nästa auktion 28/10
  slutpriser 30/9
Auktion: Tors 29/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Utlämning av inköpta varor kan ske Långfredag 12-17. Därefter öppnar vi igen 3/4 kl 14.

We are open on Friday 30/3 12-17. We open again after Easter on Tuesday 3/4 14-17
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Strid, Hardy, relief, glas monterat i bemålad trämonter, komposition, sign, tot 252 x 90 cm

Slagpris: 2 600

Ritter, Étienne, olja, Blés au coucher du soleil, sign, 73 x 91 cm

Slagpris: 900

Lorentzon, Waldemar, olja på duk, Man och kvinna, sign o dat 1932, 60 x 44 cm, a tergo utställningsetikett

Slagpris: 19 000

Brisel, Bellar, etsning, handkolorerad, kompositioner med personer och duva, sign épreuve unique en couleur, synl pappersstorl 26 x 34 cm

Slagpris: -

Dalí, Salvador, färgetsning med torrnål, Begonia (Anacardium recordans) ur Flordalí (Flora Dalinae) 1968, sign o numr 57/175, 58,5 x 38,5 cm, litt; Michler& Löpsinger 235

Slagpris: 6 500

Osslund, Erik, olja, landskap från Vålådalen, sign o dat 1941, 34 x 42 cm

Slagpris: 150

Nilsson, Anita, akvarell, komposition, sign o dat -91, 66 x 48 cm

Slagpris: 1 200

Krantz, Patrik, olja, caféinteriör, sign, 60 x 50 cm

Slagpris: 150

Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm

Slagpris: 100

Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm

Slagpris: -

Weerasignhe, Fredrik, pastell, Watcher I, sign o dat 1995, synl pappersstorl 50 x 69 cm

Slagpris: 100

Bazaine, Jean, färglito, komposition, sign, dat 1992 o numr 59/75, synl pappersstorl 47 x 63 cm

Slagpris: 200

Jonson, Sven, gouache, 'Den klara morgonen', förlaga till färglitografin med samma namn, sign o dat 1959, 25 x 47 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, Nôtre Dame de Paris och Ile de la Cité, sign A Johnsson (?) Paris, 34 x 51 cm

Slagpris: -

Ottosson, Ove, blandteknik, 'Landskap', sign o a tergo betitlad, 12 x 14 cm

Slagpris: -

Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation

Slagpris: -

Duraffourd, Alain, olja, stilleben vid balustrad, sign o dat mars 1983, 46 x 38 cm

Slagpris: -

Jonsson, Alvar, olja, 'Havsbild', sign o dat -75, 33 x 38 cm

Slagpris: 250

Palué, Pierre, olja på pannå, hamnparti, sign, 24 x 35 cm

Slagpris: 700

Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm

Slagpris: -

Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm

Slagpris: -

Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm

Slagpris: -

Solfors, Anders, akvarell, surrealistiskt mansporträtt, sign o dat 1980, pappersstorl 72 x 51 cm

Slagpris: 500

Ernst, Max, färgetsning med collage, ur Oiseaux en péril, Georges Visat, Paris 1975, sign o numr 77/100, 30,5 x 25 cm, synl papperstorl 53 x 41 cm

Slagpris: -

Eitel, Jacques, olja på pannå, badande kvinnor, sign, 16 x 27 cm

Slagpris: 2 600

Olson, Erik, olja, Två vänner, sign Florenz o dat 1925, 15 x 14 cm

Slagpris: -

Olson, Axel, krita, stående akt, sign, pappersstorl 33 x 20 cm

Slagpris: 250

Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 6/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, olja, landskap, sign Alexander o dat 1957, 33 x 46 cm

Slagpris: 400

Jonsson, Alvar, olja på duk, 'Höst', sign, 36 x 42 cm

Slagpris: 300

Jonson, Alvar, 'Solnedgång', olja på duk. Sign. 35 x 40 cm

Slagpris: 300

Jonsson, Alvar, olja, 'Blå vision', sign, 58 x 64 cm

Slagpris: -

Masson, André, torrnål och färgetsning, Caprice villageois 1958, sign o numr 5/30, synl pappersstorl 30 x 19 cm

Slagpris: 800

Frisk, Thomas, olja, Nissan XI, sign, 22 x 22 cm, tot mått 34 x 34 cm

Slagpris: 600

Olson, Axel, tusch, Grötviks hamn, sign, synl pappersstorl 11 x 15 cm

Slagpris: 350

Jonsson, Alvar, olja, 'Bergformation', sign, 61 x 64 cm. Mindre färgsläpp

Slagpris: -

Linton, Margareta, olja, Kritcirkeln, sign, 45 x 55 cm

Slagpris: 900

Hedberg, Hans, tillskr, olja, porträtt, sign HH o dat 42, 52 x 40 cm

Slagpris: -

Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, bordslampa, blå underglasyrdekor, sign, h 35 cm

Slagpris: -

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad

Slagpris: 100

Slagpris: 100

Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm

Slagpris: -

Lindström, Bengt, multipel, bemålad polystyren, Y:et, efter original i Timrå, sign o numr 144/250, h 39 cm

Slagpris: 5 000

Elektrisk leksak, litograferad plåt, Gama, 1950-60-tal, grävskopa, l 32 cm, smärre slitage, 3 navkapslar sakn

Slagpris: 400

Lindstrand, Vicke för Kosta, bordslampa, klarglas, dekor av luftbubblor, sign W (!) Lindstrand o numr 10634, h till lampfäste 32 cm

Slagpris: 800

Slagpris: 600

Morales Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, osign, h 23 cm

Slagpris: 200

Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, gråtonad glasmassa med luftbubblor, h 40 cm

Slagpris: 200

Gordon, Ernest för Åfors, ljusstakar, 1 par, klarglas, 1950-tal, sign o numr GH 357, h 22 cm

Slagpris: 200

Wiinblad, Björn för Rosenthal, ljusstake, porslin, heltäckande dekor av ansikte mm, sign, h 14 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 250

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :