nästa auktion 30/6
  slutpriser 26/5
Auktion: Sön 26/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 24/5 12-19
Lördag 25/5 10-17
Söndag 26/5 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lügerth, Ferdinand, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående akt med harpa, sockeln med maskaron föreställande Ludwig van Beethoven, sign o dat 1907, oid gjutarsign, h 52 cm

Slagpris: -

Skulptur, sandsten, gotisk stil, 1800-tal, kvinnohuvud, l 24 cm

Slagpris: 1 500

Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, sign o dat 1901, h 71 cm

Slagpris: -

Takampel, mässing med grön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900

Slagpris: 1 500

Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, Mandalay-stil, Burma, 18-1900-tal, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, h 76 cm

Slagpris: -

Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, akvarell, historicerande scen, synl pappersstorl 29 x 41 cm

Slagpris: -

Okänd engelsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kattungar, 28 x 38 cm

Slagpris: 600

Okänd konstnär, 1800-tal, olja, Läckö slott i månsken, 34 x 41 cm, skador

Slagpris: 300

Okänd konstnär, olja, insjölandskap, otydl sign o dat 1889, 23 x 42 cm

Slagpris: 300

Paraplyställ, svärtat gjutjärn, 18-1900-tal, h 50 cm

Slagpris: 450

Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, h 93 cm

Slagpris: 600

Figurin, glaserat flintgods, spansk hovdam, Julius Dressler, Biela, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, stplsign, h 35 cm, näsa m slitage

Slagpris: -

Björn, Carl & Törneman, Algot för NK:s verkstäder, Nyköping, soffbord, metallunderrede med emaljerad skiva, denna sign o dat 1964, etikettsign, 86 x 86 cm, smärre emaljdef

Slagpris: 4 200

Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 288/290, 33 x 43 cm

Slagpris: 300

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, mat- och kaffeservis, porslin, Koka blå, design 1956

Slagpris: 1 400

Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - La Bergère et le Ramoneur, sign o numr 150/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ed Börjesson

Slagpris: 700

Dunér, Sten, olja, komposition, sign o dat 68, 100 x 73 cm, a tergo etikett från Konstföreningen Aura Krognoshuset Lund

Slagpris: 800

Johansson, Albert, olja, Målning nr 3, sign, 90 x 120 cm

Slagpris: 7 000

Qvarsebo, Mikael, olja, Metamorfos, sign o dat 1995, 106 x 75 cm

Slagpris: 4 000

Sjöholm, Charles, olja, Flicka och blommor, sign, 55 x 46 cm

Slagpris: 150

Qvarsebo, Mikael, olja, Hommage till Picasso, sign o dat 1995, 55 x 46 cm, i egenhändigt målad ram

Slagpris: 3 000

Rudberg, Gustav, olja, Kustlandskap med segelbåt, sign, 30 x 46 cm

Slagpris: 600

Rex, Göte, olja, dam på perrong, sign, 32 x 25 cm

Slagpris: 4 200

Sjöholm, Charles, olja, Pressbyrån, sign, 29 x 21 cm

Slagpris: 250

Cederberg, Erik, gouache, Päron, sign, synl pappersstorl 16 x 25 cm

Slagpris: 400

Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 189/290, 33 x 43 cm

Slagpris: 200

LP-skiva, The Beatles, St Peppers Lonely Hearts Club Band, Parlophone 1967

Slagpris: -

LP-skiva, The Beatles, Rubber Soul, Parlophone/EMI 1965

Slagpris: -

Singel, The Beatles, Rock and roll music/If I fell, Skandinaviska Grammophon AB 1965

Slagpris: 100

Singel, The Beatles, I feel fine/She's a woman, Skandinaviska Grammophon AB 1964

Slagpris: 100

EP, The Beatles, A hard day's night/Not a second time/Things we said today/Little child, Skandinaviska Grammophon AB 1964

Slagpris: 150

Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburkar, 4 st, porslin med teaklock, 'Arom'

Slagpris: 300

Qvarsebo, Mikael, olja, Slända, sign o dat 2000, tot mått 22,5 x 24,5 cm

Slagpris: 500

Ericsson, Ulf, olja, Kajor söker kväll, sign. 22 x 27 cm

Slagpris: -

Wichmann, Harry, olja, stilleben med stol, sign, 20 x 13 cm

Slagpris: 400

Oljelampa, bemålad plåt, 1800-tal, i form av kolonn, dekor av Napoleons namnchiffer, h 31 cm

Slagpris: 700

Jardinière, nysilver med glasinsats, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, l 35 cm, försilvring sliten

Slagpris: 1 000

Socker/konfektskål, silver, sengustaviansk, urnformad med uppsvängda hänklar på kvadratisk fot, stpl Johan Malmstedt Göteborg 1799, h 20 cm, vikt 290 gr, glasinsats sakn, initialer GER

Slagpris: 1 600

Skrammelkåsa, silver, dekor av hängen, kottar mm, stpl Emanuel Persson, Göte Perssons eftr Vilhelmina 1956, l 13 cm, vikt 30 gr

Slagpris: -

Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av ryttare på bergsformation, urverk sign Vincenti Paris, h 45 cm, pendel sakn

Slagpris: -

Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, relief, terrakotta, fiskare, sign, 33 x 31 cm

Slagpris: 350

Söderberg, Otto för Höganäs, kanna, lergods, empirestil 1850-tal, balusterformad med dekor av kannelyrer, pärl- och lagerstav samt bladhölstring, hänkel i form av tvinnade ormar, drejarsign JN, h 38 cm (OS verksam 1853-69), litt; avb sid 39 Höganäskeramik

Slagpris: 900

Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, pingvin, polykrom underglasyrdekor, modellnr 359, design 1914, h 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 150

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, vattenbuffel, sign o numr, l 33 cm

Slagpris: 2 200

Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinna med blomsterkrans, urverk sign H Marc, l 43 cm, medf förgylld träsockel, pendel sakn

Slagpris: -

Okänd konstnär, skulptur, glaserat lergods, sittande tiger, h 43 cm

Slagpris: 600

Bengtsson, Eva, egen verkstad, lockvas, glaserat stengods, polykrom dekor, sign, h 21 cm

Slagpris: 700

Simson, Hugo, skulptur, terrakotta, Välmående patriark, sign, h 23 cm

Slagpris: 700

Sarpaneva, Timo, vas, glas, dekor av luftbubblor, etsad sign, h 25 cm

Slagpris: 100

Okänd italiensk designer, skulptur, bemålad gjutmassa på träsockel, kvinna med skottkärra, otydl sign, h 28 cm

Slagpris: 300

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :