nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Tors 28/6 kl 16:00, Sommarauktion , Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 26/6 12-19
Onsdag 27/6 12-19
Torsdag 28/6 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ahlm, Thomas, olja, spillkråka, sign o dat 80, 27 x 22 cm

Slagpris: 150

Rademacher, Niels Grønbek, gouache, Løjstrup Hovedgaard, sign, synl pappersstorl 10 x 13,5 cm

Slagpris: 200

Buffet/köpmansdisk, bonat trä och svartlackerat metall, l 128 cm, visst slitage

Slagpris: -

Okänd designer, stol, ek och böjträ, modern tillv

Slagpris: 300

Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, violett glasmassa, delvis frostad dekor, dia 58 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas (?), dia 58 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm

Slagpris: -

Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm

Slagpris: -

Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm

Slagpris: -

Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med bemålad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 20 cm

Slagpris: 300

Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt

Slagpris: -

Taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1910-20-tal, h 120 cm

Slagpris: 900

Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med försilvrad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 18 cm

Slagpris: 350

Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, brunlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm

Slagpris: 300

Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, rödlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm

Slagpris: 250

Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 38 cm

Slagpris: 200

Okänd designer, 1960-tal, taklampa, orangelackerad metall och plast, dia 46 cm, plastgaller ngt def

Slagpris: -

Taklampa, krom och bakelit med gultonad glaskupa, funkis, 1930-tal, h 62 cm

Slagpris: 150

Hallampa, patinerad metall med marmorerad kupa, KC Pendeln, Dorthe, dia 16 cm

Slagpris: 100

Slagpris: -

Taklampa, svartlackerad metall och plast, Vrieland Design, Holland, 1900-talets mitt el 2 hälft, dia 55 cm

Slagpris: 100

Taklampa, krom med gulbeige glaskupa, funkis, 1930-tal, h 35 cm

Slagpris: 700

Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskr, taklampa, mässing med gjuten glaskupa, dia 30 cm

Slagpris: 500

Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med bemålad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 19 cm

Slagpris: 300

Matta, old/semiantik Serabend, 195 x 120 cm

Slagpris: 200

Wikkelsö, Illum för CFC Silkeborg, fåtölj, palisander, Genius, remmar och klädsel sakn

Slagpris: -

Okänd designer, stolar, 4 st, ek med svart konstläderklädsel

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-tal, stolar, 4 st, teak

Slagpris: 300

Papavoine, Gijs, stolar, 6 st, röd skinnklädsel på metallunderrede, Jim Montis

Slagpris: 600

Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn

Slagpris: -

Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu

Slagpris: -

Ekström, Yngve för Swedese, soffa, fur, Kontrapunkt, design 1968, l 240 cm

Slagpris: -

Relling, Ingmar för Westnofa, fällstolar, 1 par, svartmålat trä och sadelgjord, 1970-tal, slitage

Slagpris: 200

Andersen, Knud för JCA Jensen, tillskr, armstol, ek med ylleklädsel, stpl JCA, slitage

Slagpris: -

Hansen, Mogens för Thorsen Möbler, soffa, brun läderklädsel på ben i bok, 3-sits, modell MH195/3, l 209 cm, bruksslitage

Slagpris: 1 900

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, hörnskåp, palisander, otydl sign, h 132 cm

Slagpris: 450

Kofoed Larsen, Ib för Faarup Möbler, hyllmöbel, palisander, lös hyllöverdel, underdel med utdragbar hurts, etikettsign, tot h 170 cm

Slagpris: 350

Kryddsnurra, teak med 16 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, dia 51 cm

Slagpris: 600

Okänd designer för Digsmed, bordsplateau, teak, Danmark 1950-tal, roterbar, dia 44 cm

Slagpris: 300

Okänd konstnär, skulptur, försilvrad konstmassa, vilande akt, modern tillv, l 81 cm, slitage

Slagpris: 100

Kofod Larsen, Ib för Faarup, skänk, palisander på (senare) svartlackerade metallben, front med 3 skjutdörrar, såld via Edmund Jörgensen, Nakskov, l 238 cm, överdel sakn

Slagpris: -

Nihl, Per, akvarell, mask, sign, 25 x 12 cm

Slagpris: -

Malmer, Ellen för Teneragruppen/Aluminia, väggplakett, fajans i mässingsram, dekor av blommor, sign, 29 x 29 cm

Slagpris: 500

Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn med klaffar, teak och bonad bok med kakelplattor, l 72 cm

Slagpris: 100

Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm

Slagpris: -

Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad rosa safir, 14 åttkantslipade- och 8 baguetteslipade diamanter, vikt 3,7 gr

Slagpris: -

Ring, 14 k vitguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,4 ct samt 6 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, vikt 2,4 gr

Slagpris: 2 200

Hänge med kedja, 14 k vitguld med 10 + 1 briljansslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 3,1 gr

Slagpris: -

Ring, 14 k vitguld med 1 markis-, 22 åttkant- och 16 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,1 gr

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :