nästa auktion 26/10
  slutpriser 28/9
Auktion: Tors 23/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 21/2 kl 12-19
Ons 22/2 kl 12-19
Tors 23/2 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Braque, Georges, efter honom, färglito med täckvitt, La table de cuisine 1942, velin, ed Maeght (Maeght 1018), tryckt av Aeply Paris, numr 15/300, pappersstorl 95 x55 cm

Slagpris: 1 000

Nash, Jörgen, färgserigrafi, 'Jorn', sign, dat 1981 o numr 1/25, ed GKM, 80 x 58 cm

Slagpris: 1 600

Johansson, Lasse, blandteknik, surrealistisk komposition, sign o dat 1971, 65 x 50 cm

Slagpris: 350

Foster, W H, blandteknik, komposition 'S/S Mor Må Pine', a tergo etikett, synl storl 64 x 49 cm

Slagpris: 100

Kreuger, Nils, teckning, tusch och blyerts, Apelvik - motiv med betande får, sign o dat 1894, synl pappersstorl 30 x 45 cm

Slagpris: 1 500

Knafve, Nils-Folke, olja, landskap, sign, 41 x 49 cm

Slagpris: 100

Hafström, Thomas, akryl, komposition med krus, sign, 82 x 122 cm

Slagpris: 100

Johansson, Sven, olja, komposition, a tergo intygad, 61 x 50 cm

Slagpris: 1 000

Hammeleff, Ole, tillskr, olja, Höst Fest, sign OH, 66 x 71 cm

Slagpris: 250

Lisper, Olle, olja, komposition, sign o dat 1955, tot mått 64 x 34 cm

Slagpris: 100

Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, självporträtt, sign o numr 137/250, synl storl 45 x 38 cm

Slagpris: 1 100

Hilleström, Axel, blandteknik, kustparti med fiskebodar, sign, synl mått 41 x 30 cm

Slagpris: -

Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap, sign o numr 305/350, 31 x 26 cm

Slagpris: 500

Hafström, Thomas, akryl, komposition, sign, 90 x 114 cm

Slagpris: 200

Grovens, Harald, akryl, Korsfästelsen, sign, 73 x 60 cm

Slagpris: 1 100

Olausson, Gunnar, olja, Genomskärning, sign, a tergo etiketter, 60 x 50 cm

Slagpris: -

Norrman, Lars, gouache, sydländsk stadsbild med kvinna, sign, pappersstorlek 13 x 22 cm

Slagpris: 300

Erixson, Sverre, akvarell, sittande man, sign o dat -80, synl mått 11 x 14 cm, Sverre var son till Sven X:et Erixson

Slagpris: 100

Berndtson, Birger, olja, stilleben, sign, 34 x 39 cm

Slagpris: -

Mila, Joël, textiltryck, figurkomposition, tryckt sign, 126 x 100 cm

Slagpris: -

Strid, Hardy, akryl, Flyktens mål, sign o dat 1986, 41 x 33 cm

Slagpris: 1 100

Posbisil, Jan B, olja, stilleben med rosor, sign, 38 x 55 cm

Slagpris: 150

Irwe, Knut, pastell, fiskesamhälle, sign, synl storl 16 x 22 cm

Slagpris: 150

Lorentzon, Waldemar, etsning, 'Bland gravarna', sign o egenhändigt betitlad, 11 x 12 cm, gulnad

Slagpris: -

Rosensohn, Lennart, färgetsning, hästar, sign o numr 43/75, 10 x 7,5 cm

Slagpris: 200

Svanberg, Bo Walter, blandteknik, komposition, sign o dat 68, 28 x 21 cm

Slagpris: -

Hald, Edward, blyertsteckning, porträtt av Ingegärd Bergquist, sign o dat 1961, pappersstorl 40 x 29 cm

Slagpris: 500

Thorén, Esaias, tusch på japanpapper, surrealistisk komposition, sign o dat 1938, synlig pappersstorlek 27 x 20 cm

Slagpris: 400

Leeander Engström, Kjell, akvarell, fjällandskap, sign, synl mått 18 x 24 cm

Slagpris: 200

Ljungquist, Birger, blandteknik, Målare och modell I, sign, synl mått 14 x 17 cm

Slagpris: -

Jolin, Einar, olja, Venedig, osign, 24 x 33 cm, prov: Arkitekt Folke Bensow, Göteborg (B ritade bl a 'Strykjärnet' i Norrköping och designade bänkar mm för Näfveqvarn)

Slagpris: 2 200

Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, bordslampa, fajans, 1900-talets början, Andrée, sign o etikettsign, h 34 cm

Slagpris: 250

Okänd tysk (?) designer, 1950-tal, golvvas, svartglaserat lergods, sign B&S, h 52 cm

Slagpris: 250

Okänd designer, 1960-tal, kanna samt 3 skålar, etsad dekor av moln, kanna h 16 cm

Slagpris: 100

Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, slipat glas, modellnr 5740, 1 sign, h 29 resp 31 cm

Slagpris: 700

Stålhane, Carl-Harry, för Rörstrand, sannolikt prototyp till tak/vägglampa, lampskärm i porslin m. litofanerad dekor, h 18 cm, antal mindre nagg, intyg från familjemedlem medf, prov: Carl-Harry Stålhanes dödsbo, därefter i familjens ägo

Slagpris: 1 000

Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign, dia 40 cm

Slagpris: 1 800

Bilmodell, litograferad plåt, Nomura, TN 7211, Nissan Datsun Cedric Antenna Car, 1960-tal, l 39 cm

Slagpris: 1 100

Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, vas, fajans, 1900-talets början, Corona, sign, h 31 cm

Slagpris: 200

Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas med hänkel, glaserat lergods, h 45 cm

Slagpris: 300

Ruiz, Antonio för Lladró, skulptur, delvis glaserat stengods, Gardener (girl), design 1970, h 42 cm

Slagpris: 1 500

Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, grönglaserat lergods, geometrisk reliefdekor, h 42 cm

Slagpris: 200

Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, smide, man till häst, h 29 cm

Slagpris: 350

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Räv från serien Lilla Zoo 1955, h 8 cm

Slagpris: 350

Andersson, Göran, Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, lejon, sign o numr 3034, h 10 cm

Slagpris: -

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, uppläggningsfat, 2 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, l 26 resp 34 cm

Slagpris: 450

Okänd designer, lykta, koppar och svartlackerad metall med violett glaskupa, h 32 cm

Slagpris: 150

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 16 cm

Slagpris: 600

Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, figurin, svartglaserat lergods, liggande hjortkalv, modellnr 800, sign, h 16 cm

Slagpris: -

Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Gefyr, design 1952, l 21 cm

Slagpris: 250

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :