nästa auktion 29/7
  slutpriser 28/6
Auktion: Tors 21/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på hemsidan imorgon, måndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. All images are expected out as of tomorrow, Monday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 19/12 kl 12-19
Ons 20/12 kl 12-19
Tors 21/12 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Termoskanna, sk TV-kanna, stål med flätad svart och gul plast, AB Termoverken Jönköping, 1950-tal, medf liknande kakfat, svartlackerad metall och plast

Slagpris: 400

Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av hus i landskap, h 21 cm

Slagpris: 100

Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, lergods, Eva med äpplet, sign, h 32 cm

Slagpris: 400

Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm

Slagpris: -

Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, vas, rakubränt stengods, sign, h 25 cm

Slagpris: 100

Zadig, Jaques, olja, blomsterstilleben, sign, 80 x 25 cm

Slagpris: 100

Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm

Slagpris: 900

Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm

Slagpris: -

Weiss, Ivan samt Grut, Jeanne för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, 2 st, fajans, sign, 17 x 17 cm

Slagpris: 100

Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm

Slagpris: -

Karaff samt 2 glas resp 2 muggar porslin, Kosta Boda, Bruk, i originalförp

Slagpris: 100

Fornasetti, Piero, Milano, pip/askfat, porslin, 1960-tal, dekor av pipor och cigarrer i svart mot förgylld fond, l 18,5 cm

Slagpris: 400

Fornasetti, Piero, Milano, assietter, 7 st, porslin, 1960-tal, Sezioni di fruttapolykrom dekor av olika frukter, dia 10,5 cm, i originaletui

Slagpris: 1 100

Fornasetti, Piero, Milano, askfat, porslin, förgylld och svart dekor av pistoler, l 14 cm, visst slitage

Slagpris: 400

Trost, Eugen för Gefle, thekoppar med fat, 5 st, flintgods, 'Zebra', design 1955

Slagpris: 3 600

Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr

Slagpris: -

Damkjaer, Helle för Georg Jensen, ostbricka, trä med kniv i rostfritt stål, i oöppnad originalförp

Slagpris: 700

Leksakshäst, pressad plåt, Mobo Bronco, David Sebel & Co, Erith, Kent, England, 1950-60-tal, h 76 cm

Slagpris: -

Boije, Bror för Dux, fotpall, bok och canvas, Dux Junker

Slagpris: 150

Kofod Larsen, Ib för Olof Persson möbler AB i Jönköping (OPE), dagbädd, teak och metall, 1950-60-tal, l 190 cm, senare klädsel

Slagpris: 6 000

Qvarsebo, Mikael, färglito, konkret komposition, sign o numr 53/100, pappersstorl 54 x 37 cm

Slagpris: 600

PC, Apple Macintosh Classic MO420, inkl tangentbord, mus samt Stylewriter M8000 med extra bläckpatroner

Slagpris: 500

Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm

Slagpris: -

Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm

Slagpris: -

Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, soffbord, teak med utdragbar melaminskiva, låda i sarg, l exkl utdragsskiva 160 cm

Slagpris: 200

Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bonad björk med brun skinnklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 1971

Slagpris: 4 400

Norell, Arne för Norellmöbler, fåtölj, bonad björk med brun skinnklädsel, 'Ilona', design 1971

Slagpris: 2 800

Okänd designer, snurrpall, stål med svart läderklädsel, 48 x 48 cm

Slagpris: -

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, snurrstol, stål med svart läderklädsel, design 1956 för SAS-hotellet i Köpenhamn, delvis synl. etikettmärkning, omf skador

Slagpris: -

Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, glaserad keramik, h 41 cm

Slagpris: 200

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, modellnr 4064, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign o numr 4062, 34 x 34 cm

Slagpris: -

Transistorradio, Trans Arena, 1950-tal, l 32 cm

Slagpris: 150

Nattlampa, vägghängd, plast, Dreammaster, Star Wars Deathstar 3D

Slagpris: 100

Wanscher, Ole för A.J. Iversen, soffbord, palisander, 1950-tal, l 160 cm

Slagpris: 700

Nørreklit, Poul, soffa modell 620/1, mockaklädsel och stål, tillverkad av A. Leidersdorff, visades under den 54:e utställningen i Fredericia 1964, stålben ngt anlupna

Slagpris: -

Matta; Silow, Ingegerd, rölakan, sign, 205 x 140

Slagpris: 1 000

Wegner, Hans J för Andreas Tuck, soffbord, ek, 1960-tal, modell AT-15, l 180 cm, mittstag sakn, skruvar medf

Slagpris: 600

Taipaleenmäki, Jussi, mapp med 20 färglitografier, Hommage `a Cornelis, samtl sign o numr, 154/260 el EA, 20 försättsblad varav 1 handtecknat, pappersstorl 43 x 55 cm

Slagpris: -

Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 17,5 x 16,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: 2 000

Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 16,5 x 10 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: 2 000

Fridell, Axel, teckning, restaurantinteriör, sign Falun, synl storl 20,5 x 26 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: 4 000

Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: -

Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: -

Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: -

Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad

Slagpris: -

Canapé, skuren mahogny med helstoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 165 cm

Slagpris: 900

Okänd konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, kor i landskap, 19 x 23 cm, visst slitage

Slagpris: 350

Etsningar, 4 st, handkolorerade, motiv med fåglar resp akleja, varierande storl

Slagpris: 100

Snell, J Herbert, olja, ålandskap, sign, 20 x 29 cm

Slagpris: -

Nilsson, Olof Walfrid, tillskr, olja, motiv ant från Kebnefjäll, 70 x 85 cm, smärre dukskada

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :