nästa auktion 25/11
  slutpriser 28/10
Auktion: Sön 26/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fre 24/8 kl 12-19
Lörd 25/8 kl 10-17
Sön 26/8 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Krucifix, brons, Ryssland 17-1800-tal, spår av emalj, h 28 cm, litt: avb Jeckel s 171

Slagpris: 500

Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm

Slagpris: -

Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm

Slagpris: 100

Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm

Slagpris: 100

Skrivställ, 4 del, belgisk marmor och metall, art-déco, 1920-tal; bläckhorn, läskpress, kuverthållare samt brevkniv, bläckhorn med dekor av örn, l 31 cm

Slagpris: 150

Miniatyrugn, gjutjärn, ant Frederiksværk, 1900-talets 2 hälft, h 17 cm

Slagpris: 100

Resesouvenir/herbarium, sekelskiftet 1900, blommor från det Heliga Landet, häfte inbundet i valnötsband med uppklistrade blommor från Jerusalem mm, l 17 cm

Slagpris: 300

Vas, glas, blomkalkformad, h 37 cm

Slagpris: -

Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1636, h 11 cm

Slagpris: 100

Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm

Slagpris: -

Högberg, Vivi (Schön), porslinsmålning, mor och dotter (efter Zorn ?), sign V Schön cop 1951, 23 x 20 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 160 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 210 cm

Slagpris: 100

Fåtölj, valnöt med stiftad läderklädsel, George II-stil, England, 1900-talets 1 hälft

Slagpris: 100

Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, h 188 cm

Slagpris: 450

Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm

Slagpris: -

Applique till 2 ljus, förgylld brons, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av vädurshuvuden, akantus, maskaroner mm, h 55 cm

Slagpris: 100

Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-taleta 1 hälft, h 187 cm

Slagpris: 450

Rossini, Luigi, etsning, 'Veduta degli avanzi della Villa Domiziano....', sign o dat Roma 1823 i plåten, ur Vedute di Roma, 47 x 61 cm, ngt fläckig

Slagpris: 100

Blåsbälg, bonat trä och läder med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, l 59 cm

Slagpris: -

Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm

Slagpris: -

Väggur, svartlackerat och förgyllt trä och teak, Exacta, 1950-tal, h 38 cm

Slagpris: -

Westerberg, Sven, kandelaber till 3 ljus, lergods, dekor i blå och svart glasyr, sign, h 27 cm

Slagpris: 100

Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm

Slagpris: -

Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: 200

Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm

Slagpris: -

Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm

Slagpris: -

Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm

Slagpris: -

Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp

Slagpris: -

Bordsur, trä och förgylld mässing, Junghans, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, säljes till förmån för Röda Korset

Slagpris: 600

Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset

Slagpris: -

Rullbandspelare, Tandberg Båndoptaker 2, i originalfodral, säljes till förmån för Röda Korset

Slagpris: 300

Soffa, valnöt med intarsia, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, armlän med skuren palmettdekor, l 130 cm

Slagpris: -

Ordensregalia, förgyllt silver, Sankt Knutsgillet i Lund, stpl Anders Nilsson Lund 1960, h 5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: 100

Okänd konstnär, 1700-tal, olja, porträtt av Grevinnan Hedvig Wilhelmina Dücker, née Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1682-1758), 78,5 x 64,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, skador och lagningar

Slagpris: 5 500

Salongsbord, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1800-talets slut, l 76 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, ngn dekordel sakn

Slagpris: 1 000

Espressomaskin, Electrolux ELM5100, Favola

Slagpris: -

Stolar, 5 st, mahogny med grön skinnklädsel, Chippendale, ant England, 1700-talets 1 hälft, genombruten ryggbricka, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, renoverade och kompletterade, 1 m sammetsklädsel

Slagpris: -

Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg

Slagpris: -

Okänd afrikansk konstnär, gouacher, cirka 20 st, personer i landskap, sign o dat 77, 24 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 100

Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, sign o numr 61/150, 68 x 38 cm

Slagpris: 300

Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr

Slagpris: 1 200

Slagpris: 1 200

Blomquist, Birgitta, olja, porträtt av Lotten Wrangel, née Boltenstern, sign, 55 x 38 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: -

Fotografier, 5 st sekelskiftet 1900, interiörer från Ellinge Slott, 17 x 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: 150

Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: -

Stort parti vernissagekort mm, delvis med originalverk av Lee Jaffe, Barbro Bäckström, Joel Fischer, Eric Orr m fl, mestadels från Anders Tornberg Gallery Lund, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :