nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Sön 28/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Lämna anbud...
Visning: Fredag 26/4 12-19
Lördag 27/4 10-17
Söndag 28/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Smörduva, fajans, 1800-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, l 20 cm, nagg, spricka lagn

Soldatring, silver och emalj, Estland, 1930-40-tal, sv importstpl

Klackring, 18 k rödguld och onyx, otydla stpl Göteborg 1910, vikt 6,1 gr

Parti silversmycken, -fickur mm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, elefant, stplsign, h 6 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, giraff, stplsign, h 10,5 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, buffel, stplsign, h 4,5 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, lejon, stplsign, h 4 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, åsna, stplsign, h 6,5 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, isbjörn, stplsign, h 4,5 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, björn, stplsign, h 4,5 cm

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, flodhäst, stplsign, h 4,5 cm

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten

Braque, Georges, färgetsning, Le nid vert, utf 1950, sign o numr 52/300, 23 x 31 cm, litt: Vallier 1028

Chichorro, Mario, olja och lack, komposition, sign o dat 1969, 64 x 48 cm

Strüwer, Ardy, olja, Summer Symphony Suddenly, sign Ibiza o dat 69, 30 x 40 cm

Olson, Axel, olja, Parisrestaurant, sign, 22 x 34 cm

Persson, Ragnar, olja, Majbål, sign, a tergo bet Nr 21, 34 x 42 cm

Jacobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av lameller, etikettmärkt Miljöljuskretsen, dia 40 cm

Herrarmbandsur, 18 k rödguld med URA-länk i förgyllt silver, Tissot Seastar Seven

Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, stplsign, dia 25 cm

Höglund, Erik för Novy Bor, skål, grön glasmassa, sign o dat 1989, dia 21 cm

Okänd designer, 1960-70-tal, ring, akrylplast och metall, orange dekor

Salo, Rita för Marimekko, armring, 3 ringar samt 3 par örrhängen, bemålat trä, delvis sign, ngt slitage

Jakobsson, Hans Agne, markaryd, taklampa, mässing med inre, vit glaskupa, dia 50 cm, mässingsklädd sladd

Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm

Ring, Ragnar, olja, Den röda korallen, sign o dat 1969, 8 x 21 cm

Frisk, Thomas, blandteknik och collage, komposition, sign o dat 1992, papersstorl 17,5 x 28,5 cm

Ängqvist, Olle, blandteknik, komposition med uniformerade män, sign o dat 30/8 1964, synl pappersstorl 45 x 38 cm

Forster, olja, landskap, sign, 24 x 31 cm

Agnell, Olle, olja, Eftermiddag, sign, 30 x 40 cm

Thorén, Esaias, färglito, komposition, sign, dat 64 o numr 39/75, 32 x 39 cm

Strid, Hardy, gouache, Utan titel, sign o dat 65, 63 x 45 cm

Rösiö, Hilding, olja, Indiska vattenbärerskor, sign, 50 x 61 cm

Rösiö, Hilding, olja, blomsterstilleben, sign, 29 x 27 cm

Liljebladh, Birgitta, olja, mansporträtt, sign, 70 x 54 cm, a tergo utställningsetikett från Färg och Form

Kittendorff, Adolf, blyerts med täckvitt, motiv från Bröndshöj med kyrkan i bakgrunden, sign o dat 9/7 96, synl pappersstorl 9 x 15,5 cm

Frégout, Julie, née De Bréanski, olja, Rainy Day Cooklen (?), sign o dat 1887, 18 x 36 cm

Okänd designer för Junghans, 1950-60-tal, väggklocka, glaserat flintgods, Ato-Mat, 19 x 24 cm

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med vandrare, 41 x 57 cm

Johnson, Sidney Yates, olja, landsväg med fåraherde, sign o dat 1903, 46 x 75, ngn skad och retusch

Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, rokokostil, 1900-talets 1 hälft

Fåtöljer, 1 par, skuret och vitbetsat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, randig sidenklädsel, denna med slitage

Bankett, skuret, vitlackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grå plyschklädsel, l 75 cm

Fåtölj, sk Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, modern klädsel i röd, mönstrad sammet

Fåtöljer, 1 par, sk Emmafåtöljer, sekelskiftet 1900, modern klädsel i svart, mönstrad sammet

Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokostil, 1900-talets mitt, sidenklädsel med dekor av bin

Lamp/avlastningsbord, 2 st, mindre modell, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 39 cm

Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, inv förtent, h 42 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :