nästa auktion 21/12
  slutpriser 30/11
Auktion: Tors 30/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på vår hemsida ikväll, söndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. All images are expected at our homepage as of this evening, Sunday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 28/11 kl 12-19
Ons 29/11 kl 12-19
Tors 30/11 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten

Slagpris: -

Bok, Gérard, Max, Dalí, Dalí, Dalí, ed Blume Barcelona 1985

Slagpris: 100

Bok; Andersen, Rigmor, Kaare Klint møbler, Kunstakademiet Köpenhamn 1979, hellinnebd

Slagpris: -

Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage

Slagpris: -

Aftonväska, guldbroderat siden, Ganeshi Lall & Son, Agra, 1900-talets mitt, i originaletui

Slagpris: 300

Flasköppnare, kromad mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm

Slagpris: 400

Karim, Rashid för Georg Jensen, nyckelring, stål, Spin, i originaletui

Slagpris: 100

Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm

Slagpris: -

Dalí, Salvador, efter honom, tallrik, porslin, Le Cheval du Destin (Faust), ed Graphik Europa 1968, numr 1523/2000

Slagpris: 250

Hesk Möller, Peter, skulptur, patinerad och polerad brons, komposition, sign, utf 2002, h 11 cm, ed Nationalbankens Kunstforening

Slagpris: 350

Okänd designer för Alsterfors, karaffer, 2 + 1, kristall, etikettsign, tot h 43 cm

Slagpris: 150

Landberg, Nils för Orrefors, karaff med propp, glas, slipad dekor segelbåt, sign, tot h 31 cm

Slagpris: 150

Wys, Stan, skulptur, patinerad och polerad brons, stående kvinna, sign, numr 1/8 o dat 2011, h 42 cm

Slagpris: 2 800

Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm

Slagpris: -

Heide, Erik skulptur, patinerad brons, Gående mand, sign o dat 2000, h 21 cm, utförd för Politikens Galleri

Slagpris: 1 600

Ljusstakar, 1 par, mässing med gultonade glaskupor, Hans Agne Jakobsson Markaryd, h 35 cm, smärre nagg

Slagpris: 800

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad, medf vit ringsignal

Slagpris: 100

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad

Slagpris: 100

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, stålblå, ej testad

Slagpris: 250

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mintgrön, ej testad, medf grön ringsignal

Slagpris: 250

Starck, Philippe, skulptur, smide, abstrakt komposition, handsignerad o dat -66, h 47 cm, prov: Marie Louise (née von Leithner) och Torsten Krakau, Lund, ngt anlupen

Slagpris: 2 800

Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Trio, dekor i gult och vitt, sign, l 27 cm

Slagpris: 150

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Väst, från serien All världens barn 1974, h 13 cm

Slagpris: 100

Larson, Lisa, Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, Syd, ur serien All Världens Barn 1974, h 12 cm

Slagpris: 150

Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, gående troll, h 17 cm

Slagpris: 150

Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, Boxer, från serien Kennel 1972, h 7 cm

Slagpris: 200

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Eva liten från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm

Slagpris: 300

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord ur serien All världens barn 1974, h 12 cm

Slagpris: 250

Okänd designer för Rörstrand, 1960-70-tal, ytterfoder, 1 par, porslin, h 10 cm

Slagpris: -

Okänd designer, vas, grönglaserat flintgods, sign Sonia, Made in England, h 20 cm

Slagpris: 100

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, brunglaserat stengods med silverdekor, brun Argenta, dekor av putto mm, sign o dat H (1938), 9 x 9 cm

Slagpris: 250

Okänd konstnär, skulptur, bemålad brons, rapphöna, sign, DM, l 8 cm

Slagpris: 150

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Argenta, dekor av blommor i silver mot grön fond, sign o dat E (1964), h 15 cm

Slagpris: 1 200

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, modell ’ARO’, l 16 cm

Slagpris: 200

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, dia 4,5 cm

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, dekor i blått, sign, h 11 cm

Slagpris: 250

Johansen, Einer, skål, glaserat lergods, sign, l 22 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 224 (1941-48), h 19 cm

Slagpris: -

Björquist, Karin, Gustafsberg Studio, vas stengods, dekor i blått, sign m studiohand, h 14 cm

Slagpris: -

Londi, Aldo, Bitossi, ytterkruka, lergods, dekor i blå-grön glasyr, h 11 cm, smärre glasyrmistor

Slagpris: -

Hallberg, Erik för AB Lerindustri, Örebro (1919-25), vas, glaserat lergods, sign o numr 126, h 18 cm, mynningsnagg

Slagpris: 100

Nylund, Gunnar, skål, glaserat stengods, sign, l 20 cm

Slagpris: 150

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, polykrom dekor av växtlighet, handsign, l 23 cm

Slagpris: 100

Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av Helsingborgs stadsvapen, dia 14 cm

Slagpris: -

Breinholt, Ejnar, skulptur, terrakotta, kvinna med halmkärve, sign, h 22 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm

Slagpris: -

Börjesson, Lena, skulptur, patinerad brons, stående pojke, sign, h 21 cm

Slagpris: 900

Nylund, Anita för JIE, burk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, ur serien Vår lilla stad, h 11 cm

Slagpris: 250

Okänd finsk designer, 1950-tal, kanna, fajans med rottinghandtag, polykromt bemålad dekor av kvinna och blommor, oid sign Z / IM Made in Finland, h 21 cm

Slagpris: 150

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :