nästa auktion 30/6
  slutpriser 26/5
Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY

Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr

Slagpris: 2 200

Matta, Roberto, blandteknik, 'Le diverteur et l'om colelif(?)', sign o dat 1955, synl pappersstorl 48 x 64 cm, prov: Piet Moget, ytterligare text under passepartout

Slagpris: 40 000

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, dagbädd, björk, dyna i ylle med fasta knappar i läder, Berlin, design 1957, detta ex från 1981, 195 x 92 cm, dyna med slitage

Slagpris: 6 000

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 1987

Slagpris: -

Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar

Slagpris: 5 500

Slagpris: 5 500

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, stolar, 4 st, björk med canvasklädsel, Mimat, modell Mi401, lösa dynor, brännsign o dat 1986

Slagpris: 3 200

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med brun läderklädsel, Pernilla 2, design 1944, brännstpl o dat 1974

Slagpris: 5 000

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel

Slagpris: 7 500

Slagpris: 6 500

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, Runda Samsas, design 1966, röd ylleklädsel, l 200 cm, ngn fläck

Slagpris: 10 000

Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, fåtölj, teak med (senare) vit textilklädsel

Slagpris: 1 400

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fotpall till 'Farmor'-fåtölj, röd ylleklädsel

Slagpris: 1 400

Säng med sänggavel, Carpe Diem, 200 x 90 cm, ngn fläck

Slagpris: 1 500

Herrfickur med ankargång, 14 k rödguld, IWC Schaffhausen 1916, även innerboett i 14 k, verknummer 660185, boetter numr 737164, dia 5 cm, tot vikt 89,3 gr, ägarinitialer CBO

Slagpris: 5 000

Klockkedja med hänge, 18 k rödguld, hänge med allseende öga dödskalle samt IOOF (Odd Fellows), sv importstpl, tot vikt 27,6 gr

Slagpris: 6 000

Laib, Paul, fotografier, 4 st, föreställande målningar av Frank Cadogan Cowper, a tergo bet och stplsign, varierande storl

Slagpris: 100

Bauer, John, litografi, Humpe och hans Mamma, osign, bildyta 31 x 34 cm

Slagpris: 1 600

Schonberg, Torsten, färglitografier, 5 st, Sten Sture, Gustav Vasa, Olaus Petri, Gustav II Adolf samt Karl XII, ur Svenska Stormän 1915, synl pappersstorl 50 x 39 cm

Slagpris: 250

Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet

Slagpris: 3 200

Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits

Slagpris: -

Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm

Slagpris: 600

Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm

Slagpris: 350

Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm

Slagpris: 100

Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm

Slagpris: 800

Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900

Slagpris: -

Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, väggspegel, ek med juteväv, h 96 cm

Slagpris: -

Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo, justerbar höjd

Slagpris: 100

Okänd designer för Fröseke AB Nybrofabriken, spegel, teak, Olympia, modellnr 778,1960-tal, h 111 cm

Slagpris: 100

Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm

Slagpris: 100

Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr

Slagpris: -

Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr

Slagpris: -

Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm

Slagpris: 300

Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad

Slagpris: -

Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering

Slagpris: -

Okänd konstnär, blandteknik, nunnor, oid sign o dat 1933, synl pappersstorl 30 x 23 cm

Slagpris: 900

Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr

Slagpris: -

Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm

Slagpris: -

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm

Slagpris: 200

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm

Slagpris: 400

Okänd konstnär, gouache, Rom vom Monte Mario, oid sign o dat 1958, 60 x 81 cm

Slagpris: 300

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm

Slagpris: 200

Hansson, Berta, olja, landskap med badhytter, Falsterbo, sign, 37 x 45 cm

Slagpris: 4 000

Hansson, Berta, olja, hus i landskap, sign, 20 x 29 cm

Slagpris: 2 400

Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg

Slagpris: 400

Hansson, Berta, olja, hus i vinter, sign, 31 x 20 cm

Slagpris: 2 400

Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm

Slagpris: 400

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, olja på gyllenläder (?), stilleben, 37 x 28 cm

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :