nästa auktion 27/1
  slutpriser 16/12
Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY
Lämna anbud...
Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ekerås, Morgan, monotypi, Brusten sten, Guld, sign, dat 2007 o numr 1/1, synl pappersstorl 40 x 30 cm

Hedman, Åke, blandteknik med collage, Red Players, sign o dat 1972, yttermått 72 x 52 cm

Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm

Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag

Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm

Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten

Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm

Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm

Parti Grönlandica, miniatyråror, harpuner mm, inuitarbeten

Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm

Ordenstecken; släpspänne, delvis förgyllt och emaljerat silver med miniatyrer för bl a Kungliga Vasaorden

Mycket stort kartotek frimärken, Sverige, ringtyp fram till 1970

Parti medaljer, mynt mm

Skulptur, skuret och delvis trä, 1800-tal el äldre, Madonnan, h 43 cm, skador

Sidenslips, Ermengildo Zegna

Takampel, mässing och rött glas, 1900-talets 2 hälft, i form av stjärna, h 33 cm

Starck, Philippe för Flos, bordslampa, gul plast, Miss Sissi, design 1991, h 30 cm

Grünewald, Iván, blandteknik, (själv-?)porträtt, sign, synl pappersstorl 36 x 33 cm

Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp

Sidenslips, Hugo Boss

Karnevalsmask, modern tillv, h 40 cm

Stort parti dockor, porslin mm, 1900-talets 2 hälft, bl a Charlotte Weibull

Karaff med propp samt 5 glas, bruntonad glasmassa, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av W under kunglig krona, medf ej tillh ishink

Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald

Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm

Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm

Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... G Ljunggren 1855, synl pappersstorl 46 x 58 cm

Loman, Anders, olja, hus i landskap, sign, 43 x 60 cm

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, marin, 30 x 40 cm, krackelyrer, retuscher, uppklistrad

Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm

Norrman, Lars, färglito, pojke på båtvarv, sign o numr 211/260, synl pappersstorl 61 x 42 cm, gulnad

Okänd engelsk konstnär, olja, blomsterstilleben, sign J Robertson o dat 1934, 67 x 51 cm

Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm

Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda

Okänd designer för Röshults, blomsterpiedestal, järn, Linné, antracitgrå lack, h 60 cm, i originalförp

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, dia 29 cm

Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf

Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small

Lorentzon, Waldemar, färglito, Far och dotter, sign o numr 204/300, 34 x 27 cm

Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp

Olson, Erik, färglito stående man, sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm

Jacka, svart läder, Jofama, stl 38

Olson, Erik, färglito 'Fru Fortuna', sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm

Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm

Sidenslips, Hugo Boss

Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 34/260, 42 x 52 cm

Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :