nästa auktion 25/8
  slutpriser 28/7
Auktion: Sön 26/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 24/5 12-19
Lördag 25/5 10-17
Söndag 26/5 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sideboard, teak med mässingsbeslag, 1950-60-tal, front med 3 skjutdörrar samt 5 lådor, l 204 cm, bruksslitage, mittdörr med slagmärke

Slagpris: 3 400

Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak, stpl Made in Denmark, senare textilklädsel

Slagpris: 2 200

Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak, senare textilklädsel

Slagpris: 7 000

Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, skåp, ek, Talavid, h 174 cm

Slagpris: 1 500

Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 fanérade iläggskivor samt 4 stolar, ek, Talavid, bord tot 226 x 116 cm

Slagpris: -

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ljusstakar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta, dekor av vertikala knäckar, dia 12 cm, dat 1956, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: -

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, golvvas, stengods, dekor i grön harpälsglasyr, sign, h 55 (!) cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 22 000

Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Pungo', etikettsign, tillv 1953-64, h 20 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 700

Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med silver, 'Filigran', etikettsign, h 13,5 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 300

Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Domino, ritad till H55, h 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 2 800

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas med blomsterhållare, Carrara, h 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 800

Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), sign, etikettsign o med målarsign för Karin Gustavsson, h 15,5 cm, litt: Eronn sid 175, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 100

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, brunglaserat stengods med målad gulddekor, Goldoni, dia 27 cm, smärre nagg, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 300

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål med lock, brunglaserat stengods, handsign WK, h 16 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 600

Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Katt' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 100

Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, fat, fajans, Karneval (1958-62), sign, etikettsign o med oid målarsign, l 15,5 cm, litt: Eronn sid 175, prov; Signe Haraldsons stiftelse, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 700

Måås-Fjetterström, Märta, egen verkstad, Båstad, vävnad, linne, tillv före 1942, sign, 40 x 40 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 2 000

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Carrara, i form av musselskal, sign, l 31 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 400

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, urna med hänklar och lock, grönglaserat stengods, osign, h 33 cm, osign, lock m smärre nagg o lagn, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 700

Jonson, Sven för Gustavsberg, vas, brunglaserat stengods med målad silverdekor, Facett, sign o etikettsign, h 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 350

Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med målad silverdekor, Argenta, sign handdrejad o dat 1952, h 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 100

Lindberg, Stig, Gustavsberg Studio, skål, fajans, oval, sign samt med målarsign Brita Jansson, l 21 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

Lindberg, Stig, Gustavsberg Studio, skål, fajans, sign samt med målarsign för Margaretha Bjärström, dia cm, undersida med smärre nagg, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods, Carrara, sign handdrejad, h 25 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 600

Okänd designer, toilettespegel, krom och glas, funkis, 1930-tal, tot h 67 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 2 000

Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, celadonglaserat lergods, geometrisk dekor, sign o etikettsign, h 15,5 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Lindberg, Stig för Gustavsberg, figuriner, 2 st, brun stengodslera, Skotte, design 1971 till SHB:s 100-årsjubileum, l 6 resp 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 350

Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, 1950-tal, sittande gestalt - Madonna, krackelyrglasyr, h 25 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 600

Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor, art-déco, 1920-tal, dekor av ormar, faraomaskaron mm, l 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 150

Bernadotte, Sigvard för Husqvarna Borstfabrik, tillbringare, 2 st röd resp gul plast, 'Signatur' 1950-tal, h 21 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 300

Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med målad silverdekor, Argenta, sign handdrejad o dat 1939, dia 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 350

Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, tea-caddy, tenn, funkis, stpl Stockholm 1938, h 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 200

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods, Carrara, sign handdrejad, h 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 500

Okänd designer, skålfat med blomsterhållare, flintgods, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna med slöjor samt groda, h 27 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

Heijl, Christer för Gabrielhallen, Stockholm, väggrelief, lackerad gips, art-déco, 1920-tal, mor med barn, etikettsign, h 29 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 450

Okänd designer, väggrelief, svartpatinerat lergods, art-déco, 1920-tal, kvinnoprofil, h 31 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 300

Okänd designer, väggrelief, bemålat lergods, art-déco, 1920-tal, kvinnoprofil, h 31 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 1 300

Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra, modellnr 1067, l 37 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

Okänd konstnär, skulptur, gips, jugend, 1900-talets början, Othello och Desdemona, l 29 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, alabaster, hundhuvud, l 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 300

Okänd konstnär, miniatyrbyst, alabaster, Héctor Berlioz, h 11 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 150

Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, ödla, (senare?) montage till brosch, l 10 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Oljelampor, 2 st, brons, Indien, 18-1900-tal, dekor av Lakshmi resp elefant, h 10 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 200

Oljelampa, tenn, ant Tyskland, 1800-tal, oid stpl, l 17 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: -

Kjellberg, Rolf Gabriel, skulptur/relief, marmor, Kines med kruka - ur sviten De fyra världsdelarna, sign, h 74 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Hasselberg, Per, efter honom, skulptur, gips, Snöklockan, originalt utf för Salongen i Paris 1881, h 94 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 3 400

Byst/skyltdocka, bemålad gips, art-déco, 1920-tal, kvinnobyst, h 41 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 2 200

Byst/skyltdocka, bronserad gips, art-déco, 1920-tal, kvinnobyst, h 33 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 600

Byst, gips, 1900-talets 1 hälft, Nefertiti, h 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Bok; Ugglas, Samuel af, red, Samling af Kongl Maj:ts bref och förklaringar.., Kongl Tryckeriet 1794, hfr bd, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :