nästa auktion 27/10
  slutpriser 29/9
Auktion: Sön 27/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya utrop tillkommer varje vardag. This is a preliminary list, with reservation for changes. New items are added each week-day.
Lämna anbud...
Visning: Fredag 25/10 12-19
Lördag 26/10 10-17
Söndag 27/10 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Kaminur, brännförgylld brons, Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Philippe de Mézières stående, h 43 cm (Philippe de Mézières 1327-1425 var fransk författare och militär vilken bl a propagerade för återupptagna korståg)

Bröstharnesk för Livregementet, karolinskt M/1683, smide med original sämskskinnsfodring, detta märkt LR RC No 45(?), oid mästarstpl B, h 44 cm

Vinglas, Kungsholms Glasbruk, 1700-talets början, trumpetformad cuppa på balusterformad fot med inblåst väder, graverad dekor av Karl XII:s krönta monogram, Nordstjärna samt lagerkvistar, h 14 cm, obet mynningsnagg

Vinglas, barock, omkr 1730, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Fredrik I:s krönta monogram, h 16 cm

Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 18,5 cm, jmf nästa utrop

Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 19 cm, jmf föregående utrop

Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 17 cm, jmf nästföljande utrop

Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 15 cm, jmf föregående utrop

Vinglas, omkr 1800, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav IV Adolf:s krönta monogram, h 17

Vinglas, omkr 1810, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, h 17

Vinglas, omkr 1815, cuppa med slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram mm, h 14 cm

Vinglas, 1820-tal, slipad dekor av Karl XIV Johans krönta monogram, h 15 cm

Plunta, glas med nysilverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XIV Johans monogram, h 23 cm

Plunta, glas med silverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XV:s krönta monogram, h 23 cm

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, kraschan för Riddare av Johanniterorden, stpl C F Carlman Stockholm 1917, 45 x 45 mm, vikt 13,5 gr, obet emaljnagg

Frimurarekula, förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, medf châtelaine i 18 k rödguld, guldvikt cirka 18 gr

Släpspänne samt bouton med miniatyrer/band för Gustav V:s Jubileumsmedalj, Kommendör av Kungl Svärdsorden, riddare av Finlands Vita Ros orden, Kommendör av Franska Hederslegionen, Riddare av Belgiska Leopoldorden mm

Kungliga manschettknappar i etui, silver, dekor av Carl XVI Gustafs krönta namnchiffer, dessa manschettknappar ges personligan av HM Konungen som tack för tjänstgöring vid hovet el Kungliga Slottet

Kask, M/1879-1900 för underofficer vid Kungliga Livgardet till häst (K1)

Kask M/1886 för officer vid Skånska Dragonregementet (K6) med plym M/1885

Okänd konstnär, kopparstick, Ceremoniel, som hölts vid Hennes Kongl Höghets vår nuvarande Kron-prinsessas Intåg..., Johan Georg Lange Stockholm 1768, 65 x 55 cm, reva

Vinglas, Nöstetangen, 1700-talets mitt el 2 hälft, slipad dekor av initialer JBS, inkomplett gravyr 'Jeg elsker... jeg dritter...' mm, foten med spiraldriven dekor, h 14 cm, cuppa med omf skador och lagn, delar sakn

Primitivt betalningsmedel, koppar, Handa ('Katanga Cross'), Kongo, sekelskiftet 1900, 23 x 23 cm, vikt 1060 gr

Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, 1800-tal, blå underglasyr av paradisfåglar och växtlighet, botten med koncentriska, blå ringar, tot h 43 cm, lock m kantnagg

Dricksflaska M/1906 för infanteriet, 2 st, glas, ljus- resp mörkgrönt glas med metallmontage, h 18 cm

Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl C G Hallberg Stockholm 1947, tot vikt 1250 gr

Förrättsbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 580 gr

Smörgås/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 340 gr

Matskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl August Wilhelm Ahnström Växjö 1837, tot vikt 830 gr, baksida med initialer AVB

Matgafflar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1914 resp -18, tot vikt 830 gr, initialer GL resp HL

Matknivar, 6 + 6 st, silver med metallblad, 6 modell Olga, otydl stpl 1850, 6 Olgalikn modell otydl stpl 1837

Desertskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Anton Jakob Jörgensen Ystad 1851, tot vikt 495 gr, initialer CA

Soppslev, silver, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Adolf Cedergren Stockholm 1858, vikt 265 gr, initialer MK

Ragoutsked, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Christian Creutz Stockholm 1857, l 31 cm, vikt 140 gr, initialer AA

Parti uppläggningsbestick, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell); såsslev, pastejknivar mm, tot vikt 330 gr, ngn del m stålblad el fyllda skaft

Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, stpl Karl Andersson Stockholm 1930-tal, tot vikt 1280 gr

Dessertbestick, 36 del, silver, Olga, 12 vardera skedar, gafflar och knivar med silverblad, stpl Gustav Möllenborg Féron Stockholm 1871, tot vikt 2180 gr, initialer P&SA, knivar m fyllda skaft

Matgafflar, 12 st, silver, Olga, stpl Adolph Friedrich Krollpfeiffer Helsingborg 1858, tot vikt 895 gr, initialer SPK

Matskedar, 12 st, silver, Olga, olika mästare 1800-talets 2 hälft, tot vikt 885 gr, varierande initialer

Matknivar, 12 st, 15 lödigt silver (934/1000) med rostfria stålblad, Olga, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1850

Frukt/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, knivar m silverblad stpl CJK Gävle 1874, gafflar stpl C G Hallberg Stockholm 1899, tot vikt 710 gr, knivblad m initialer LR

Theskedar, 12 + 6 samt smörgåsgafflar, Olga, medf 6 theskedar snarlik modell, de 12 stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1870, tot vikt 920 gr

Vikskärm, hardwood med metallbeslag, Japan, Meiji-Taishô, brodera dekor av tranor mm, baksida klädd med sidentyg, detta Kina 1900-talets 2 hälft, h 170, tot b 220 cm

Plakett, gjutjärn, dekor av regementsvapnet för Skånska dragonregementet (P 2), dia 48 cm

Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av växtlighet mm, djup 53 cm

Kak- resp tårtspade, silver, Olga, kakspaden med förgyllt blad stpl Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1858, tårtspaden stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1873, tot vikt 190 gr

Uppläggningsbestick, 2 st, silver, Olga, gaffel stpl CG Hallberg Stockholm 1920, stämplad initial B, ragoutsked stpl Johan Gustaf Kihlberg, Nyköping 1869, tot vikt 240 gr

Parti bestick med fyllda skaft, 10 del, silver, 18-1900-tal, Olga; 4 smör-, 3 pastej- samt ostkniv, sockersked samt sillgaffel, 18-1900-tal, tot vikt 480 gr

Parti silver, 4 del, Olga, 1800-tal, bl a sockertång stpl Fredrik & Wilhelm Zethelius Stockholm 1846, tot vikt 200 gr

Olson, Axel, färgetsning, Sjömannen och sirenen, sign o numr Ea 40/40, 57 x 98 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :