nästa auktion 31/5
  slutpriser 26/4
Auktion: Sön 31/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.
Lämna anbud...
Visning: Fredag 29/5 12-19
Lördag 30/5 10-17
Söndag 31/5 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med två vitlackerade lamellkupor, modell A810, designad 1959 för Villa Kokkonen, h 160 cm

Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med vitlackerad lamellkupa, modell A805, designad 1954 för National Pensions Institute in Helsinki, h 174 cm

Vasarely, Victor, färgserigrafi, Kedd (1985), sign o numr 167/250, 65 x 50 cm

Vasarely, Victor, färgserigrafi, Vonal Lap (1985), sign o numr 167/250, 50 x 50 cm

Henningsen, Poul för Luois Poulsen, taklampa, kromad aluminium med vitlackerade aluminiumlameller, Snowball, design 1958, dia 40 cm

Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med ljus skinnklädsel, 'Ingrid', design 1969

Skrivbord, svartlackerat trä, Österbybruk, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, l 118 cm, framtaget av Ikea/Move Möbler i samarbete med Nationalmuseum

Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis, flintgods, Prunus, design 1962, thekanna, sockerskål, gräddkanna, 5 thekoppar och 10 underfat

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 9 st djupa, 7 assietter samt 2 fat, vitglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, fat dia 33 cm

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna samt sockerskål, mm blåglaserat flintgods, tot 12 del, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm

Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, 1950-60-tal, krydd/köksburkar, 13 st, glaserat lergods, teaklock och -underfat från Karl Holmberg AB Götene

Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, 1950-60-tal, kryddburkar, 15 st, stengods med korklock, medf kryddhylla teak, l 48 cm

Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, parti kryddbukar, skålar mm, delvis glaserat stengods

Okänd designer för Johansfors, 1900-talets mitt, saftservis, 16 del, glas, dekor av lingon och blåbär, 12 saftglas, 2 vattenkannor samt 2 saftkaraffer, (1 propp sakn) kannor h 21 cm

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål med lock, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm, lock möjl ej original

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 8 cm

Almström, Emmy för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 2 + 1, flintgods, Ostindia, design 1932, h 10 - 15 cm

Ytterkruka, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, kvinna på vadställe, 40 x 33 cm, smärre lagn

Westman, Marianne för Rörstrand, servisdelar, glaserat stengods, 1950-60-tal; 3 skålar, 5 thekoppar med fat samt skål med teaklock

Wiinblad, Björn för Rosenthal, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm

Holzer-Kjellberg, Friedl, Arabia, skålparti porslin, sk risporslin, 2 skålar, 1 vas samt 5 kaffekoppar med fat, vas h 14 cm

Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skål, chamotterat stengods, dekor av treklöver, sign, dia 20 cm

Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm, monterad på träsockel

Lindberg, Stig, sparbössa, röd plast, 'Skotte', tillv för Handelsbanken, original koppel/fluga, l 16 cm, nyckel medf

Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, patinerad brons på svart sockel, kapital kronhjort, sign Barye, h inkl sockel 49 cm

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordsuppsättning, 5 del, porslin, Entré; salt- socker- och pepparströare, senapskar samt vinägerflaska med teaklock, h 9 - 14 cm

Saltkar samt -sked, silver med blå glasinsats, i dorm av vikingaskepp, stpl CG Hallberg Stockholm 1961, l 9 cm

Lockask, silver, oval, lock med infattad glasfluss, stpl OR Stockholm 1889, l 4,5 cm

Uniformsmössa för matros vid Royal Navy, sk Summer Cap, HMS Undaunted (sjösatt 1943)

Aebi, Willy, egen verkstad, Hasle, skålfat, glaserat lergods, dekor av fiskar mm, l 20 cm

Skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, katt på sköldpaddskal, h 5 cm, sköldpaddan inkomplett

Miniatyrer i ben- resp mässingsram, 4 st, 1900-talets början, bl a Jenny Lind och Maria de' Medici, storl 7,5 x 5 - 8,5 x 6,5 cm

Ytterfoder, 2 st, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blad resp snäckskal, h 17 resp 21 cm

Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, häst med ryttare, sign o numr 22/35, h inkl sockel 19 cm

Reseur, brännförgylld brons, Frankrike, Charles X, 1800-talets 1 hälft, rikt genombruten dekor, urtavla sign Lany Fils Ainé Paris, h 18 cm

Krucifix, förgylld brons, nygotik, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av fabeldjur, leoparder mm, h 47 cm

Locka, porslin, Limoges, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer i landskap, blommor mm, även inv dekor, l 22 cm

Fickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign Carl Ranch Kjöbenhavn, ytter- och innerboett 18 k stpl Neuchâtel, Schweiz, dia 5 cm, tot vikt 80 gr

Tapet, vävd ylle, sk Verdure, ant Flandern, 16-1700-tal, 260 x 160 cm, omf skador och lagn

Bägare, glas, sk Kröningsbärgare, Elisabeth II, 2 juni 1953, h 13 cm

Dricksglas/bägare, glas i maroquinetui, ant England, 1800-talets 2 hälft, glasets botten med lös, inblåst medaljong i försilvrad brons med dekor av St Göran samt skepp, h 9 cm (etui h 10 cm)

Gaffel, stål, renässans, 15-1600-tal, l 18 cm

Gaffel, smide med träskaft, barock, 16-1700-tal, l 18 cm

Skulptur, marmor, möjl keltiskt, 1-2 årh e Kr, h 13 cm

Gästabudskniv, mässing och smide, 17-1800-tal, blad starkt nedslipat, mekanisk korroderad, l 15,5 cm

Okänd dansk designer för Boyes Metalkunst, ljusstakar, 1 par mässing, 1950-tal, h 17 cm

Okänd dansk designer, ljusstakar, 1 par, mässing, etikett från Magasin Bo 1965, h 14 cm

Kryddställ, Old Sheffield Plate och ben, England, 1800-talets 2 hälft, i form av 3 laggade kärl på vagn med benhandtag, oid stpl HB (möjl Harrisson Brothers Sheffield, verks 1849-61) samt svårtydd patentstpl, l 16 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :