nästa auktion 31/3
  slutpriser 24/2
Auktion: Sön 31/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Ytterligare utrop tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. Additional items are added each weekday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Lämna anbud...
Visning: Fredag 29/3 12-19
Lördag 30/3 10-17
Söndag 31/3 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bok, Blavatsky, Helena, Den Hemliga Läran (The secret doctrine), tom I-II, Teosofiska Bokförlaget 1893, klbd

Bok, Blavatsky, Helena, Isis Unveiled, J W Bouton New Yprk 1897, klbd

Bok, Aesopiska Fabler, ill av Ernest Griset, C E Gernandt 1875, klbd

Bok, Loccenius, Johannes, Synopsis juris privati, ad leges svecanas accomodata, Göteborg 1673, skinnbd, skador

Bok, Sweriges Rikes Lagh, gillad och antagen på Riksdagen Åhr 1734, Per Hesselberg Stockholm 1780, hfr bd

Bok, Tengwall, Lars, Twistemåls Lagfarenheten, Johan Lundblad Lund 1794, hfr bd

Bok, Drangel, Emanuel, Anmärkningar til Sweriges Rikes Lag, Peter Hesselberg Stockholm 1766, hfr bd

Bok, Nehrman, David, Inledning til Then Swenska Jurisprudentiam Civilem, Ludwid Decraux Lund 1723, hfr bd

Bok, Stiernhöök, Johan Olofson, De Jure Sveonum et Gothorum Vetusto, Niclas Wankijff Stockholm 1672, skinnbd

Bok, Danckwardt, G M, Sammandrag afgällande författningar rörande handtwerkerier och manufacturer samt in- och utrikes handel och sjöfart, Kungl Tryckeriet Stockholm 1823, hfr bd

Bok, Rénard, Léon, La Marine Francaise et les Marines Étrangères, utv planscher grraerade av L Morel-Fatiò, Blaisot Paris 1865, ngt fläckig

Bok, ...Författningar och Stadgar..., Johan Pehr Lindh Stockholm 1807, hfr bd, slitage

Böcker; Nylander, Margaretha, Handbok vid den nu brukliga Finare Matlagningen... 1831 resp 1859, medf okänd förf Kokbok, 1800-talets mitt Scharlau, GW, Den allmänna kokkonstens theori och Praxis 1858, skador

Bok, Benzelius, Erik, Breviarum Historiae Ecclesiastice, Johan Henrik Werner Uppsala 1718, vellumbd, skador

Bok, Kyrkio-Lag och Ordning..., Nathanael Goldenau Stockholm 1697, skinnbd, skador

Bok, Pritius, Johannes Georgius, nya testamentet på grekiska, Johann Friedrich Gleiditsch d y Leipzig 1735, vellumbd, skador

Bok, Rabenius, Lars Georg, Lärobok i Svenska Kameral-Lagfarenheten, N M LIndh Örebro 1832, hfr bd

Bok, Humbla, Philibert, Inledning till Läran om stöld och snatteri, Berlingska Lund 1862, hfr bd

Bok, Nehrman (Ehrenstråhle), David, Inledning til Then Swenska Jurisprudentiam Criminalem, Carl Gustav Berling Lund 1756, hfr bd

Bok; Nehrman, David, Then Swenska Jurisprudentia Civilis, Gottfried Kiesewetter 1746, hfr bd, slitage

Bok; Stålhammar, Olof Fredrik, Swenska Justitiae- och Politiae-Wärket, Lorenz Ludwig Grefing Stockholm 1749, hfr bd

Böcker, 2 st, ...Kyrko-Lagen, Stockholm 1813, hfr bd

Böcker, 6 bd, bl a Thukydides, Polybius och Titus Livius, slitage

Bok; kartbok innehållande 16 kopparstuckna ooch handkolorerade stadskartor; Malmö, Lund, Landskrona, Kalma mm, 1800-talets mitt, pappersstorl 48 x 59 cm, fläckar

Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av flodlandskap i famille-rose-färger, dia 29 cm

Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 29 cm

Tallrik, porslin, Qianlong-Jiaqing, sekelskiftet 1800, polykrom emaljdekor av oid (borgerligt?) vapen, dia 23 cm

Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av pioner och persika i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg

Tallrikar 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner mm, dia 23 cm

Tallrikar 4 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, tårpil mm, dia 22 cm

Tallrikar 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med blå underglasyrdekor av pioner, tårpil heliga föremål mm, dia 23 cm

Tallrikar 3 st, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål mm, dia 23 cm, ngn nagg el hårspricka

Tallrikar 3 st, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 23 cm

Tallrikar, 3 st, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor av hjortar i landskap mm i manganblått, dia 24 cm, ngn nagg

Spargris, glaserat flintgods, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 16 cm, 1 öra m nagg

Kandelbarar till 5 ljus, 1 par, förgylld metall och alabaster med prismor, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, h 46 cm

Takkrona till 6 ljus, mässing, ant Tyskland, 1700-tal, krönande duva, h 41 cm

Martin, Johan Fredrik, akvatinter, 3 st, Stockholmsmotiv, ant 1800-talsavdrag, synl pappersstorl 37 x 53 cm

Kaleidoskop/kromotrop, 1 par, trä, mässing och glas, 1800-tal, l 18 cm

Burk för skjort-/manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg Eskilstuna, 1930-tal, dekor av letande man, dia 6,5 cm, medf diverse knappar

Kaffeservis, 3 del, sterlingsilver med benhandtag, George III-stil, sekelskiftet 1900, dekor av lotus, festoner mm, stpl Charles Stuart Harris London 1900, kaffekanna h 29 cm, tot vikt 1780 gr

Dessertskedar, 11+1, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862 resp -65, l 19 resp 18 cm, tot vikt 595 gr, 11 m initialer HN

Matskedar, 12 st, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862, l 23 cm, tot vikt 900 gr, initialer HN

Theskedar, 10 st, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862, l 15 cm, tot vikt 275 gr, initialer HN

Fruktknivar, 6 st, silver med silverblad, fyllda skaft, nyrokokomodell, stpl Adrian Lilja Karlskrona 1862, l 19 cm

Soppslev, silver med svärtat träskaft, avslutande benknopp, stpl N P Lilja Karlskrona 1829, l 44 cm

Thespindel, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, stpl Petter Fredrik Sundberg Karlskrona 1830, l 15 cm

Strösked, silver med svarvat och svärtat träskaft, stpl Ingemar Lilja Karlskrona 1818, l 21 cm, avslutande knopp sakn, smärre def

Fiskspade, silver, Norge, senempire, genombruten, oid mästare PS Bergen 1840, l 30 cm, vikt 100 gr

Skål med hänklar, tenn, Danmark 1800-talets mitt, livet med gravyr av Fredriks VII namnchiffer och årstal 1856, oid stpl Köpenhamn 1844(?), l 26 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :