nästa auktion 31/8
  slutpriser 3/8
Auktion: Tors 29/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 27/9 kl 12-19
Ons 28/9 kl 12-19
Tors 29/9 kl 12-16

Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lindström, Bengt, akryl (och gouache?), figurkomposition, sign, 102 x 70 cm

Slagpris: -

Carlson, Arvid, olja, landskap från Slöinge, sign o dat 46, 56 x 70 cm

Slagpris: 6 000

Thorén, Esaias, tusch, Torso, sign o dat 1962, synl mått 21 x 43 cm, a tergo etikett, gulnad

Slagpris: 700

Nilsson, Bert-Johnny, olja, komposition, sign o dat 1989, 128 x 160 cm

Slagpris: 11 000

Carlson, Arvid, olja, stilleben, sign o dat 1919, 27 x 36 cm

Slagpris: 2 800

Arnold, Hans, tusch, bastubad, sign, synl pappersstorl 39 x 50 cm

Slagpris: 800

Hafström, Thomas, olja, komposition, sign o dat 80, 60 x 50 cm

Slagpris: 450

Estève, Maurice, färglito, Anubis, utf 1969, sign (?) Orig Litho, synl pappersstorlek 65 x 49 cm, Litt: Prudhomme & Moestrup, nr 51

Slagpris: 1 200

Wollin, Anders, olja, Bebådelsen / Tronbefästningen, sign o dat 1997, 181 x 144 cm

Slagpris: 1 700

Johansson, Lars (Lasse), olja, Strandmonument, sign o dat 80, 80 x 65 cm

Slagpris: 1 000

Johansson, Lars (Lasse), olja, surrealistisk komposition, sign o dat 77, 60 x 74 cm

Slagpris: -

Johansson, Lars (Lasse), olja, Målarens Drömm (!), sign o dat 73, 73 x 85 cm

Slagpris: 1 000

Johansson, Lars (Lasse), olja, Fiskehamn II, sign o dat 71, 70 x 70 cm

Slagpris: 400

Johansson, Lars (Lasse), olja, surrealistisk komposition, sign, 50 x 61 cm

Slagpris: -

Sornum, Börge, gouache, porträtt, sign Paris o dat 1949, synl storl 15 x 12 cm

Slagpris: 300

Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, mahogny med intarsia, 1950-tal, h 57 cm

Slagpris: 200

Kilbom, Zoia (Krukowskaja), olja, stilleben, sign o dat 1922, 38 x 46 cm

Slagpris: 250

Nygaard, Thorvald, olja, motiv från Limone, Italien, sign, 41 x 48 cm

Slagpris: 200

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, vitlackerad metall, dia 40 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av klot, h 40 cm

Slagpris: 1 300

Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, grönpatinerad brons, Bäckströms, art-déco, 1920-tal, h 15 cm

Slagpris: 300

Höglund, Erik för Boda, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide med vitt och blått glas, h 22 cm, lackering sliten

Slagpris: 400

Ander, Gunnar för Ystad Metall, takkrona, mässing med 4 blå glaskupor, h 27 cm, etikettsign

Slagpris: -

Okänd designer för GAB, brevkniv, brons, art-déco 1920-tal, modellnr 53, l 27 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Eskilstuna Metallindustri, vas, tenn, funkis, stiliserad dekor av växtlighet samt initialer IFE, stpl 1933, h 8 cm

Slagpris: -

Okänd designer för CAWA, Danmark, 1950-tal, vaxljusstake, mässing, blomformad, etikett från Illums, h 8 cm

Slagpris: -

Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, miniatyrljusstakar, 6 st, nysilver, i originalförp, h 6 cm

Slagpris: 400

Severin, Bent för Kastrup Glasværk, snapsglas, 7 st, glas, Princess, design 1957, h 9 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, trä och krom, dekor av klot, h 28 cm, slitage

Slagpris: 150

Okänd designer för Revillon, scarf, siden

Slagpris: 200

Okänd designer för Céline, scarf, siden, Epsom

Slagpris: 150

Saint, Laurent, Yves, scarf, siden, märkt Made in France

Slagpris: 600

Mask, bemålad papier-maché, commedia del'arte, Italien, 1900-tal, l 14 cm

Slagpris: 150

Bordslampa, grön/vit glasmassa med mässingsmontage, Hans Agne Jakobsson Markaryd, 1960-70-tal, h 35 cm

Slagpris: 400

Scarf, silke/kashmir, Pashmina

Slagpris: 150

Okänd designer för Gucci, scarf, siden

Slagpris: 1 800

Axelremsväska, läder, Calja, Italien

Slagpris: -

Aftonväska, Christian Dior, l 28 cm

Slagpris: 700

Ekberg, Josef för Gustavsberg, fat, glaserat flintgods, dekor i grönt och guld, sign, dia 31 cm

Slagpris: 150

Latham, Cathy för Hermès, 1965, scarf, siden, 'Les Clefs'

Slagpris: 2 000

Bag, Dolce & Gabbana, l 48 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, golvvas, glaserad keramik, h 51 cm

Slagpris: 250

Campingmöbel, metall och laminat, Origoverken Halmstad, 1900-talets mitt, i originalförp, slitage

Slagpris: 100

Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, flintgods, 'Sgraffitto', dekor av blå växter mot turkos fond, sign o dat 1918, h 27 cm

Slagpris: 3 800

Frisk, Thomas, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, sign, l 49 cm

Slagpris: 500

Okänd designer för Bergboms, bordslampa, delvis förgylld keramik, etikettmärkt, h 28 cm

Slagpris: 250

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, trä, stående kvinna i jugendklädsel, h 65 cm, orangrepp

Slagpris: 350

Thorsson, Nils/Teneragruppen, Aluminia för Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, Baca, h 29 cm

Slagpris: 200

Lund-Jensen, Robert, skulptur, gips, kvinnoporträtt, sign, h 20 cm

Slagpris: 250

Eckhoff, Tias för Lundtofte, parti matbestick, rostfritt stål med teakskaft, Opus

Slagpris: 600

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :