nästa auktion 31/5
  slutpriser 26/4
Auktion: Tors 25/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 23/1 12-19
Onsdag 24/1 12-19
Torsdag 25/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel

Slagpris: -

Nylund, Gunnar, för Rörstrand, thekanna med undre vatenkanna, glaserat stengods, modell 'UB', h 20 cm

Slagpris: 400

Schou, Amalie för B&G, vas, glaserat stengods, sign, dia 10 cm

Slagpris: 300

Larson, Lisa, Gustafsberg, 'Emma', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm

Slagpris: 1 500

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, 'Pelle', ur serien Larssons ungar från 1962, h 19,5 cm

Slagpris: 1 300

Svensson, Robert Karl, för Höganäs, hänkelvas, 1910-tal, glaserat stengods, modell '2044', sign, h 18 cm

Slagpris: -

Martinez, Vincente för Lladró, skulptur/blomvas, delvis glaserat stengods, Espigas y Amapolas, design 1971, h 31 cm

Slagpris: 700

Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm

Slagpris: 150

Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter

Slagpris: -

Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, vas, delvis blåglaserat stengods, märkt v200/12, dekor i Rimini-Blue-glasyr, h 13 cm

Slagpris: -

Leksakskassaapparat, litograferad plåt, Anfoe Cassa, Tyskland 1920-tal, h 9 cm

Slagpris: -

Modellbil, litograferad metall, Tyskland, 1950-tal, Mercedes Benz W196 Streamliner, l 26 cm, slitage

Slagpris: 200

Modellbil, litograferad plåt, Bandai, Japan, 1950-60-tal, Jaguar XK120, l 16 cm, slitage

Slagpris: 150

Modellbil, litograferad plåt, Nomura, Japan, 1960-tal, Jaguar E-type, l 28 cm

Slagpris: 250

Okänd dansk designer, 1950-tal, lockask, palisander med silver(?)inläggningar, l 14 cm

Slagpris: 700

Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima 15, 15 x 15 cm

Slagpris: 200

Lunn, Violise för Royal Copehagne, skål, porslin, invändigt förgylld, ur Juleserien 2006, h 8 cm, i originaletui

Slagpris: -

Bunde, Hans för C M Cohr/Atla, ljusstakar, 4 st, nysilver, triangulära, dia 5,5 cm

Slagpris: 100

Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, 2 st, rostfritt stål med svarta nylondetaljer, 1,5 resp 2 liter, sign, l 21 cm

Slagpris: 450

Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, brunglaserat stengods, Terma, h 20 cm, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955

Slagpris: -

Viking, Tor för Figgjo Flint, gryta med lock, stengods, Vulcanus, l 25 cm

Slagpris: -

Parti brickor, teak b.la. Morsbak

Slagpris: 150

Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm

Slagpris: -

Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, bordslampfot, svarvat och mörkbetsat trä, h 40 cm

Slagpris: -

Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm

Slagpris: 100

Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm

Slagpris: -

Dahlskog, Ewald, för Bo Fajans/Gefle, tvätt/rakställ, 1 par, grönglaserat stengods, modell 'Kromo 1190'

Slagpris: 400

Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, glaserat porslin, Vardag, design 1955

Slagpris: 500

Okänd designer, 1960-tal, telefonbänk, teak, 3 lådor i sarg, l 83 cm

Slagpris: 450

Papperskorg, teak, 1950-tal, brännstpl. Servex, h 40 cm, fanérskador och torrsprickor

Slagpris: 100

Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr

Slagpris: -

Tibergaard Nielsen, Gunnar, för Ikast Møbelfabrik, skrivbord, teak, 1950-tal, l 130 cm, smärre fanérskador

Slagpris: 2 000

Okänd designer, 1960-70-tal, snurrstol, ek med grön textilklädsel

Slagpris: 100

Wegner, Hans J för Carl Hansen & Son, Odense, stol, ek med cognacsfärgad skinnklädsel, modell CH29, 'Savbukkestolen', brännstpl.

Slagpris: 1 400

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, armstolar, 1 par, 'sjuan', design 1955, teak med kromade ben, senare bemålning, skador

Slagpris: 800

Ohlsson, Folke, för Dux, fåtölj 'Profil' med tillhörande pall, 1960-tal, teak, tygklädsel, bägge med justerbar sits, nackkudde saknas

Slagpris: 1 400

Okänd dansk designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, teak, flätning på undre hylla sakn, l 67 cm

Slagpris: 450

Okänd designer för Husqvarna, papperskorg, svart plast, 1950-tal, etikettsign, h 38 cm

Slagpris: 100

Snurrstol, stål med svart läderklädsel, underredet ursprungligen för bord designat av Arne Jacobsen för Fritz Hansen, delvis synlig etikettmärkning, tillv mars 1966, stolen sannolikt privatframställd

Slagpris: 2 600

Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, soffa samt fåtölj, 1950-tal, teak, grön tygklädsel, torkad stoppning

Slagpris: -

Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostadde glaskupor dessa h 37 cm

Slagpris: -

Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, svart textilklädsel med skinndetaljer, 'Jetson', design 1969

Slagpris: 4 200

Slagpris: 4 800

Okänd designer för Alberts Tibro, lampbord, palisander, brännsign, l 65 cm

Slagpris: 100

Matta, rya, okänd designer, 1900-talets mitt, 125 x 80 cm

Slagpris: 150

Okänd designer för Kasthall, matta, dekor av blommor mot grön fond, 300 x 200 cm

Slagpris: 3 200

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :