nästa auktion 26/4
  slutpriser 29/3
Auktion: Sön 29/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 27/3 12-19
Lördag 28/3 10-17
Söndag 29/3 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Mössmärke, metall, WWII, för pilot vid The Glider Pilot Regiment

Slagpris: 200

Mössmärke, metall, WWI, Weinacht im Felde 1917

Slagpris: 300

Minnesmedalj, brons, Estländska Frihetskriget 1918-20

Slagpris: 500

Medaljer, 5 st, brons och silver, Brittiska Imperiet WWI och WWII

Slagpris: 500

Stort parti militaria, Finland, medaljer, gradbeteckningar mm

Slagpris: 1 400

Stort parti militaria, Sverige, Danmark mm, medaljer, mössmärken mm

Slagpris: 100

Minnesmedalj, koppar med blyfyllning, Riksdagshusets i Berlin invigning 1894, dia 10 cm

Slagpris: 200

Ljusstakar, 1 par, bemålat och bronserat gjutjärn, USA, sekelskiftet 1900, dekor av Uncle Sam med ånglok under armen, h 25 cm

Slagpris: 1 000

Skulptur/korkskruv, Syrocowood, Syracuse, USA, 1920-tal, i form av senator Volstead som sommelier, etikettmärkt, h 21 cm, Volstead är mest känd för den sk Volstead Act, dvs spritförbudet i USA

Slagpris: -

Quintino, Sebastiao, skulptur, brons på alabastersockel, stående figur, sign o numr 13/20, utf 1971, h 25 cm

Slagpris: 1 600

Koppar för risvin med underfat, 1 par, Kina Qianlong (1736-95), capuccinerbrun utsida, invändigt med blå underglasyrdekor, fat dia 10 cm, 1 kopp med fotnagg

Slagpris: -

Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, toilettespegel, teak med mässingsdekor, h 33 cm

Slagpris: 2 200

Tutter, Karl för Lorenz Hutschenreuther, tillskr, figurin, bemålat porslin, lekande putti, etikettsign, h 12 cm

Slagpris: 200

Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, 'Gesällen' eller 'The future is mine', sign o numr LG 233 (1959), h 16 cm, litt: avb sid 391 Ricke & Thor

Slagpris: 300

Bordsur, bronserad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, infattad porslinsplakett med polykrom dekor av rokokopar i landskap, h 33 cm, pendel sakn

Slagpris: 700

Buonarotti, Michelangelo, efter honom, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, Pietá, efter original från 1498-99 i St Peterskyrkan i Rom, troligen sk Grand Toursouvenir, 1800-talets mitt, h inkl sockel 31 cm, smärre def

Slagpris: 1 100

Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, art-déco, sign, l 31 cm, framställd 1926-30

Slagpris: 350

Picasso, Pablo för Wilhelm Goebel/Artis Orbis, efter honom, skulptur, bemålat flintgods på träsockel, Woman in a yellow chaise, etikettsign, h 24 cm

Slagpris: 1 100

Ushepti, 3 st, celadonglaserad keramik, Egypten, ant Ptolemeisk tid, h 9 - 14 cm, 2 med lagn

Slagpris: 1 800

Dalí, Salvador, färgträsnitt, Le Visage de Virgile canto X ur Dantes Divina Commedia, ed Editions d'Art Les Heures Claires, Paris 1958, 25,5 x 18,5 cm

Slagpris: 500

Pyk, Madeleine, färglito, La Campanette, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 55 x 42 cm

Slagpris: 700

Pyk, Madeleine, färglito, Utsikt från ateljén, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 57 x 43 cm

Slagpris: 800

Pyk, Madeleine, färglito, Det dukade bordet, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 59 x 42 cm

Slagpris: 700

Bordslampor, 1 par, förgylld och patinerad brons, ant Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, i form av stående kvinnor med vattenkrukor, h till (senare) lampfäste 41 cm

Slagpris: -

Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikte, sign o numr 120/200, synl storl 72 x 52 cm

Slagpris: 350

Cigarrsnoppare, bemålad metall, ant England, 1800-talets 2 hälft, i form av stående man med bok, h 20 cm

Slagpris: -

Kåks, Olle, färglitografier, 3 st, ur mappen Guillaume Apollinaire, samtl sign o numr 46/225, synl pappersstorl 42 x 28 cm

Slagpris: 100

Konfektskål, silver, empire, urnformad med pressad akantusdekor, inv förgylld, stpl Johan Martin Lercke Köpenhamn 1830, guardeinstpl för JGG Fabricius, månadsmärke för jungfruns tecken, h 13 cm, vikt 260 gr, ägargravyr

Slagpris: 900

Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur med belysning, glas, klotformad med ingjuten dekor av svävande man mm, etikettsign, dia 9 cm

Slagpris: 500

Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, klotformad med ingjuten dekor av polykroma färgfält och luftbubblor, handsign o etikettsign, dia 9 cm

Slagpris: 300

Okänd konstnär, skulptur, alabaster, stående flodhäst, l 12 cm

Slagpris: 250

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljuslyktor, 1 par, mässing med glaskupor, modell L102/32, 1 etikettsign, tot h 36 cm

Slagpris: 1 200

Krahner, Annette för Skruf, vas samt skål, glas, dekor i blått och rosa, sign, h 10 resp 19 cm

Slagpris: 100

Visare till kyrkklocka, 1 par, bronserad plåt och bly, sekelskiftet 1900, l 91 resp 105 cm

Slagpris: 400

Mask, skuret trä, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets 2 hälft, h 33 cm

Slagpris: -

Goetz, Henri, färgetsning, komposition, sign o numr 45/55, 40 x 46 cm

Slagpris: 350

Skopa, trä, allmogearbete, 17-1800-tal, urholkad vril, l 27 cm

Slagpris: 1 000

Lockdosa, förgyllt silver, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i filigran samt av infattade halvädelstenar, dia 10 cm, vikt 160 gr

Slagpris: 800

Allinson, Ewan för Johansfors, skulptur, sandgjuten, delvis blå glasmassa, Hunter, etikettsign, h 41 cm

Slagpris: 400

Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, slipad, blå glasmassa, Rhapsody in blue, sign Svenskt Glas o numr 192/275, dia 15 cm

Slagpris: 300

Parti keramik, Egypten, Wedjat (Horusöga), skarabéer mm, l 10 - 45 mm

Slagpris: 800

Äldre mineralsamling

Slagpris: 600

Parti tidtagar- och armbandsur, stål; Venner, Certina, Lemania mm

Slagpris: 700

Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skulptur, glas, ingjuten dekor i blått och vitt samt av luftbubblor, dat -02, h 29 cm

Slagpris: 100

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrvaser/flaskor, 2 st, glas, Satellite, dekor av violetta påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 7 resp 9 cm

Slagpris: 100

Larson, Lisa, Gustafsberg, 'Beata Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, sign o etikettsign, h 10 cm

Slagpris: 9 500

Ring, 23 k rödguld, stpl MB Stehn Halmstad, vikt 9 gr

Slagpris: 3 800

Ganescu, Constantin, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, Le Calvaire, sign samt stpl Cire Perdue AA Hebrard (Paris), h exkl sockel 25 cm

Slagpris: 4 000

Bissen, Vilhelm, skulptur, brons, Tubal-Kain, sockel med frimureriska symboler, sign, h 42 cm

Slagpris: 6 000

Parti rödguld; ring med pärla, armband, skrotguld mm, tot vikt 20 gr

Slagpris: 6 000

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :