nästa auktion 31/8
  slutpriser 3/8
Auktion: Tors 26/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Objekt 1-103 härrör från konstnären Hardy Strids samling Africana. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. Items 1-103 come from the Hardy Strid Collection of African art. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 24/1 kl 12-19
Ons 25/1 kl 12-19
Tors 26/1 kl 12-16

Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Mask, sk Antilopmask, skuret och bemålat trä, metall och textil, Dogon, Mali, 1900-talets mitt, h 90 cm, utställd Liljewalchs Före Picasso 1988, kat nr 8 samt Louisiana, Danmark 1989, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 4 800

Mask, sk Walu el Antilopmask, skuret och bemålat trä, metall och textil, Dogon, Mali, 1900-talets mitt, h 69 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 600

Mask, sk Yommo el kaninmask, skuret och bemålat trä, metall och textil, Dogon, Mali, 1900-talets mitt, h 42 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 600

Mask/headdress, sk Kanaga, skuret och bemålat trä och textil, Dogon, Mali, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 120 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 700

Mask/headdress, sk Kanaga, skuret och bemålat trä och textil, Dogon, Mali, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 93 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 200

Mask, skuret trä, sk Buffalo mask, Bamana/Bambara, Mali, 1900-talets mitt, h 58 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 600

Mask/headdress, skuret och bemålat trä, Wan Nyaka, sk Antilpomask, Mossi, Sierra Leone, 1900-talets mitt, l 72 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 600

Mask, skuret trä, sk Mmaji, Igbo, Nigeria, 1900-talets mitt, h 70 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 400

Mask, skuret och bemålat trä, Kifebwe, Songye, Kongo, 1900-talets mitt, h 43 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 200

Mask, skuret och bemålat trä, Kifebwe, Songye, Kongo, 1900-talets mitt, h 38 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 000

Mask, skuret och bemålat trä, växtfiber och fjädrar, Kifebwe, Songye, Kongo, 1900-talets mitt, h 105 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 200

Mask, skuret trä och textil, möjl Guro, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 57 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 900

Mask/headdress, skuret och bemålat trä, sk Goli Glin, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 87 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 4 200

Mask/headdress, skuret och bemålat trä, Idoma, Nigeria, 1900-talets mitt, h 35 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 200

Mask, skuret och bemålat trä och växtfiber, ant Idoma, Nigeria, 1900-talets mitt, h 80 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 4 600

Mask, skuret trä, sk Karan Wemba, Mossi, Yatenga Burkina Faso, 1900-talets mitt, h 77 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 100

Mask, skuret trä, textil och päls, Nyabwa, N'gere, Elfebenskusten, 1900-talets mitt, h 45 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 300

Mask, skuret och bemålat trä, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt, h 34 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar, 1 horn sakn

Slagpris: 800

Mask/headdress, skuret och bemålat trä, sk Agira/water spirit mask, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt, l 69 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 800

Mask, skuret och bemålat trä, Bamum, Kamerun, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 40 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 800

Mask, skuret och bemålat trä och fiber, sk Kalunga, Bembe, Kongo, 1900-talets mitt, h 54 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 800

Mask, skuret trä och växtfiber, ant Punu, Gabon, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 60 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 900

Mask, skuret trä och fiber, sk sjukdomsmask, Ekpo, Ibibo, Nigeria, 1900-talets mitt, h 30 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar, skador

Slagpris: 1 400

Mask, skuret trä, Kpan, Baulé, Elfenbensksten, 1900-talets mitt, h 41 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 300

Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 400

Mask, skuret och bemålat trä, Mano, Dan, Liberia, 1900-talets mitt, h 27 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 600

Mask, skuret och bemålat trä, ant Guro, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 42 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar, bemålning ant senare/bättrad

Slagpris: 1 100

Mask, skuret trä och textil, Dean gle, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 27 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 800

Mask, skuret och bemålat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt, h 28 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 600

Mask, skuret trä med kaurisnäckor, Bamoun, Bamileke, Kamerun, 1900-talets mitt, h 37 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 500

Mask, skuret och bemålat trä, Kifebwe, Songye, Kongo, 1900-talets 2 hälft, h 41 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 300

Mask, skuret och bemålat trä och växtfiber, Salampasu, Kongo, 1900-talets mitt el 2 hälft, h exkl fiber 30 cm cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 700

Mask, skuret trä, Chihongo, Chokwe, Angola, 1900-talets mitt, h 23 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar, enl uppg tidigare i C O Hulténs samling

Slagpris: 1 400

Mask, skuret och bemålat trä och fiber, Kwango, Pende, Kongo, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 24 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 500

Mask, skuret och bemålat trä och fiber, Kwango, Pende, Kongo, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl fiber 40 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 700

Mask, skuret och bemålat trä och fiber, Kwango, Pende, Kongo, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl fiber 42 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 200

Mask (handmask), skuret och bemålat trä och metall, Ogoni, Nigeria, 1900-talets mitt, h 18 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 200

Mask, skuret trä, Mano, Dan, Elfensbenskusten, 1900-talets mitt, h 26 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 350

Mask, skuret trä, fibrer och metall, Poro/Gegon, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 47 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 000

Mask, skuret och bemålat trä, möjl Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 45 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 350

Mask, skuret trä, kaurisnäckor, glaspärlor och fiber, N'tomo, Bamana, Mali, 1900-talets mitt, h 50 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 1 300

Mask/huvudbonad, skuret och bemålat trä, växtfiber och textil, antilopmask sk Chi Wara, Naman/Bambara, Mali, 1900-talets mitt, l 55 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 400

Mask, skuret och bemålat trä, elefantmask, Guro, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 48 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 600

Mask, skuret trä, kvinnomask, Guro, Elfensbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 63 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 600

Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft, h 29 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 350

Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 30 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 350

Mask, skuret och bemålat trä och metall, vädursmask, Guerze, Liberia, 1900-talets 1 hälft, h 28 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 2 800

Mask, sk Kaogle, chimpansmask, skuret trä, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft, h 23 cm, utställd Liljewalchs Före Picasso 1988, kat nr 8 samt Louisiana, Danmark 1989, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 3 000

Mask, skuret trä, Poro, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft, h 28 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 400

Mask, skuret trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 31 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar

Slagpris: 350

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :