nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY

Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av röda påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 26 cm

Slagpris: 450

Ekström, Yngve, stol, vitmålad ek, 'Arka', design 1955, framställd hos Stolab Smålandsstenar

Slagpris: 2 600

Erik Nielsen för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Pointervalp, modellnr 1311, polykrom underglasyrdekor, design 1911, 5 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för IKEA, pall, björk, h 45 cm, tack till Håkan Ekman för info

Slagpris: -

Aftonväska, vitt läder, Charles Jourdain Paris, l 26 cm, skyddspåse medf

Slagpris: 300

Sidenslips, Yves Saint-Laurent

Slagpris: 100

Ehrner, Anna för Atelje Lyktan, Åhus, golvlampa, trä med canvasskärm, Anna, h 140 cm

Slagpris: 100

Slagpris: -

Brauer, Otto för Holmegaard, golvvas, brunt glas, design 1959, etikettsign, h 38 cm

Slagpris: 400

Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant

Slagpris: 1 100

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, h 26 cm, smärre nagg

Slagpris: 150

Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, ljusstakar, 1 par, mässing, Liljan, sign, h 12 cm

Slagpris: 800

Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm

Slagpris: -

Ebeling, Allan för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), uppsatsskål samt 1 par ljusstakar, grönglaserat lergods, Kromo, skål dia 34 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Alingsås Keramik, bordslampa, lergods, dekor av fisk, h inkl skärm 32 cm

Slagpris: -

Sypuff, textilklätt trä, 1900-talets mitt, h 36 cm

Slagpris: -

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, l 9 cm

Slagpris: 350

Okänd designer, 1950-60-tal, kryddställ, 3 del, svart glasmassa och plast, l 18 cm

Slagpris: 100

Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm

Slagpris: -

Bordsur, majolika, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående indian, oid märke, h 27 cm, smärre def, lagn

Slagpris: 1 300

Väggspegel, teak, 1900-talets mitt, slipad blomdekor, h 81 cm

Slagpris: 100

Bordsfotogenlampa, metall och glas, 1800-talets 2 hälft, h inkl kupa 55 cm

Slagpris: 350

Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 51 cm

Slagpris: -

Righetto, Alfredo för Lumen Center Italia, roterande taklampa, krom och blått glas, Dada S, design 1992, smärre def, ej funktionstestad

Slagpris: 1 600

Rökelsekar, patinerad metall, Japan Meiji, i form av sittande buddha, h 12 cm

Slagpris: 150

Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm, glas def

Slagpris: 200

Väggspegel, bronserad konstmassa, 1900-talets slut, h 73 cm

Slagpris: 450

Mancini, Antonio Selvaggio, olja, stilleben med rosor, sign, 100 x 80 cm

Slagpris: 200

Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och trä, h 50 cm, anlupen

Slagpris: 1 100

Frandsen, Benny för ABO Randers, golvlampa, krom och brunlackerad metall, justerbar höjd

Slagpris: -

Golvlampa, skuret och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, h inkl skärm 155 cm

Slagpris: 100

Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm

Slagpris: -

Soffbord med dubbla skivor, ek, modern tillverkning, ellipsformat, l 150 cm

Slagpris: 100

Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott

Slagpris: -

Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm

Slagpris: 200

Kylberg, Hjalmar tillskr, laverad pennteckning, sågverk vid fors, a tergo bet Hj Kylberg, 17 x 24 cm, prov adliga ätten von Möller, Skottorps Slott

Slagpris: -

Troféer, 3 st, rådjur, tot h 19 - 33 cm, prov: Skottorps Slott

Slagpris: -

Serveringsfat, nysilver, 1900-talets 1 hälft, initialer GvM för Gösta von Möller, undersida med gåvogravyr dat 1945, l 57 cm, prov: Skottorps Slott

Slagpris: -

Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm

Slagpris: -

Huggare i balja, sk sidovapen för fotfolk, Danmark M/1854, tot l 69 cm

Slagpris: 1 000

Sabel, fransk M/1829 för beridet artilleri, otydl sign o dat, l 95 cm

Slagpris: 1 100

Olovson, Gudmar, skulptur, patinerad gips, 'Les deux arbres', gjuten sign, h 33 cm, en replik i brons finns uppställd längs strandpromenaden i Höllviken

Slagpris: 1 000

Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Slumber Boy, h 26 cm

Slagpris: 600

Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm

Slagpris: -

Okänd designer, skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, dekor av samtalande par vid gärdsgård, h 12,5 cm

Slagpris: 900

Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm

Slagpris: -

Debon, Salvador för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Senorita, design 1976, h 26 cm

Slagpris: 300

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad

Slagpris: 250

Hydman-Vallien, Ulrica, Kosta Boda, vas, glas, bemålad dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm

Slagpris: 500

Lindhardt, Svend för B&G, figurin, porslin, Pojke med spann, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2127, h 14 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :