nästa auktion 29/7
  slutpriser 28/6
Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Nya föremål tillkommer var vardag. Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale, new items are added every Weekday. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Lämna anbud...
Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nakajima, Yoshio, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorl 27 x 33 cm

le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm

Vishnevskaya, Irina, olja, ukrainskt landskap med personer, sign, 50 x 68 cm

Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm

Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador

Skulpturer, 5 st, skuret och bemålat trä, modern tillv, fåglar, l 28 - 42 cm

Golvlampa, metall, Belid, 1900-talets 2 hälft, h 132 cm

Engblom, Sven, olja, Aftonstämning, Kyrkesund, sign o dat 1944, 37 x 47 cm

Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm

Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm

Läsbord, krom och alm, justerbar höjd

Okänd konstnär, olja, Tjäderlek - kopia efter Bruno Liljefors, otydl sign, 43 x 61 cm

Fettah, Jacques, färglito, komposition, sign o numr 3/30, pappersstorl 72 x 57 cm

Matsalsmöbel, 7 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, 6 stolar samt matbord med 1 ofanerad iläggsskiva, tot mått 229 x 111 cm

Terasaki, Kôgyô, träsnitt, A Chinese Beauty, stplsign, synl pappersstorl 29 x 19 cm

Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm

Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm

Lindberg, Garibaldi, etsning, I Skogen, sign, synl pappersstorl 29 x 23 cm

Lindberg, Garibaldi, etsning, I vårbrytningen, sign, synl pappersstorl 29 x 38 cm

Lindberg, Garibaldi, etsning, Skogsrå, sign m dedikation o dat 1926, synl pappersstorl 37 x 30 cm

Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm

Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm

Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm

Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, Väsby - ur IKEA:s 1700-talsserie, lösa kandelaberarmar (1 def), h 38 cm

Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm

Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, 'Colombe', sign o dat 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57, ngt gulnad

Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm

Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm

Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka

Stekfat, flintgods, Copeland 1833-47, dekor i Willowmönster, l 60 (!) cm, kantlagning

Matbestick, 36 del, silver, 12 + 12 + 12 knivar, skedar resp gafflar, stpl C G Hallberg Stockholm, initial E, tot vikt exkl knivar 1745 gr

Sparre, Louis, efter honom, färglito, Stånddrabantens hus, Jungfrugatan, sign i stenen, ed Paul Heckscher Stockholm, synl pappersstorl 30 x 24 cm

Orup, Bengt för Johansfors, glas, 4 st, Strikt, design 1953, h 18 cm

Dessertskedar, 4 st svensk spetsig samt strösked engelsk snäckmodell, silver, tot vikt 175 gr, ägargravyr, bristn

Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, grönglaserat stengods, sign, h 4 - 8 cm

Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm

Okänd designer, 1960-tal, vas, orangefärgad glasmassa, sign GN o dat 1968, h 13 cm

Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracquléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm

Juntroopamai, Maitree, olja på löv(!), man med pipa, sign o dat 1978, 41 x 30 cm

Bohlin, Karl, olja, afton i fjällen, sign, 20 x 31 cm

Molitor, Oscar, olja, Vår, sign, 33 x 41 cm

Okänd konstnär, olja, Navajo women, sgn G William, 32 x 24 cm

Kohlmann, Ejnar, olja, fäbod, sign, 31 x 24 cm

Benesch, Josef Ferdinand, färgetsning, blomstermarknad på Platz Am Hof, Wien, sign, synl pappersstorl 40 x 30 cm

Okänd konstnär, färgträsnitt, Neptunus, otydl sign o dat 1939, synl pappersstorl 39 x 32 cm

Rhode, Christian, vårplöjning, sign, 27 x 33 cm

Bonniér, Olle, färglito, Blått anslag, sign, dat 54 o numr 235/310, synl pappersstorl 52 x 44 cm

Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm

Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 15 cm

Okänd konstnär, etsning, komposition, otydl sign, betitlad o numr 16/30, 25 x 16 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :