nästa auktion 31/5
  slutpriser 26/4
Auktion: Sön 31/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.
Lämna anbud...
Visning: Fredag 29/5 12-19
Lördag 30/5 10-17
Söndag 31/5 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Böneband, sk mala, skuret ben, Tibet, 1900-tal, dekor av kranier, l 85 cm

Brännjärn, smide, 17-1800-tal, oid bomärke, l 47 cm

Vaxljusstake, patinerad brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, märkt med vapensköld för Frimurarelogen Zorobabel og Frederik til det kronede Haab, h 14 cm, gravyr Kaeden af d 18 Marts 1929

Vas, cloisonné, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fjärilar, fåglar mm, h 20 cm, slitage, skador

Fat, fajans, Fayencemanufaktur Holitsch/Holíè, profilerat brätt, dekor i starkeldsfärger av Kristus och kvinna samt beskrivande text på tjeckiska, sign HL samt oid drejar/målarsign G o dat 1760, dia 34 cm, Holitsch grundades 1743 av Franz I av Österrike

Punschbål, flintgods, Dixon, Phillips & Co, Sunderland, 1840-50-tal, dekor av Iron Bridge samt Sailors Farewell i svart mot delvis lysterglaserad fond, inpressad sign, dia 29 cm

Prydnads/väggfat, 1 par, koppar med infattade porslinsplaketter, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av putti, rocailler mm, porslinsplaketter med polykrom dekor av kvinnor, dia 43 cm

Vas, porslin, Kina, ant Jiajing (1522-66), blå underglasyrdekor av pioner mm, h 11 cm, slitage, hårspricka, tack till Niklas Cederqvist för datering

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, relief, patinerad brons, mansporträtt, sign J (?) Kondrup, dia 22 cm

Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedlar, 2 st, litograferade, utf för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, rom, tryckta sign o dat, pappersstorl 34 x 23 cm, uppklistrade, ngt gulnade

Dräkt, broderat siden med metalltråd, möjl Mongoliet, 1800-tal, h 94 cm, medf äldre provdocka

Jacka, broderat siden, möjl Persien, 17-1800-tal, h 55 cm, skador

Ahola, Hilkka-Liisa för Arabia, vas, stengods, polykrom dekor av blommor, sign, h 24 cm

Bordsur med slag, bronserad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av putto med duva mm, urverk sign Japy Frères resp Vauray Frères, Paris, h 27 cm, pendel sakn

Ljusstakar, 1 par, brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rocailler mm, h 25 cm, senare bronsering

Thylstrup, Adam för Nilsjohan, kannor, 2 st, rostfritt stål och svart nylon, 1950-tal, Hollywood, h 17 resp 20 cm

Rökelsekar, bronserad metall, möjl Burma, 1900-tal, i form av stående drake, l 65 cm, 1 låsring sakn

Vas, porslin, Kina, modern tillv, i form av ämbar, polykrom dekor av personer mm, h 38 cm

Thekanna, koppar med beninläggningar, Marocko, 1900-talets mitt, h 28 cm

Lockstop, tenn, Danmark, sekelskiftet 1800, slät modell, lock med infattad porträttmedlajong med Frederik V, stpl Christen Sörensen Wendelin Viborg, verks 1790-1811, h 19 cm

Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrer, 6 st, glaserat stengods, sign, h 2 - 7 cm

Hallampa/taklykta, mässing och glas, Sciolari, Rom, 1900-talets 2 hälft, 4 ljusarmar, h 39 cm

Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fjärilar, fåglar mm i famille-rose-färger, h exkl handtag 10 cm

Parti silver; cigarettetui, bägare, saltströare mm, tot silvervikt 450 gr

Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat lergods, Swedish Grace,1910-20-tal, sign, h 11 cm

Processionsbanér, broderat siden, Franska Indokina (Vietnam) 1942, träskuren dekor av Kristus med spikar och törnekrona, avers med text Ecce Panis Angelorum samt Nghia Binh Ho Lai Tim, h 115 cm, skador lagn

Väggur, delvis förgyllt trä, stuck och mässing, senempire, 1800-talets mitt, i vitrin, 43 x 36 cm

Ramel, Björn för Sea Glasbruk, Kosta, snaps- och ölglas, 12 + 12 st, Lilla- och Stora Björn, h 6 resp 17 cm

Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Crocus, sign, h 15 cm

Applicquer, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilkoger, lagergrenar samt festoner, 2 ljusarmar, h 40 cm

Hänge/fotogömma, 14 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, pålött alliansvapen för Leijonancker och Lilliehöök af Gälared och Kolbäck samt initialer EL för Eleonora Lilliehöök g 1884 m C R E Leijonancker, oid utl stpl, 44 x 33 mm, guldvikt 21,5 gr, i etui

Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, ytterboett stpl Neuchâtel, innerboett i mässing, dia 4 cm, tot vikt 4 cm, tot vikt 36,5 gr

Toiletteuppsättning, 7 del silver, 1800-tal, graverad dekor av akantus samt EL under adlig krona för Eleonora Leijonancker née Lilliehöök af Gälared, 4 del stpl Johan Fredrik Tynelius Helsingborg, olika år, 3 del stpl GAB Stockholm olika år, l 6 - 33 cm

Klockkedja/châtelaine, 18 k rödguld, stpl Alfred Thulin Halmstad 1880-90-tal, medf hårgömma, urnycklel mm i oädel metall/karneol, l 34 cm, tot vikt19,5 gr

Uppläggningsfat, silver, ovalt med pärlbård och kulhamrad dekor, sv importstpl för C F Carlman Stockholm 1924, l 38 cm, vikt 735 gr

Assietter, 3 st, silver, profilerat brätte med bandstav, stpl C G Hallberg Stockholm 1929, dia 23 cm, tot vikt 830 gr

Vaxstapelburk, silver, senempire, dekor av akantus, stpl Gustaf Folcker Stockholm 1849, h 8,5 cm, vikt 95 gr, ljussläckare sakn, ben m förstärkn

Champagneglas, 12 st, sekelskiftet 1900, h 17 cm

Remmare, 13 st, grön glasmassa, Johansfors, 1900-talets mitt, h 21 cm

Skärpspänne, 18 k rödguld, empire, dekor av rosor, otydl sv stpl Stockholm 1819 (?), l 5,5 cm, vikt 7,2 gr

Brosch, 18 k rödguld med turkoser och rosenslipad diamant, senempire, 1800-talets mitt, ostpl, l 3,5 cm, vikt 3,3 gr

Brosch, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, ostpl, l 2,5 cm, vikt 1,6 gr

Brosch, 18 k rödguld och silver med blå emalj och facettslipade diamanter, sekelskiftet 1900, ostpl, dia 28 mm, vikt 9 gr

Brosch, 18 k rödguld med facettslipade diamanter, rubiner samt pärla, art-déco, 1920-tal, otydl utl stpl, dia 2 cm, vikt 2,6 gr

Armring, 18 k rödguld, dekor av akantus, oid utl stpl, vikt 10 gr

Armring, 18 k rödguld, dekor av akantus, oid utl stpl, vikt 10,2 gr

Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,5 gr

Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,6 gr

Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,2 gr

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :