nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Tors 29/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Utlämning av inköpta varor kan ske Långfredag 12-17. Därefter öppnar vi igen 3/4 kl 14.

We are open on Friday 30/3 12-17. We open again after Easter on Tuesday 3/4 14-17
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, dekor i harpälsglasyr, sign, l 8,5 cm

Slagpris: 250

Svedbom, Ernst, vas resp uppsatsskål, tenn, sistn stpl 1934, h 20 resp 23 cm, ägargravyr

Slagpris: -

Hellsten, Lars för Orrefors, kandelaber till 3 ljus, glas, sign, l 24 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Ystad Tenn, uppsatsskål, tenn, stpl Ystad 1933, h 18 cm, graverat datum under fot

Slagpris: 350

Böckman, Edgar för Höganäs, lockurna, lysterglaserat lergods, sign, h 27 cm

Slagpris: 100

Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm, färgfläckar

Slagpris: 350

Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, teak, låda i sarg, l 59 cm, 1 spjäla sakn

Slagpris: 200

Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, pinnstolar, 1 par, vitlackerat trä

Slagpris: 100

Larsson, Lena för Nesto (Nässjö Stolfabrik), pinnsoffa, vitlackerat trä, 1950-tal, l 116 cm, smärre slitage

Slagpris: 1 300

Matta; rya, okänd designer, 1950-60-tal, 140 x 90 cm

Slagpris: 150

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955

Slagpris: 1 000

Slagpris: 1 000

Slagpris: 1 000

Slagpris: -

Slagpris: -

Matta; rya, okänd designer, 1950-60-tal, dia 165 cm

Slagpris: 200

Breuer, Marcel, tillskr, stolar, 1 par, krom och brunt läder, ant modell B33 (Spoleto)

Slagpris: 600

Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn

Slagpris: -

Paraplyställ, mässing, 1900-talets mitt, h 82 cm

Slagpris: 800

Bengtsson, Walter, relief, aluminium, vilande akt, sign, dat 62 o numr 1/15, 25 x 62 cm

Slagpris: 1 300

Bengtsson, Walter, relief, aluminium, Rex/Bock, 53 x 38 cm, gjutarsign BL

Slagpris: 1 000

Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander, låda i sarg, etikettsign, l 140 cm

Slagpris: 1 500

Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl

Slagpris: -

Draperi, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 260 x 145 cm, skador

Slagpris: 3 400

Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostade glaskupor, dessa h 37 cm

Slagpris: -

Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, palisander,1950-tal, olik klädsel

Slagpris: 1 000

Väggspegel, bemålat trä, Sprall, i form av prinsessa, h 47 cm, 3 knappar sakn

Slagpris: 100

Böcker; Litografiskt Allehanda 1863 resp 1864, innehållande ett flertal litografier av personer, topografi, konst mm, hfr bd, skador, ej genomg

Slagpris: -

Lampbord, mahogny och bonat trä, 1950-tal, oregelbundet formad skiva på 3, nedåt avsmalnande ben, l 38 cm

Slagpris: -

Byrå, teak, 4 lådor, bredd 60 cm, 1900-talets mitt

Slagpris: 100

Okänd designer för L Hjorth Bornholm, fat, glaserat stengods, sign, dia 40 cm

Slagpris: 150

Okänd designer för P Westergaard, Silkeborg, 1950-60-tal, byrå, palisander, front med 4 lådor, b 76 cm, etikettsign

Slagpris: 1 300

Taklampa, mässing, 1950-60-tal, möjl Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 3 ljuspunkter, h 47 cm, slitage

Slagpris: 400

Okänd designer, 1970-tal, taklampa, guldfärgad aluminium och gul plast, dia 32 cm

Slagpris: -

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässingsfärgad aluminium, modell T325/450 'Lamingo', dia 45 cm, smärre slitage

Slagpris: 600

Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, vit plast, modell 172 B, Sinus, design 1971, h 39 cm

Slagpris: 1 200

Christiansen, Poul för Le Klint, taklampsskärm, vit plast, modell 172 B, Sinus, design 1971, h 39 cm

Slagpris: 800

Matta, old Bochara galleri, 280 x 95 cm

Slagpris: 450

Okänd designer, stolar, 4 st, teak med beige skinnklädsel, modern tillv

Slagpris: 450

Koppel, Eva & Niels för Slagelse Mobelvaerk, stol, teak med textilklädd sits, design cirka 1955

Slagpris: 350

Okänd dansk designer, 1950-tal, armstol, ek med textilklädd rygg och sits

Slagpris: 300

Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pall, ek med canvasklädsel, l 65 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm

Slagpris: -

Sänglampa, mässing och bonat trä, Hans Agne Jakobsson Markaryd, justerbar höjd

Slagpris: 100

Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014

Slagpris: -

Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu

Slagpris: -

Okänd designer (IKEA?), fåtölj, böjträ, canvasklädsel, nackkudde med läderdetaljer, ngn fläck

Slagpris: 100

Matta, old Guldafghan galleri, 355 x 80 cm

Slagpris: 350

Okänd designer, 1950-60-tal, skåp med lös vitrinöverdel, teak, b 125, tot h 180 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-60-tal, byrå med lös bokhylla, teak, 6 lådor, b 64, tot h 180 cm

Slagpris: 700

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :