nästa auktion 26/10
  slutpriser 28/9
Auktion: Tors 22/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Under julhelgen håller vi öppet fredag 23/12 09-17 samt 27-30/12 14-17, därefter stänger vi och öppnar igen den 9/1 2017 kl 14. Trevlig Helg! During the Holidays, we are open on Friday the 23rd between 1 9 an 17 and thereafter the 27-30 between 14 and 17. Then we close for Holidays and open again on the 9th of January 2017. Happy Holidays!

Visning: Tis 20/12 kl 12-19
Ons 21/12 kl 12-19
Tors 22/12 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Marusan San Toys, New Mode Wagon, 1960-tal, l 30 cm

Slagpris: 350

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Schuco Fex 1111, 1940-50-tal, l 15 cm, i originalförp

Slagpris: 1 000

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Schuco Varianto-sani 3043, 1940-50-tal, l 11 cm, i originalförp

Slagpris: 1 200

Modellångvält, lackerad metall, Dinky Toys, Aveling-Barford Diesel Roller, l 11 cm, i originalförp

Slagpris: 200

Mekanisk leksak, litograferad plåt, polisbil, Japan, 1950-tal, l 13 cm

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Schuco, modell 1001, 1930-tal, l 11 cm

Slagpris: 400

Leksak, lackerad metall, Hubley Manufacturing Company, 1946 Ford Tow Truck, tillv 1948-56, l 27 cm

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt, New Toy, VW Karmann Ghia MF-743, 1950-60-tal, l 25 cm

Slagpris: 350

Okänd tillverkare, mekaniska leksaker, 2 st, lackerad plåt, person- resp bärgningsbil, 1940-tal, l 28 cm

Slagpris: 900

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, Primat, 1940-50-tal, l 25 cm, smärre def, 1 hjul sakn

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, Candidat, 1940-50-tal, l 25 cm

Slagpris: 500

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Technofix Raketflygplan GE 268, 1940-50-tal, l 25 cm

Slagpris: 200

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, 1940-50-tal, apa på trehjuling, l 19 cm

Slagpris: 250

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, 1920-tal, knivslipare, h 11 cm

Slagpris: 400

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, 1920-tal, saxslipare, h 14 cm

Slagpris: 500

Mekanisk speldosa, mässing och papper (?), 1900-talets början, i form av fågelbur, h 15 cm

Slagpris: 600

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1920-30-tal, Jumbo, l 12 cm

Slagpris: 200

Mekanisk leksak, litograferad plåt och textil, Schuco, dansande björn och mus, 1930-tal, h 12 cm

Slagpris: 700

Mekanisk leksak, litograferad plåt, pojke med släde, Gescha, 1930-tal, l 13 cm

Slagpris: 600

Mekanisk leksak, textilklädd metall, Schuco modell 742 Scotch Terrier, 1930-tal, l 15 cm, slitage

Slagpris: 400

Mekanisk leksak, litograferad plåt och textil, Schuco, 1920-30-tal, dansande man och barn, h 16 cm

Slagpris: 900

Mekanisk leksak, litograferad plåt, tävlingsroddare i båt, Paya 612, tillv i 5000 ex varav detta nr 1115, l 36 cm, medf originalkartong

Slagpris: 1 000

Mekanisk leksak, litograferad plåt och papp, monoplan, Lehmann Ikarus, modellnr 653 omkr 1920, l 29 cm, slitage

Slagpris: 3 000

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Gescha, stridsvagn, 1930-tal, l 13 cm

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt och plast, Schuco, ubåt Submarino 3007, 1960-tal, l 37 cm

Slagpris: 700

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tippco, omkr 1930 Zeppelinare DLZ 127 Graf Zeppelin, l 27 cm, lucka sakn

Slagpris: 700

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Arnold, ubåt modell A2004, 1940-50-tal, l 29 cm

Slagpris: 600

Mekanisk leksak, litograferad plåt, tysk kanonbåt, Arnold, 1930-40-tal, l 34 cm

Slagpris: 900

Mekanisk leksak, litograferad plåt, atlantångare, Kellermann, 1940-50-tal, l 36 cm

Slagpris: 400

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Hans Biller, Auto Union Streamline racer, 1940-50-tal, l 15 cm

Slagpris: 350

Ångdriven leksak, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft, Rocket-Boat, l 24 cm

Slagpris: 400

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Fex 1111, 1940-50-tal, l 15 cm

Slagpris: 300

Leksak, litograferad plåt, garage, Schuco Varianto Box 3010/30, l 13 cm

Slagpris: 100

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Technofix GE 258, 1940-50-tal, l 13 cm

Slagpris: 600

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Distler, Auto Union Streamline racer, 1930-tal, l 23 cm

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tippco, Silver Racer, l 18 cm, inkomplett

Slagpris: 1 600

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Gama-patent 100, 1940-50-tal, l 17 cm

Slagpris: 400

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tippco, Hudson TCO1000, 1940-50-tal, l 15 cm

Slagpris: 250

Mekanisk leksak, litograferad plåt, ant Fleischmann omkr 1910, l 21 cm, slitage

Slagpris: 300

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Studio 1050, 1940-50-tal, l 14 cm

Slagpris: 100

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Varianto Limo 3041, 1940-50-tal, l 11 cm

Slagpris: 200

Slagpris: 200

Mekanisk leksak, litograferad plåt, JEP (Jouets de Paris) 1935-50, Peugeot limousine, l 275 cm

Slagpris: 350

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Examico 4001, 1940-50-tal, l 14 cm

Slagpris: 250

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tippco, Military Police Car TCO1011, 1940-50-tal, l 18 cm, taklykta sakn

Slagpris: 250

Slagpris: 150

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Schuco, Grand Prix Racer 1070 1940-50-tal, l 16 cm

Slagpris: 250

Mekanisk leksak, litograferad plåt, tyskt slagskepp, Kellermann, 1940-tal, l 35 cm

Slagpris: 300

Mekanisk leksak, litograferad plåt, Kellermann, Komet, 1940-50-tal, l 19 cm

Slagpris: 100

Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Examico 4001, 1980-tal, originalkartong medf, l 14 cm

Slagpris: 700

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :