nästa auktion 29/6
  slutpriser 25/5
Auktion: Tors 24/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.

Visning: Tis 22/9 kl 12-19
Ons 23/9 kl 12-19
Tors 24/9 kl 12-16

Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Mortel med stöt, Kolmårdsmarmor, 18-1900-tal, h 12 cm

Slagpris: 350

Skål, mässing, 1800-tal, dia 12 cm

Slagpris: 100

Mortel, sandsten, 1800-tal, l 26 cm

Slagpris: 500

Terrin, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, l 46 cm

Slagpris: -

UTGÅR

Slagpris: -

Böcker, parti blandad litteratur, bl a Danmarks Historia

Slagpris: -

Docka, 1900-talets början, bisquithuvud sign Bruno Schmidt 2097, samtida gipskropp, tot h 53 cm

Slagpris: 1 100

Vägglampett, brons, mässing och mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm

Slagpris: -

Parti tallrikar och assietter, porslin, Rosenthal Classic Rose, nagg

Slagpris: 400

Skål, svarvat och bemålat trä, Ryssland, 1900-tal, dia 18 cm

Slagpris: -

Fat, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 27 cm

Slagpris: -

Matservis, porslin, Rosenthal, 1900-talets början, dekor av blommor

Slagpris: 150

Okänd designer för Digsmed, Danmark, bricka, teak med metallhandtag

Slagpris: 100

Tallrikar, 2 st, fajans, Frankrike, 1700-talets 2 hälft, polykrom dekor i starkeldsfärger, 1 sign St Clément, dia 24 resp 25 cm, smärre nagg

Slagpris: 800

Skeppsur och -barometer samt hygrometer och termometer, mässing

Slagpris: 150

Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft, h 43 cm

Slagpris: 800

Parti äldre metall, 1 låda; kakburkar, lampor mm

Slagpris: 350

Prytz, Grethe för Cathrineholm, skål, kanna samt gryta, emaljerad metall, lotusdekor

Slagpris: 900

Parti äldre diverse; stumpastakar, miniatyrjordglob mm

Slagpris: 800

Andersen, Mogens, parti litteratur, litografier, kataloger mm, delvis handsign

Slagpris: -

Parti lås, brickor mm, 1 låda

Slagpris: 450

Taklampor, 1 par, mässing, 1900-talets början, i form av fågel hållandes mistelkvist, l 26 cm

Slagpris: 900

Parti stenar, snäckor mm, 1 låda

Slagpris: 150

Lampor, 1 par, koppar med opak glaskupa, jugend, 1900-talets början, h 21 cm

Slagpris: 200

Parti äldre diverse: fajansplatta, 1700-tal, leksaker, vas mm

Slagpris: 300

Bok; Svenska Gods och Gårdar, tom XXII, Halland, Uddevalla 1939, hfr bd

Slagpris: -

Parti orientaliskt konsthantverk mm, delvis med skador

Slagpris: 300

Skeppsklocka, mässing, 1900-talets mitt

Slagpris: 150

Städ för plåtbockning, l 33 cm

Slagpris: 150

Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 7 st, chamotterat stengods, genombruten dekor

Slagpris: 700

Parti modern design, 2 lådor; Guzzini, Alessi, Georg Jensen mm

Slagpris: 450

Parti modern keramik; KD, Aluminia mm

Slagpris: 300

Parti kameror, kikare och ljusmätare, b.la kopia efter Rolleiflex

Slagpris: -

Stort parti matservisdelar, porslin, Karlskrona, förgylld dekor, prov: Heagård

Slagpris: 700

Stort parti mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, Erantis, ngn def Cirka 168 del.

Slagpris: 1 000

Mat- och kaffeservisdelar, porslin, KD, 'Hjertegraes', 12 pers

Slagpris: 1 200

Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Heinrich

Slagpris: 250

Salto, Axel för KD, matservisdelar, porslin, Salto, bl a buljongkoppar med fat Cirka 38 del.

Slagpris: 1 300

Matservisdelar, porslin, B&G, Anemone, 1900-talets början, ngn def

Slagpris: 400

Matservisdelar, flintgods, Furnivals Old Chelsea, ngn nagg cirka 34 del

Slagpris: 200

Matservis, porslin, Paul Müller, Selb, 1920-tal, förgylld dekor

Slagpris: 900

Matservis, porslin, B&G, Blå Mås

Slagpris: 1 000

Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, polykrom blomdekor

Slagpris: 200

Appel, Karel, färglito, komposition, sign EA o dat 1959, synl pappersstorl 65 x 50 cm

Slagpris: -

Qvarsebo, Mikael, olja, Torso, otydl sign, 65 x 54 cm

Slagpris: 1 000

Nordberg, Olle, olja, interiör med personer, sign o dat 1971, 25 x 37 cm

Slagpris: 700

Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, sign, 16 x 24 cm

Slagpris: -

Qvarsebo, Mikael, olja, blomsterstilleben, sign, 24 x 19 cm

Slagpris: 250

Eriksson, Siv E M, olja, komposition, sign, 52 x 39 cm

Slagpris: -

Lanje Lundquist, Signe, olja, landskap, sign, 24 x 26 cm

Slagpris: 300

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :