nästa auktion 21/12
  slutpriser 30/11
Auktion: Tors 26/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes.PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Tis 24/5 kl 12-19
Ons 25/5 kl 12-19
Tors 26/5 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ordenstecken; broderad kraschan, silvertråd, gjutna element och siden för Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden), 1700-tal, dia 9 cm

Slagpris: 9 500

Bouton, blått siden för Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden), dia 9 mm, monterad på gult band

Slagpris: 250

Kedja i etui, förgyllt brons och förgyllt och emaljerat silver (?), privatframställd kopia efter kedja för Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden)

Slagpris: 24 000

Kraschan, delvis förgyllt silver och emalj för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Svärdsorden, 1800-tal, dia 9 cm

Slagpris: 10 000

Kraschan för barn (!), silver och 18 k rödguld el förgyllt silver för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Svärdsorden, 17-1800-tal, dia 5 cm, barnversioner av kungliga ordnar är kända från svenska kungahuset

Slagpris: 8 500

Ordenstecken i etui, delvis förgyllt silver och emalj för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Svärdsorden, m/1952, ordenstecken med axelband samt kraschan, denna stpl C F Carlman Stockholm 1952, dia 9,5 cm, emaljspricka

Slagpris: 8 500

Ordenslänkar, 2 st, förgylld brons och emalj; delar av ordenskedja för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Svärdsorden, medf 1 senare länk bronserad metall, tot l 17 cm

Slagpris: 800

Bouton, silke för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Svärdsorden, dia 9 mm

Slagpris: 250

Kraschan, broderad silvertråd och siden, för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, 1800-talets 1 hälft, dia 7 cm

Slagpris: 3 200

Kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, M/1871 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm 1916, dia 8,5 cm

Slagpris: 3 400

Kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, M/1871 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, dia 8,5 cm, emaljdef

Slagpris: 1 500

Kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, M/1919 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm 1936, dia 8 cm

Slagpris: 3 000

Kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, M/1952 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm 1955, dia 8,5 cm

Slagpris: 2 800

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 8 cm, vikt 31 gr

Slagpris: 7 500

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 6 cm, vikt 17 gr, band sakn

Slagpris: 2 800

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 6 cm, vikt 14 gr

Slagpris: 2 600

Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 1 klassen av Kungliga Svärdsorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 6 cm

Slagpris: 2 600

Släpspänne med ordnar; Riddare av Preussiska Kronorden, Riddare av Kungliga Svärdsorden 2 klass M/1889 för utländska medborgare samt Riddare av Kungliga Vasaorden (före 1895 om tilldelad utländsk medborgare)

Slagpris: 4 800

Medalj, 18 k rödguld, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809, slitage

Slagpris: 22 000

Medalj, silver, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1789

Slagpris: 8 500

Medalj, silver, Medaljen för Tapperhet til Siös M/1789, band saknas, slitage

Slagpris: 3 600

Medalj, silver, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809

Slagpris: 4 200

Medalj, silver, Karl Johansmedaljen av 1854

Slagpris: 1 200

Miniatyrmedalj, silver, Karl Johansmedaljen av 1854, dia 17 cm

Slagpris: 1 100

Ordensminiatyr, 18 k rödguld och emalj, Riddare av Kungliga Svärdsorden, 1800-talets 1 hälft el mitt, h 4 cm, vikt 8 gr, emaljdef

Slagpris: 2 000

Ordensminiatyrer, 4 st, förgylld metall och emalj, Kungliga Svärds- resp Vasaordnarna, sammonterade med diverse band, h 12 mm

Slagpris: 350

Ordensminiatyrer 2 st, 18 k rödguld och emalj, Riddare av Kungliga Svärdsorden, h 2 cm, vikt 3 gr, ngn emaljdef, band sakn

Slagpris: 600

Ordensminiatyrer 2 st förgyllt silver och emalj, Riddare av Kungliga Svärdsorden, h 2 resp 2,5 cm

Slagpris: 250

Släpspänne med miniatyrer, 6 st, silver (och emalj), miniatyr för Riddare av Kungliga Svärdsorden, Sveriges Militära Idrottsförbunds silvermedalj mm, ordensminiatyren h 2 cm

Slagpris: 250

Ordenstecken, 3 st, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för underofficerare

Slagpris: 600

Ordenstecken, 2 st, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för underofficerare, band med sk hovmontage

Slagpris: 450

Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Civilmilitär personal (utan svärd)

Slagpris: 450

Ordensminiatyrer, 4 st, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för underofficerare, h 20-25 mm

Slagpris: 600

Medaljer, 4 st, Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj för manskap, olika band och kronor (1 band sakn)

Slagpris: 600

Boutoner, 7 st samt släpspännen, 2 st för bl a Kungliga Svärdsorden

Slagpris: 250

Kraschan, broderad silvertråd, för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, 1800-talets 1 hälft, dia 10 cm

Slagpris: 2 800

Kraschan, silver, M/1871 för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, dia 8 cm

Slagpris: 3 200

Kraschan, silver, M/1919 för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm 1931, dia 8 cm

Slagpris: 2 800

Kraschan, sterlingsilver, M/1952 för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm 1975, dia 9 cm

Slagpris: 3 000

Ordenslänkar, 6 st, förgylld brons och emalj, 1800-tal; delar av ordenskedja för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, tot l 31 cm, emaljdef

Slagpris: 1 000

Ordenslänkar, 2 st, förgylld brons och emalj, 1800-tal; delar av ordenskedja för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärneorden, l 45 mm, emaljdef

Slagpris: 250

Bouton, silver och siden för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärndeorden och Kommendör av Kungliga Vasaorden, dia 15 mm

Slagpris: 450

Bouton, silver och siden för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärndeorden, dia 18 mm

Slagpris: 500

Kraschan, broderad silvertråd, för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, 1800-talets 1 hälft, dia 13,5 cm

Slagpris: 2 800

Kraschan, silver, M/1871 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, dia 8 cm

Slagpris: 2 200

Kraschan, silver, M/1919 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm 1925, dia 8 cm

Slagpris: 2 200

Kraschan, silver, M/1952 för Kommendör av 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm 1957, dia 9 cm

Slagpris: 1 600

Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, h 8 cm

Slagpris: 1 300

Slagpris: 1 000

Boutoner 2 st, silver och siden för Kommendör med Stora Korset av Kungliga Nordstjärndeorden och Kommendör av Kungliga Vasaorden resp Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, dia 18 mm

Slagpris: 600

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :