nästa auktion 30/9
  slutpriser 26/8
Auktion: Tors 29/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Utlämning av inköpta varor kan ske Långfredag 12-17. Därefter öppnar vi igen 3/4 kl 14.

We are open on Friday 30/3 12-17. We open again after Easter on Tuesday 3/4 14-17
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Damkjaer, Helle för Georg Jensen, skål, rostfritt stål, Leaf, l 19 cm

Slagpris: 350

Wretling, David, skulptur, terrakotta, kvinnohuvud, sign o dat 1944, h 27 cm

Slagpris: 300

Okänd designer, 1950-tal, skål på 3 fötter, teak, brännstpl Äkta Bangkok Teak Sweden, dia 15 cm

Slagpris: -

Okänd designer, skulptur/bokstöd, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, stegrande häst, numr 9294 II (?), h 18 cm

Slagpris: 300

Haug, Wiggo för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående utter, modellnr 7063, design 1967, h 25 cm

Slagpris: 300

Aftonväska, svart, strutsimiterande skinn, 1900-talets mitt, l 31 cm

Slagpris: -

Magnussen, Erik för Stelton, termos, rostfritt stål, EM 77, h 30 cm, medf salt- och pepparströare, rostfritt stål, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik, h 8 cm

Slagpris: 200

Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr

Slagpris: -

Karlsson, Bruno för EGO, skål, glaserat stengods, sign, dia 23 cm

Slagpris: -

Viktor IV, multiplar, 4 st, konstmassa, runor, 25 x 18 cm

Slagpris: 900

Löwenadler, Kjell för Glössner, vägglampetter, 1 par, mässing och glas, kupa med etsad dekor av kvinna resp man, sign o dat 47, h 32 cm

Slagpris: 900

Okänd konstnär, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor i violett och gult överfång, graverad sign F H, h 8 cm

Slagpris: 200

Andersson, Gunnar, egen verkstad Nyhamnsläge, vas, glaserat stengods, sign o etikettsign, h 15 cm

Slagpris: 250

Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', gultonad glasyr, sign, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre nagg

Slagpris: 800

Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål på fot/kalk, flintgods, dekor i guld mot grön fond, sign, h 12 cm

Slagpris: 250

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm

Slagpris: 600

Thorén, Lars för Rörstrand, skål, stengods, 1950-tal, Triangla, l 21 cm

Slagpris: -

Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 15 cm medf skålfat, stengods, Bolinder, Kjell för Höganäs, sign, dia 18 cm

Slagpris: -

Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Gefyr, design 1952, l 21 cm

Slagpris: -

Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods, fiskformat, l 30 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 150

Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel

Slagpris: -

Flasköppnare, kromad mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm

Slagpris: 150

UTGÅR

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm

Slagpris: -

Larsson, Olle för Laholmskeramik, vas, blåglaserat lergods, dekor av vertikala räfflor, sign, h 16 cm

Slagpris: 200

Nylund, Gunnar för Rörstrand, tillskr, fruktfat, stengods, 1950-60-tal, lövformat med turkos glasyr, l 35 cm

Slagpris: -

Okänd designer, vas, fajans, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 19 cm, fotnagg

Slagpris: 250

Okänd designer för Kralik, vas, vitiriserande glasmassa med gröna påklipp, blomsterhållare i mässing, art-déco, 1920-tal, h 13 cm

Slagpris: 350

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, Rubus, sign o numr 5, h 16 cm

Slagpris: 100

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas med hänkel, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 28 cm

Slagpris: 100

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt djupblå glasyr, dia 23 cm

Slagpris: -

Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), tillbringare, nysilver med flätat handtag och glaslock, art-déco, 1920-tal, h 17 cm

Slagpris: 150

Nilsson, Carin, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, sign, h inkl sockel 17 cm

Slagpris: -

Skål, glaserat stengods, 1800-tal, dia 29 cm

Slagpris: 150

Chagall, Marc, litograferad poster, Musée National Nice, Message Biblique, ed Mourlot, pappersstorl 75 x 52 cm

Slagpris: 200

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna och sockerskål, porslin, Blå Eld, design 1950

Slagpris: 900

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekoppar med fat samt assietter, 6 + 6 + 6 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, 1 kopp med smärre nagg

Slagpris: 1 400

Frisk, Thomas, väggrelief, stengods, Veduta V, sign m dedikation o dat 2010, h 41 cm

Slagpris: -

Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Star, sign, l 27 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: -

Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstakar 1 par, mässing, Pendel, design 1955, sign, i originalförp, h 48 cm

Slagpris: 1 000

Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, gardinvåder, 1 par, linne, Vegetable Tree, vardera cirka 245 x 120 cm

Slagpris: 2 800

Valldeby, Erling, julängel/kandelaber till 2 ljus, bemålad gips, såldes genom Firma Svenskt Tenn Stockholm, sign o dat 35, h 42 cm, smärre nagg

Slagpris: 1 900

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, dekor i harpälsglasyr, sign, l 10 cm

Slagpris: 200

Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, lövformat, sign, l 42 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Jie, Gantofta, skål, glaserat lergods, blomformad, dia 23 cm

Slagpris: -

Frisk, Thomas, skålfat, blåglaserat stengods, sign o dat 1999, l 31 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, l 31 cm

Slagpris: 200

Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 19 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, glaserat stengods, sign o dat 1977 (?), dia 14,5 cm, medf skulptur, stengods, Paul Hoff för Gustavsberg, ejderhanne, l 20 cm

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :