nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Tors 22/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 20/2 12-19
Onsdag 21/2 12-19
Torsdag 22/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nylund, Gunnar, vas, chamotterat stengods, klotformad med låg mynning, sign, h 11 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Faiencerie Thulin, Belgien, 1910-20-tal, vas, glaserat lergods, sign o numr, h 19 cm

Slagpris: 250

Böckman, Edgar för Höganäs, lockurna, lysterglaserat lergods, sign, h 27 cm

Slagpris: -

Okänd designer, matta, Rölakan, geometrisk dekor, 230 x 160 cm, smärre def

Slagpris: 700

Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, svartlackerad metall och mässing med 3 böjliga ljusarmar

Slagpris: 1 100

Okänd designer, 1950-60-tal, bänk, teak och bok, l 110 cm

Slagpris: 300

Lewis, David för B&O, radiokassettspelare, Beosystem 10, design 1985, väggfäste WB10 medf

Slagpris: 350

Okänd designer, vävnad, rölakan, fåglar, 85 x 85 cm

Slagpris: 100

Silow, Ingegerd, väggvävnad, rölakan, 'Paradis' etikettsign, 120 x 85 cm

Slagpris: 100

Draperi, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 260 x 145 cm, skador

Slagpris: -

Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, palisander,1950-tal, olik klädsel

Slagpris: -

Draperi, Måås Fjetterström, Märta, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv före 1942, sign MMF, 205 x 115 cm, omf skador

Slagpris: 1 600

Golvlampa, mässing och svärtad metall med 3 böjliga armar, Solbergs Fabrikker modell 5913

Slagpris: 150

Okänd designer, tidningsställ, mässing, i form av knölsvan, l 75 cm

Slagpris: 2 200

Strinning, Nils, soff/telefonbord, teak och svartlackerad metall, String, l 63 cm, ngt slitage

Slagpris: 400

Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn

Slagpris: -

Hörlin-Holmquist, Kerstin, hennes art, pall, svartlackerat järn med rottingklädsel, l 51 cm, smärre def

Slagpris: 100

Chagall, Marc, litograferad poster, Musée National Nice, Message Biblique, ed Mourlot, pappersstorl 75 x 52 cm

Slagpris: -

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas, l 160 cm

Slagpris: 3 400

Jensen, Jacob för B&O, Beosystem 3300 (1987-89), l 79 cm, sladd sakn

Slagpris: 400

Okänd designer, soffbord, alm och bonad björk, art-déco, 1920-tal, rund skiva, dia 75cm

Slagpris: -

Snurrfåtölj för barn, svart konstläder, 1900-talets slut, handformad, h 51 cm

Slagpris: 200

Golvlampa, teak och mässing, 1900-talets mitt, h 122 cm

Slagpris: -

Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och svart glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm

Slagpris: 150

Mathsson, Bruno för Mathsson International, armstol, böjträ med beige skinnklädsel, brännstpl, nt slitage

Slagpris: 300

Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr

Slagpris: -

Fridhagen, Bertil för Bodafors, toilettebord, teak och bonad bok med mässingsbeslag, rund spegel i mässing, 2 lådor samt utfällbar hurts, brännstpl o dat 1957, l 113 cm

Slagpris: 1 000

Systemkamera, Leica M3 double stroke (serienummer 732850 - 1/16449 tillv 1955) med objektiv Summicron 5 cm, F:2 (serienr 1169697 tillv 1954), Hektor 13,5 cm,- tillv 1952) och Elmar 9 cm, - tillv 1948), i skyddslåda med ljusmätare mm

Slagpris: 7 000

Resväska, lackerad metall med mässingsbeslag, USA, 1900-talets mitt, lås från Eagle Lock Co Terryville Connecticut, l 58 cm, visst slitage, nyckel sakn

Slagpris: 200

Taklampa, röd plast och metall, Belysningsbolaget, h 45 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rökfärgad hexagonal yttre skärm med rutslipad, inre skärm i klarglas, h 27 cm

Slagpris: 100

Okänd dansk designer, hylla/tv-bänk, palisander och teak, b 80 cm, skador

Slagpris: -

Spegel, vitlackerad metall, 1950-tal, h 46 cm

Slagpris: 150

Skrivbord, fruktträ, sekelskiftet 2000, l 116 cm

Slagpris: 350

Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl

Slagpris: -

Fotografi, 1900-talets 1 hälft, Chief White Cloud till häst, sign m dedikation, synl storl 23 x 18 cm

Slagpris: 700

Flygare, Kai, olja, caféscen, möjl med Nils Ferlin, sign o dat 1950, 46 x 55 cm

Slagpris: 350

Matta, okänd designer, reliefflossa, dekor i grönt och rosa, vävd hos MMF AB i Båstad, 205 x 115 cm, smärre def

Slagpris: 1 000

Châtelaine (?), 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 9 gr

Slagpris: 1 400

Ring, 14 k vitguld med markisslipad safir samt 12 princesslipade diamanter om tot cirka 1 ct, vikt 4,8 gr, oid stpl GTR

Slagpris: -

Ring, 23 k rödguld med rosenslipade diamanter och pärla, otydl sv stpl 1890, vikt 6 gr

Slagpris: 1 300

Armband med berlockkula, 18 k rödguld, tot vikt 7 gr

Slagpris: 1 400

Armlänk, 18 k rödguld med pärla, tot vikt 3,5 gr

Slagpris: 600

Armring, 14 k vitguld, halva helt besatt med olikfärgade safirer, inv mått 5,8 x 5 cm, vikt 23,5 gr

Slagpris: -

Armband med berlocker, 18 k rödguld, sv stpl, tot vikt 18,3 gr

Slagpris: 3 600

Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, otydl sv stpl, vikt 4,1 gr

Slagpris: 500

Brosch, silver och emalj med markasiter, Stjärnbanéret, l 3 cm

Slagpris: 150

Utgår

Slagpris: -

Brosch, silver med facettslipad bergkristall, ant Karl Laine för Sten & Laine, Åbo, l 4 cm

Slagpris: -

Ring, 18 k rödguld, ostpl, vikt 6 gr

Slagpris: 1 300

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :