nästa auktion 27/10
  slutpriser 29/9
Auktion: Sön 28/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 26/4 12-19
Lördag 27/4 10-17
Söndag 28/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Smörduva, fajans, 1800-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, l 20 cm, nagg, spricka lagn

Slagpris: 800

Soldatring, silver och emalj, Estland, 1930-40-tal, sv importstpl

Slagpris: 1 200

Klackring, 18 k rödguld och onyx, otydl stpl Göteborg 1910, vikt 6,1 gr

Slagpris: 1 000

Parti silversmycken, -fickur mm

Slagpris: 300

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, elefant, stplsign, h 6 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, giraff, stplsign, h 10,5 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, buffel, stplsign, h 4,5 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, lejon, stplsign, h 4 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, åsna, stplsign, h 6,5 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, isbjörn, stplsign, h 4,5 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, björn, stplsign, h 4,5 cm

Slagpris: -

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, flodhäst, stplsign, h 4,5 cm

Slagpris: -

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten

Slagpris: -

Braque, Georges, färgetsning, Le nid vert, utf 1950, sign o numr 52/300, 23 x 31 cm, litt: Vallier 1028

Slagpris: 8 500

Chichorro, Mario, olja och lack, komposition, sign o dat 1969, 64 x 48 cm

Slagpris: 5 500

Strüwer, Ardy, olja, Summer Symphony Suddenly, sign Ibiza o dat 69, 30 x 40 cm

Slagpris: 2 600

Olson, Axel, olja, Parisrestaurant, sign, 22 x 34 cm

Slagpris: 3 600

Persson, Ragnar, olja, Majbål, sign, a tergo bet Nr 21, 34 x 42 cm

Slagpris: 4 000

Jacobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av lameller, etikettmärkt Miljöljuskretsen, dia 40 cm

Slagpris: 2 400

Herrarmbandsur, 18 k rödguld med URA-länk i förgyllt silver, Tissot Seastar Seven

Slagpris: 2 200

Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, stplsign, dia 25 cm

Slagpris: 450

Höglund, Erik för Novy Bor, skål, blå glasmassa, sign o dat 1989, dia 21 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1960-70-tal, ring, akrylplast och metall, orange dekor

Slagpris: -

Salo, Rita för Marimekko, armring, 3 ringar samt 3 par örhängen, bemålat trä, delvis sign, ngt slitage

Slagpris: -

Jakobsson, Hans Agne, markaryd, taklampa, mässing med inre, vit glaskupa, dia 50 cm, mässingsklädd sladd

Slagpris: 500

Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm

Slagpris: -

Slagpris: -

Ring, Ragnar, olja, Den röda korallen, sign o dat 1969, 8 x 21 cm

Slagpris: -

Frisk, Thomas, blandteknik och collage, komposition, sign o dat 1992, pappersstorl 17,5 x 28,5 cm

Slagpris: 300

Ängqvist, Olle, blandteknik, komposition med uniformerade män, sign o dat 30/8 1964, synl pappersstorl 45 x 38 cm

Slagpris: 100

Forster, olja, landskap, sign, 24 x 31 cm

Slagpris: -

Agnell, Olle, olja, Eftermiddag, sign, 30 x 40 cm

Slagpris: 1 200

Thorén, Esaias, färglito, komposition, sign, dat 64 o numr 39/75, 32 x 39 cm

Slagpris: 350

Strid, Hardy, gouache, Utan titel, sign o dat 65, 63 x 45 cm

Slagpris: 100

Rösiö, Hilding, olja, Indiska vattenbärerskor, sign, 50 x 61 cm

Slagpris: -

Rösiö, Hilding, olja, blomsterstilleben, sign, 29 x 27 cm

Slagpris: -

Liljebladh, Birgitta, olja, mansporträtt, sign, 70 x 54 cm, a tergo utställningsetikett från Färg och Form

Slagpris: 2 200

Kittendorff, Adolf, blyerts med täckvitt, motiv från Bröndshöj med kyrkan i bakgrunden, sign o dat 9/7 96, synl pappersstorl 9 x 15,5 cm

Slagpris: -

Frégout, Julie, née De Bréanski, olja, Rainy Day Cooklen (?), sign o dat 1887, 18 x 36 cm

Slagpris: 700

Okänd designer för Junghans, 1950-60-tal, väggklocka, glaserat flintgods, Ato-Mat, 19 x 24 cm

Slagpris: 300

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med vandrare, 41 x 57 cm

Slagpris: 1 100

Johnson, Sidney Yates, olja, landsväg med fåraherde, sign o dat 1903, 46 x 75, ngn skad och retusch

Slagpris: 1 400

Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, rokokostil, 1900-talets 1 hälft

Slagpris: 100

Fåtöljer, 1 par, skuret och vitbetsat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, randig sidenklädsel, denna med slitage

Slagpris: 1 500

Bankett, skuret, vitlackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grå plyschklädsel, l 75 cm

Slagpris: 900

Fåtölj, sk Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, modern klädsel i röd, mönstrad sammet

Slagpris: 800

Fåtöljer, 1 par, sk Emmafåtöljer, sekelskiftet 1900, modern klädsel i svart, mönstrad sammet

Slagpris: 3 200

Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokostil, 1900-talets mitt, sidenklädsel med dekor av bin

Slagpris: 200

Lamp/avlastningsbord, 2 st, mindre modell, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 39 cm

Slagpris: 500

Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, inv förtent, h 42 cm

Slagpris: 1 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :