nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Tors 25/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tisdag 23/1 12-19
Onsdag 24/1 12-19
Torsdag 25/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Parti smörgås/dessertbestick med palisanderskaft samt skål, teak, skålen h 12 cm

Slagpris: 500

Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), vas, försilvrad brons, Ikora-serien, art déco, 1920-tal, dekor av förgyllda vågband, h 15 cm, ngn smärre buckla

Slagpris: 100

Stave, Sylvia för C G Hallberg, tillskr, coctailshaker, nysilver, h 22 cm

Slagpris: 700

Göthlin, Tage för Tenn och Silver, Göteborg, shaker, nysilver, godronnerad dekor, lock med dekor av kulor, h 24 cm

Slagpris: 900

Wibom, Maggie för Stockholms Keramik, fat, glaserat lergods, sign, dia 26 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: -

Hallampa, marmorerad glasmassa med patinerade mässingsbeslag, art-déco, 1920-tal, h exkl sladd 30 cm

Slagpris: 1 100

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa modell 'T601/M', mässing,1960-tal, etikettmärkt, d 30 cm

Slagpris: 3 400

Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm

Slagpris: -

Moccakanna, silver med svärtat trähandtag, Holland, empire, 1800-talets början, balusterformad med uppsvängd hänkel, pip med avslutande hästhuvud, oid stpl, skattestpl för antikt silver från 1927, h 19 cm, vikt 370 gr, handtag m slitage

Slagpris: 1 600

Supkopp, silver, i form av tumlare på låg fot med profilerat handtag, botten med infällt kastmynt från Fredrik I:s kröning 1720, stpl Jonas Berg Stockholm 1756, l 7,5 cm

Slagpris: 2 200

Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, dekor av vertikala knäckar, stpl Bo-Georg Persson Västerås 1947, h 15 cm, tot vikt 765 gr

Slagpris: -

Mugg, delvis förgyllt silver, Baltikum, 1700-talets 2 hälft, cylindrisk med pålött handtag, oid stpl, inskription CM v d Pahlen (sannolikt friherre Carl Magnus von der Pahlen 1779-1863), h 4 cm

Slagpris: 1 200

Vinkylare, silver, dekor av lejonmaskaroner, oid stpl M Gouain.. (?) samt 12 (lod?), h 14 cm, vikt 410 gr

Slagpris: 3 200

Solitaire/barnservis, silver, slät modell, stpl Bengt Erlandsson Kristianstad 1907, kannas h 10 cm, livet med graverade initialer AC under adlig krona, tot vikt 260 gr

Slagpris: 1 100

Bägare, silver, svagt trumpetformad, stpl Nils Orstedt Norrköping 1779, h 8 cm, vikt 45 gr

Slagpris: 600

Teacaddy, silver, Ryssland 1700-tal, driven dekor av krigare i skog - antagligen folksaga, fotring med kyrillisk text, otydl stpl 1761, h 21 cm, vikt 450 gr

Slagpris: 11 000

Uppläggnings (sparris-?)tång, silver, Holland, nyrokoko, 1800-talets mitt, graverad dekor, otydl stpl 1848, l 33 cm, vikt 175 gr

Slagpris: 1 200

Kaffekanna, sterlingsilver, balusterformad med driven (senare?) blomdekor, oid stpl JW London ant 1789, h 25 cm, vikt 625 gr

Slagpris: 4 400

Theservis, 3 del, sterlingsilver och bakelit, stpl J Closter Ltd Birmingham 1911, thekanna l 22 cm, tot vikt 400 gr

Slagpris: 1 600

Saltkar, glas och silver, i form av svan, sv importstpl, l 8 cm

Slagpris: 200

Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstake, silver, stpl Göteborg 1971, h 9 cm, fylld fot, säljes till förmån för Lettlandshjälpen

Slagpris: 200

Parti bestick mm, silver, tot vikt 300 gr

Slagpris: 800

Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1938, dia 5,5 cm

Slagpris: 1 000

Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1934 resp 1940, dia 5,5 cm

Slagpris: 1 000

Slagpris: 1 000

Pihlgren, Eric för GAB, pepparströare, silver och bakelit, ovoid på hexagonal fot, stpl Stockholm 1935, h 5 cm

Slagpris: 1 000

Fotografiram, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 7 cm, glas def, ngn buckla

Slagpris: 200

Bägare, silver, trumpetformad, stpl GAB Stockholm 1924, h 12 cm, vikt 105 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen

Slagpris: 300

Thekopp, sterlingsilver, Indien, 1800-talets 1 hälft, gjuten blomdekor, stpl Pittar & Co Calcutta 1825-48, vikt 225 gr, ägargravyr

Slagpris: 1 100

Puderdosa med invändig spegel, silver, graverad dekor, dia 7 cm

Slagpris: 200

Mugg, silver, cylindrisk med uppsvängd hänkel, inv förg, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1838, h 6 cm, ägargravyr

Slagpris: 350

Teacaddy, sterlingsilver, driven blomdekor, stpl GN Chester 1899, vikt 205 gr

Slagpris: 1 000

Coctailglas, 12 st, silver, stpl C G Hallberg 1948, h 10 cm, tot vikt 1000 gr

Slagpris: 3 200

Korg, silver, dekor av rokokopar mm, l 20 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 500

Kaffeservis, 3 del, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, kaffekanna h 25 cm, tot vikt 1260 gr

Slagpris: 3 200

Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr

Slagpris: 800

Kaffeskedar, silver, gammalfransk modell, tot vikt 75 gr, initial B

Slagpris: 500

Garnhållare/burk, sterlingsilver, England, driven blomdekor, stpl SA Birmingham 1900, h 12 cm, vikt 165 gr

Slagpris: 600

Lockask, silver och sköldpadd, stpl Charles & Richard Comyns, London 1919, l 10 cm, vikt 125 gr

Slagpris: 500

Cigarettetui, 950/1000 silver, dekor av bambu, l 8 cm, vikt 90 gr, inv gravyr

Slagpris: 250

Uppsatsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, otydl sv stpl 1850, h 17 cm, fylld fot

Slagpris: 1 500

Supkopp/tumlare på 3 kulfötter med handtag, silver, stpl Jonas Yman Växjö 1767, lagn

Slagpris: 1 000

Såsskål med löst fat, silver, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1865 resp 1880, tot vikt 275 gr

Slagpris: 900

Uppsatsskål, silver, nyrokoko, pressad blomdekor, stpl Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1859, h 18 cm, vikt 405 gr

Slagpris: 2 200

4 del silver, 2 sockerruskor, gräddkanna samt bägare (def), tot vikt 375 gr

Slagpris: 1 200

Vas, silver, stpl C G Hallberg Stockholm, h 11 cm, vikt 145 gr, ägargravyr

Slagpris: 600

Bägare, silver, trumpetformad, stpl C G Hallberg Stockholm 1906, h 20 cm, vikt 285 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen

Slagpris: 700

Askfat, 1 par, silver och bakelit, dekor av Poseidon och tritoner, stpl GAB Stockholm, dia 12 cm

Slagpris: 300

Barnskallra, silver och elfenben, jugend, 1900-talets början, tot h 9 cm

Slagpris: 200

Kaffeservis, 5 del, silver, rokokostil, bricka, kaffekanna, sockerskål samt -tång, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 23 cm, tot vikt 860 gr

Slagpris: 2 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :