nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Tors 26/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 24/4 12-19
Onsdag 25/4 12-19
Torsdag 26/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Merthen, Erik för IRE Möbler, Skillingaryd, fåtölj med fotpall, palisander med svart skinnklädsel, Amiral, 1960-tal

Slagpris: 4 200

Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Mig og Hebe, sign o dat 1985, 70 x 50 cm

Slagpris: 500

Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, skiva i blåa blockglas, l 160 cm

Slagpris: 800

Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), 1950-tal, soffbord, teak och bonad björk, plakettmärkt, l 84 cm

Slagpris: -

Stol, teak, Brdr Juul Kristensen, 1900-talets 2 hälft

Slagpris: 300

Liljefors, Lindorm, mapp med 4 (av 5) färglitografier; Steglitsor, Lodjur, Älgpasset samt Räv som tar en and, samtl sign o numr 37/360, pappersstorl 48 x 64 cm, ed AH Grafik 1976-77

Slagpris: 300

Liljefors, Lindorm, mapp med 5 färglitografier; Steglitsor, Alfågelflock, Lodjur, Älgpasset samt Räv som tar en and, samtl sign o numr 1/360, pappersstorl 48 x 64 cm, ed AH Grafik 1976-77

Slagpris: 400

Okänd designer i Florence Knolls art, soffa, rostfritt stål med mörkbrun läderklädsel, 4-sitsig, l 240 cm, senare klädsel på sittdynor, slitage

Slagpris: 5 000

Matta, vävd ylle, Kasthall, Häggå, 300 x 200 cm

Slagpris: 1 600

Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm

Slagpris: -

Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Mellemstrand, bänk/soffbord med flyttbar blomsterhurts, palisander, ritat omkring 1960, etikettmärkt, l 120 cm, ngn fläck

Slagpris: 2 600

Qvarsebo, Mikael, olja, Solnedgång, sign o dat 1970, 22 x 27 cm

Slagpris: 600

Lahoda, Thomas, olja, Die Grenzen, sign o dat 1993, 35 x 25 cm

Slagpris: 400

Ösz, Ilona, olja, barn, sign, 30x 25 cm

Slagpris: 100

Ösz, Ilona, olja, kvinna med mask, sign o dat 1984, 27 x 24 cm

Slagpris: 100

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage

Slagpris: -

Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, vit plast, modell 172 A, Sinus, design 1971, h 31 cm

Slagpris: 100

Slagpris: 200

Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, gul glaskupa med teak- och mässingsmontage, h 32 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Bo-Design, taklampa, vit glasmassa med metallmontage, modell 410004-100, dia 41 cm

Slagpris: 250

Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 38 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, taklampa, orangelackerad metall och plast, dia 46 cm, plastgaller ngt def

Slagpris: -

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, vitlackerad metall, modell T921, dia 58 cm

Slagpris: 100

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa blålackerad plåt mod PH 5

Slagpris: 900

Slagpris: 100

Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm

Slagpris: -

Fransson, Anders för Fagerhults Belysning, taklampa, vit plast, Frasselampan, dia 55 cm

Slagpris: 300

Okänd norsk (?) designer, 1950-tal, soffbord, palisander, l 190 cm

Slagpris: -

Persson, Ragnar, färglitografier, 120 st (!) oinramade med passepartout, flickporträtt, samtl sign, 260 upplaga, 40 x 34 cm, pappersstorl 54 x 45 cm

Slagpris: 12 000

Olson, Axel, färglitografier 116 st (!) oinramade varav 20 med passepartout, komposition med skyltdocka, samtl sign, 260 uppl, 14 x 20 cm

Slagpris: 11 000

Hörlin-Holmquist, Kerstin, för NK, soffa, blå ylleklädsel, 'Lilla Paradiset', ur Trivaserien, design 1966, l 180 cm

Slagpris: 2 000

Matta, handknuten ull, modern tillv, dekor av rundlar, 230 x 160 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, soffbord, rostfritt stål med röktonad glasskiva, dia 100 cm

Slagpris: 2 200

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955

Slagpris: -

Slagpris: -

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, modell 3107 'sjuan', björkfanér med kromade ben, design 1955, detta ex från 1978, rygg sprucken

Slagpris: 200

Matta, rölakan, 195 x 140 cm

Slagpris: -

Lampbord, mahogny och bonat trä, 1950-tal, oregelbundet formad skiva på 3, nedåt avsmalnande ben, l 38 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med bakelitmontage, teleskopmodell

Slagpris: 250

Schultz, Charles Monroe, efter honom, pläd, Snoopy come home!, dat 1965, 170 x 140 cm

Slagpris: 150

Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm

Slagpris: -

Skinn, zebramålad kohud (!), l 205 cm

Slagpris: 350

Serveringsvagn, krom med dubbla glasskivor, 1900-talets 1 hälft, l 43 cm

Slagpris: 450

Matta, vävd ylle, 120 x 85 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak med helstoppad ylleklädsel, stoppning torkad

Slagpris: -

Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014

Slagpris: -

Wegner, Hans J för Fritz Hansen, armstol, bok med lös ylleklädsel, modell 1788 'Tremmestolen', design 1945, detta ex från 1984

Slagpris: 600

Slagpris: 700

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello

Slagpris: -

Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :