nästa auktion 16/12
  slutpriser 25/11
Auktion: Tors 28/6 kl 16:00, Sommarauktion , Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 26/6 12-19
Onsdag 27/6 12-19
Torsdag 28/6 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Okänd designer för Holmegaard, skålar, 3 st, rökfärgat glas i palisanderställning, etikettsign, l 35 cm

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, bridgeaskkoppar, 4 st, ljusstakar, 3 st samt coasters, 8 + 3 st, tenn, graverad dekor av djur

Slagpris: 200

Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, fruktfat, grönglaserat lergods, dekor av vinblad och -druvor, dia 26 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Aluminia, skål, grönglaserat flintgods, dekor av ekorre, dia 30 cm

Slagpris: -

Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm

Slagpris: -

Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm

Slagpris: 200

Just Andersen, Ib, egen verkstad, skålfat, tenn, modellnr 1016, dia 29,5 cm

Slagpris: -

Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 8 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 cm

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, skål, tenn, modellnr 1392, l 22 cm

Slagpris: 150

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 367, h 11 cm

Slagpris: 250

Nielsen, Ejvind, egen verkstad, skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm

Slagpris: 150

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 1824, dia 9 cm

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, salt/pepparströare, 3 + 2 st, tenn, h 6 cm

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 2781, dia 9 cm

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ishink, tenn, modellnr 1959, h 13 cm

Slagpris: 300

Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat, tenn, modellnr 2481, dia 30 cm

Slagpris: -

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ishink, tenn, modellnr 1960, h 11 cm

Slagpris: 250

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordsljusstakar 3 par, mässing, i ngt def originalförp, h 5 cm

Slagpris: -

Just Andersen, Ib, egen verkstad, thekanna, tenn med rottingflätat handtag, modellnr 2238, l 23 cm

Slagpris: 400

Mogensen, Jörgen, KD, skålfat, stengods, dekor av fåglar i brun relief mot beige bakgrund, sign, dia 26 cm

Slagpris: 100

Nylund, Gunnar för Röstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm

Slagpris: -

Slagpris: 100

Just Andersen, Ib, egen verkstad, glasunderlägg, 21 + 3 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 6 resp 8 cm

Slagpris: -

Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 11 flata, 12 djupa samt 12 assietter, porslin, Pomona, dia 19 - 22 cm

Slagpris: 2 200

Just Andersen, Ib, egen verkstad, skrivställ samt läskpress, bronserad metall sk Diskometall, modellnr 1895, l 24 cm

Slagpris: 200

Mogensen, Jörgen för KD, skålfat, stengods, dekor av fågel i svart relief mot beige bakgrund, sign, dia 31 cm

Slagpris: 100

Eames, Charles för Herman Miller, stol, glasfiber och krom, Eiffel, design 1951, slitage

Slagpris: 600

Serveringsvagn, bambu och rotting med frostade glasskivor, 1900-talets mitt, l inkl lös flaskhållare 80 cm

Slagpris: 800

Blomstervagn, bambu och rotting med frostad glasskiva, 1900-talets mitt, l 100 cm

Slagpris: 150

Matta, semiantik Turkmen, 180x125 cm

Slagpris: -

Panton, Verner för Vitra, stolar, 3 st, blå plast, Panton Chair, design 1959-60, h 82 cm

Slagpris: 1 200

Matta, old/semiantik Guldafghan, 240 x 170 cm

Slagpris: -

Fetish, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador

Slagpris: -

Okänd konstnär, blandteknik med applikationer, komposition med grenar och glasklot, h 34 cm

Slagpris: 100

Saarinen, Eero, tillskr, bord, vitlackerad metall med vit/svartbrokig (lös) marmorskiva, Tulip, design 1940, dia 100 cm

Slagpris: 1 900

Skulptur, apgud, Gbekre, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 101 cm

Slagpris: 3 200

Skulptur/fetish, mässingsklätt trä, Västafrika, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 108 cm

Slagpris: -

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, kohudsklädsel på lackerade stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, slitage

Slagpris: 400

Breuer, Marcel, armstolar 1 par, krom med svart läderklädsel, 'Wassily', sitsar med revor

Slagpris: 700

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage

Slagpris: -

Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, teak med Tenerakakel, l 58 cm

Slagpris: 450

Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm

Slagpris: -

Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb

Slagpris: -

Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage

Slagpris: 1 000

Slagpris: 1 000

Matta, old/semiantik persisk, 200 x 155 cm

Slagpris: -

Thillmark, Ingemar för OPE Möbler, Jönköping, fåtöljer, 1 par, bok med ljusbrun skinnklädsel, Läckö, 1 med något def sömmar

Slagpris: 3 400

Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Ischia, sign o dat 1983, 42 x 63 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :