nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY

Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ekerås, Morgan, monotypi, Brusten sten, Guld, sign, dat 2007 o numr 1/1, synl pappersstorl 40 x 30 cm

Slagpris: -

Hedman, Åke, blandteknik med collage, Red Players, sign o dat 1972, yttermått 72 x 52 cm

Slagpris: -

Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm

Slagpris: -

Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag

Slagpris: -

Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef

Slagpris: -

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm

Slagpris: -

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm

Slagpris: -

Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm

Slagpris: -

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten

Slagpris: -

Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm

Slagpris: 300

Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm

Slagpris: -

Parti Grönlandica, miniatyråror, harpuner mm, inuitarbeten

Slagpris: -

Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm

Slagpris: 300

Ordenstecken; släpspänne, delvis förgyllt och emaljerat silver med miniatyrer för bl a Kungliga Vasaorden

Slagpris: 350

Mycket stort kartotek frimärken, Sverige, ringtyp fram till 1970

Slagpris: 500

Parti medaljer, mynt mm

Slagpris: 200

Skulptur, skuret och delvis trä, 1800-tal el äldre, Madonnan, h 43 cm, skador

Slagpris: 600

Sidenslips, Ermengildo Zegna

Slagpris: -

Takampel, mässing och rött glas, 1900-talets 2 hälft, i form av stjärna, h 33 cm

Slagpris: 600

Starck, Philippe för Flos, bordslampa, gul plast, Miss Sissi, design 1991, h 30 cm

Slagpris: 200

Grünewald, Iván, blandteknik, (själv-?)porträtt, sign, synl pappersstorl 36 x 33 cm

Slagpris: -

Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp

Slagpris: 200

Sidenslips, Hugo Boss

Slagpris: 100

Karnevalsmask, modern tillv, h 40 cm

Slagpris: 150

Stort parti dockor, porslin mm, 1900-talets 2 hälft, bl a Charlotte Weibull

Slagpris: 100

Karaff med propp samt 5 glas, bruntonad glasmassa, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av W under kunglig krona, medf ej tillh ishink

Slagpris: -

Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald

Slagpris: -

Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm

Slagpris: -

Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... G Ljunggren 1855, synl pappersstorl 46 x 58 cm

Slagpris: 600

Loman, Anders, olja, hus i landskap, sign, 43 x 60 cm

Slagpris: 200

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, marin, 30 x 40 cm, krackelyrer, retuscher, uppklistrad

Slagpris: 500

Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm

Slagpris: -

Norrman, Lars, färglito, pojke på båtvarv, sign o numr 211/260, synl pappersstorl 61 x 42 cm, gulnad

Slagpris: 100

Okänd engelsk konstnär, olja, blomsterstilleben, sign J Robertson o dat 1934, 67 x 51 cm

Slagpris: 200

Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm

Slagpris: -

Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda

Slagpris: -

Okänd designer för Röshults, blomsterpiedestal, järn, Linné, antracitgrå lack, h 60 cm, i originalförp

Slagpris: 400

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, dia 29 cm

Slagpris: 450

Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf

Slagpris: 600

Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small

Slagpris: 600

Lorentzon, Waldemar, färglito, Far och dotter, sign o numr 204/300, 34 x 27 cm

Slagpris: 800

Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp

Slagpris: 200

Olson, Erik, färglito stående man, sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm

Slagpris: 600

Jacka, svart läder, Jofama, stl 38

Slagpris: 400

Olson, Erik, färglito 'Fru Fortuna', sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm

Slagpris: 1 000

Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm

Slagpris: 1 200

Sidenslips, Hugo Boss

Slagpris: -

Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 34/260, 42 x 52 cm

Slagpris: 350

Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm

Slagpris: 200

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :