nästa auktion 31/5
  slutpriser 26/4
Auktion: Sön 26/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 24/1 12-19
Lördag 25/1 10-17
Söndag 26/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Comerre, Léon Francois, olja, ung kvinna med nattljusstake, sign, 56 x 41 cm, obet dukskada

Slagpris: 4 400

Rathsman, Siri, tusch, komposition, sign, synl pappersstorl 63 x 48 cm

Slagpris: 600

Hatz, Felix, olja, Havet - motiv från Grötvik, sign o dat 1946, 55 x 46 cm

Slagpris: 1 100

Hatz, Felix, olja, motiv från Grötvik, osign, 38 x 55 cm

Slagpris: 150

Pradier, James (Jean Jacques), skulptur, brons på röd marmorsockel, Sappho - efter original från 1852 på Musée Quai d'Orsay, Paris, gjuten sign, gjutarsignatur Susse Frčres, l inkl sockel 30 cm

Slagpris: 4 800

Beckeman, Knut, akvarell, Halmstad Slott sett över Nissan, sign o dat 1918, synl pappersstorl 29 x 40 cm

Slagpris: 600

Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, dekor av personer mm, sign o numr 1/1000, h 11 cm, lös träsockel medf

Slagpris: 1 100

Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på järnsockel, sign o numr 470/700, h exkl sockel m belysning 28 cm

Slagpris: 2 000

Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm

Slagpris: -

Courtin, Émile, olja, bymotiv från Bretagne, sign, 42 x 33 cm

Slagpris: 1 500

Ohlsson, Folke för Dux, tillskr, soffbord, teak, traingulär skiva, brännstpl Dux Imported Original, h 51 cm, l 75 cm

Slagpris: 900

Ohlsson, Folke för Dux/Ljungs Industrier, Bra Bohag, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel, 1950-60-tal, etikettsign, fläckar, stoppning torkad

Slagpris: 4 000

Vodder, Arne för Sibast, tillskr, stolar, 1 par, ek och teak med lös, klädd sits, plakettmärkta

Slagpris: 150

Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, stolar, 3 st, palisander med fast stoppad sits, 1950-tal, modell 343, stoppning torkad

Slagpris: 2 600

Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, matbord med 2 lösa iläggsskivor, teak med ekben, 1950-tal, modellnr 403 (F40), etikettsign o dat 16 mars 1959, tot storlek 240 x 90 cm

Slagpris: 4 200

Ekström, Carl-Ewert för Albin Johansson & Söner, stolar, 4 st, palisander med stoppad sits, 1960-tal, brännstpl

Slagpris: 100

Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 6 lådor, h 116 cm, b 84 cm

Slagpris: 3 400

Rosén, David för NK, skåp, mahogny och bonad bok med mässingsbeslag, 1950-tal, 3 dörrar, skuren, geometrisk dekor, b 115, h 140 cm

Slagpris: 7 000

Okänd designer, 1950-60-tal för Treman/Threemen (en sammanslutning av svenska möbelproducenter), soffbord, teak och svärtat trä med mässingsdetaljer, plakettsign, l 125 cm

Slagpris: 200

Okänd designer för Hammarplast, badrumsskåp, brun plast och vit laminat, Quadrat, 1970-tal, dörr med spegel, 44 x 44 cm

Slagpris: 100

Morales-Schildt, Mona för Kosta, miniatyrvas, glas, 'Ventana', slipade sidor samt dekor i blått underfång, etikettsign, sign o numr 5351, h 8 cm

Slagpris: 800

Fischer, Carl, blyerts, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1914, pappersstorl 34 x 21 cm, gulnad

Slagpris: 700

Reseskrin (-apotek?), järnbeslaget och bemålat trä, barock, 16-1700-tal, snäpplås, h 21 cm, slitage, inredning sakn

Slagpris: 1 600

Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign o numr 411 (1959), h 24 cm

Slagpris: 1 300

Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm

Slagpris: 3 200

Hagelgevär, slaglås, SBS, I P Sauer & Sohn, Suhl, 1800-talets 2 hälft, delvis nätskuren valnötsstock, laddstake i stål, l 123 cm

Slagpris: 1 200

Skyttegravskonst/brevpress, buxbom (?) och mässing, England 1900-talets 1 hälft, graverad text 'Remember me', inpressad text Nicholls 1915, h 15 cm

Slagpris: 450

Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, sign o dat 1966, 100 x 73 cm

Slagpris: 350

Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av späckhuggare resp ko, sign o dat 02, 38 x 65 cm

Slagpris: 500

Eitel, Jacques, olja, landskap, sign, 46 x 55 cm

Slagpris: -

Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, Spiral, dekor i blått underfång, sign, l 10 resp 15 cm

Slagpris: 200

Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna, krackelyglasyr, h 16 cm

Slagpris: 350

Mandl, Peter, skulptur, delvis patinerad brons på teaksockel, torso, sign o numr 4/10, h inkl sockel 26 cm

Slagpris: 15 000

Slaglåsgevär M/1815-49 med bajonett, nummeridentiskt, l exkl bajonett 148 cm, medf kruthorn mm tillbehör

Slagpris: 4 400

Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, valnötsstockat, låsbleck sign Geo Smith, l 112 cm, korn sannolikt sekundärt

Slagpris: 3 000

Pistol, flintlås, Thomas Ketland & Co London 1700-talets slut, valnötsstockad, varbygel, kolvkappa och sidobleck i mässing, l 42 cm

Slagpris: -

Pistol, slag- från flintlås, ant Jönköping 1700-talets 2 hälft, kolvkappa med maskaron, varbygel med graverad blomsterornamentik, oid stpl RG (?) under krona, l 40 cm, laddstake sakn, fjäder def

Slagpris: 1 800

Flankörpistol m/1850 med slaglås, nummeridentisk, märkt 5R aS Nr 84, l 48 cm

Slagpris: 2 000

Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, sign J.ENGh (Johan Engholm, Ödestugu), l 21 cm

Slagpris: 3 600

Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, sign AGS [Anders Gustavsson, Ödestugu), l 16 cm, fjäder def

Slagpris: 1 100

Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, l 16 cm, varbygel saknas

Slagpris: -

Pistol, dubbelpipig, slaglås, Ličge, 1800-talets 1 hälft, nätskuren valnötskolv, stålgraverad blomdekor, l 20 cm

Slagpris: 1 200

Pistol, slag- från flintlås, ant Småland, 1800-talets 1 hälft, björkkolv med mässingsdetaljer, l 25 cm

Slagpris: 900

Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, vitlackerat trä 'Mademoiselle', 1950-tal, stplsign

Slagpris: 1 600

Slagpris: 1 600

Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Lotta ur serien Larsons ungar från 1962, h 16 cm

Slagpris: 800

Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1900-tal, stående man (helgon?), h 60 cm

Slagpris: 1 900

Malmsten, Carl för Åfors, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, 2 armstolar samt 4 stolar, ek, Calmare Nyckel, tot l 260 cm

Slagpris: 4 200

Østervig, Kurt för Jason Møbler, soffbord, ek, 1950-60-tal, rund skiva, etikettmärkt Danish Furnituremaker´s control, dia 110 cm

Slagpris: 1 300

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modellnr B25, 1960-tal, etikettsign, h 31 cm, ngt skev

Slagpris: 700

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :