nästa auktion 30/11
  slutpriser 26/10
Auktion: Tors 26/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 24/10 kl 12-19
Ons 25/10 kl 12-19
Tors 26/10 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lindberg, Stig för Gustavsberg, gurkfat, grönglaserat stengods, l 31 cm

Slagpris: 250

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skål, blåglaserat stengods, Pyrola, l 22 cm

Slagpris: 200

Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, sign, l 15 cm, på möjligen tillh. sockel

Slagpris: 350

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, sign, h 27 cm

Slagpris: 2 200

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 21 cm

Slagpris: 800

Stålhane, Carl Harry för rörstrand, skål på fot, harpälsglaserat stengods, sign, h 9,5 cm

Slagpris: 600

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 9 cm

Slagpris: 800

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, glaserat stengods, h 19 cm

Slagpris: 100

Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, krackelyglasyr, h 16 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Arabia, skålfat, porslin, polykrom och förgylld dekor av ödla mot cracqueléfond, sign CS, dia 18 cm

Slagpris: 200

Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av ortodox kyrka, dia 14 cm

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 6 cm

Slagpris: 150

Okänd designer (möjl Anita Nyund) för Nya Syco, figuriner, 2 st, glaserat lergods, orrtuppar, tillv 1961-68, sign AN(?)15 rsp 18 cm

Slagpris: 100

Sarpanev, Timo för Iittala, tillskr, kandelabrar till 3 ljus, 4 st, glas, frostad dekor, l 15 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm

Slagpris: -

Skål med blomsteruppsats, glaserat lergods, Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, dekor av sjölejon, l 33 cm

Slagpris: 200

Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, glaserat stengods, sign Graftolitskiffer, h 25 cm

Slagpris: 2 200

Lockask, tenn, ant Danmark, 1920-tal, kulhamrad yta, lockknopp i form av pingvin, oid stpl, h 14 cm

Slagpris: 100

Okänd svensk designer, ljusstakar, 1 par, tenn med mässingsfäste, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av St Staffan mm, h 10,5 cm

Slagpris: 1 100

Starck, Philippe, skulptur, smide, abstrakt komposition, handsignerad o dat -66, h 47 cm, prov: Marie Louise (née von Leithner) och Torsten Krakau, Lund, ngt anlupen

Slagpris: -

Locher, Axel, skulptur, gips, Olaf Poulsen som Per Degn i Holbergs Jeppe på Bjerget, sign, h 31 cm

Slagpris: 600

Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Okänd konstnär för Arabia, vas resp vas med hänklar, lysterglaserat stengods, h 15 resp 18 cm, utf 1917-27

Slagpris: 450

Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 4 st, glas, Festivo, h 15 - 22 cm

Slagpris: 900

Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 4 st, glas, Festivo, h 8 - 12 cm

Slagpris: 700

Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm

Slagpris: 1 700

Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, Beyer & Bock, art-déco, 1920-tal, delvis fögylld dekor av putti med panflöjtar, h 25 cm

Slagpris: 600

Halling Koch, Annegrete för B&G, skål samt 3 ljusstakar, porslin, skål dia 23 cm

Slagpris: 100

Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, dia 15 cm

Slagpris: 300

Thylstrup, Adam för NilsJohan, matbestick, rostfritt stål med teakskaft; Singoalla, 48 delar, framstår närmast oanvända i originalförpackningar

Slagpris: 1 000

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, såskanna med lock, skål samt 3 formar, porslin, Koka blå, design 1956

Slagpris: 400

Toikka, Oiva för Iittala/Arabia, assietter samt glasurnderlägg, 12 + 12 st, glas, Kastehelmi, design 1964, dia 9 resp 14 cm

Slagpris: 450

Andersson, Bernard, skulptur, brons, organisk form, sign, l 6 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv

Slagpris: 300

Ekegren, Björn, skulptur, sandgjutet glas på svärtad metallsockel, kvinnohuvud, sign o numr 31/50, h 42 cm

Slagpris: 1 000

Skulptur, sten, antropomorf figur, h 28 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982, nagg

Slagpris: -

Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, ansikte, sign, h 35 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982

Slagpris: -

Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, antropomorf figur, sign, h 25 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982

Slagpris: -

Vinkylare, nysilver, möjl Valmazan, 1900-talets mitt, i form av stående noshörning, otydl stpl, l 32 cm

Slagpris: 3 400

Divansoffa, svart skinn på kromställ, modern tillv, l 244 cm

Slagpris: 1 300

Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, armstolar, 7 st, ek med läderklädsel, Öresund, ngn etikettsign, fläckar, vissa sitsar utbytta, stoppning torkad

Slagpris: 3 600

Volther, Poul M för Frem, Røjle, 1950-tal, stolar, 4 st, palisander med flätad sits, märkt Danish Furnituremakers control, säljes till förmån för Röda Korset, visst slitage

Slagpris: 2 000

Hutter, Wolfgang, mapp med 10 färglitografier (50 x 59,5) cm samt 7 etsningar 38,5 x 44 cm), Zauberflöte (Trollflöjten), samtl sign, dat 74 o numr S 34/50, ed AH Grafik Stockholm

Slagpris: -

Okänd designer för CFC, Silkeborg, soffbord med utdragbara lådor, palisander, l 165 cm

Slagpris: 700

Malmsten, Carl, nattygsbord, vitmålat trä, Birgitta, 1950-tal

Slagpris: 100

Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, soffbord, teak, modell ’Aristokrat’, l 120 cm, med utdragbara skivor i melanin

Slagpris: 500

Radio, teak, Monark, 1950-tal, märkt Sven Jeppson, l 57 cm

Slagpris: 100

Aftonväska resp bag, textil, Dior

Slagpris: 900

Fornasetti, Piero, bricka, lackerad metall, Piccolo Coramandel, l 65 cm, smärre def

Slagpris: 1 300

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :