nästa auktion 29/6
  slutpriser 25/5
Auktion: Tors 26/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.b>

Visning: Tis 24/11 kl 12-19
Ons 25/11 kl 12-19
Tors 26/11 kl 12-16

Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Fickur, sk Stinsur, delvis förgylld vitmetall, sekelskiftet 1900, dia 6,5 cm, smärre def, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Fickur, vitmetall, Frankrike el Schweiz, 1800-talets 1 hälft, urtavla och -verk sign Clary, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 500

Herrsavonett, coinsilver, USA, 1800-talets 2 hälft, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Herrfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 2 200

Herrfickur med sekundvisare, sterlingsilver, sk Stinsur, oid stpl RVG (?) Birmingham 1944, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 700

Herrfickur, förgylld metall, Waterbury Clock Co, USA, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 150

Damfickur, 14 k rödguld, sekelskiftet 1900, dia 3 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 900

Damfickur, 14 k rödguld, Orion, 1900-talets hälft, dia 3,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Damfickur, förgylld metall och emalj, sekelskiftet 1900, dekor av styvmorsviol, dia 3 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 400

Damarmbandsur, 14 k rödguld, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, armband sakn, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 600

Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets början, dia 5 cm, medf châtelaine med heliotropberlock, denna med skuren dekor av romersk krigare, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 2 000

Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Longines, länk i förgyllt stål, ägargravyr, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 2 800

Herrsavonett med kedja, förgylld mässing, Elgin, USA, 1800-talets 2 hälft, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 300

Herrsavonett, förgylld mässing, Elgin, USA; sekelskiftet 1900, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Herrfickur, förgylld mässing, Hamilton Clock Co, USA, 1800-talets 2 hälft, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Herrfickur, förgylld metall, Waltham, 1900-talets början, dia 4,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Fickur, sterlingsilver, 1900-talets början, urtavla och verk sign Am Watch Co Waltham Mass, boett och innerboett stpl Dennison Watch case Co, Birmingham 1906, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Fickur, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, urtavla och verk sign AWW Co Waltham Mass, boett stpl AB Birmingham 1926, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 400

Fickur, sterlingsilver, delvis förgylld silvertavla, urverk sign Jacob Gallewski Sunderland, boett stpl London 1866, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 1 000

Fickur, sterlingsilver, urverk numr 121123, boett stpl Chester 1882, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 1 200

Fickur, vitmetall, Spanien, 1900-talets början, urverk och boett sign Conspirador, urtavla sign Miguel Cobo, Ubeda, dia 5,5 cm, urtavla m skador, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 700

Herrsavonett, silver, 1900-talets början, rik dekor av jägare, byggnad mm, boetten med Österrikiska importstl 1901-21, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 300

Herrfickur, förgylld vitmetall, ant för järnvägspersonal, urtavla märkt Capri samt med dekor av ånglok, boett med graverad dekor av ånglok och tender, dia 5 cm, förgylln sliten, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 700

Herrfickur, delvis förgyllt silver, sekelskiftet 1900, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 150

Fickur, vitmetall, 1800-talets 1 hälft, urtavla sign Wallerius Norrköping, dia 6 cm, skador, lagn, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Fickur, sterlingsilver, delvis förgylld silvertavla, urverk numr 36177, boett stpl WH London 1873, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Fickur, sterlingsilver, England, Georg III, 1800-talets början, urverk sign John Crosswell London, boett stl SK London 1814, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 900

Fickur, sk Stinsur, vitmetall, Lonville (Langendorff), Schweiz, 1800-talets slut, boett med mässingsinkrustering av ånglok, dia 6 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 600

Herrfickur, vitmetall, sk Stinsur, 1800-talets slut, urtavla och -verk sign Elgin National Watch Co USA, dia 6 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 300

Herrsavonett samt kedja, förgylld mässing, Elgin, USA, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 600

Herrfickur, silver, Omega, 1900-talets början, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Herrfickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets början, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 600

Herrsavonett, 900/1000 silver, Courvoisier Frères, Schweiz, 1900-talets början, boett stpl CF Berlin, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 350

Fickur, silver, Schweiz, 1900-talets början, urtavla märkt Première Qualité, boett med graverad dekor föreställande Stora Riksvapnet, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 150

Herrfickur med innerboett, sterlingsilver, urverk sign Farringdon D Massachusetts USA, boett stpl AB Birmingham 1884 (?), dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 400

Fickur, silver, delvis förgylld silvertavla, urverk sign M & S Wherby Sunderland, boett stpl CC, (möjl Chester Cheese) London 1864, dia 5,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 500

Fickur, vitmetall, sk Stinsur, Omega, 1900-talets början, dia 6 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 600

Herrfickur med innerboett, sterlingsilver, delvis förgylld silvertavla, urverk sign James Barnes East Market Gainsboro, boett stpl IH London 1848, dia 4,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Fickur med innerboett, finsilver, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, delvis förgylld silvertavla, urvek och tavla sign Muret Genève, dia 4 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 700

Herrfickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets början, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Herrfickur, 900/1000 silver, Omega, 1900-talets början, dia 5,5 cm, boett med inkrustering av ånglok, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 1 100

Fickur i skyddsboett, sk jaktur, Schweiz, 1800-talets slut, boett i silver, skyddsboett i vitmetall, urtavla med emaljerad blomdekor, tot dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Sportkronometer, delvis förgyllt silver, Parsi, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 800

Herrfickur, förgylld metall, urtavla och -verk sign Elgin National Watch Co USA, 1900-talets början, boett med graverad blomdekor i art-and-crafts-stil, dia 4,5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 150

Herrfickur, förgylld mässing, Waltham, USA, 1900-talets början, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 250

Herrfickur, förgylld mässing, Crown, 1900-talets början, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Fickur, silver, Schweiz, 1900-talets början, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 200

Fickur med innerboet, sterlingsilver, delvis förgylld silvertavla, urverk numr 2356, boett stl EL Chester 1883, dia 5 cm, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 700

Fickur/reseur, blånerat stål, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, ngt anlupen, säljes till förmån för Markaryds Idrottsförening

Slagpris: 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :