nästa auktion 30/9
  slutpriser 26/8
Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nakajima, Yoshio, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorl 27 x 33 cm

Slagpris: 800

le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm

Slagpris: -

Vishnevskaya, Irina, olja, ukrainskt landskap med personer, sign, 50 x 68 cm

Slagpris: 600

Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm

Slagpris: -

Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador

Slagpris: -

Skulpturer, 5 st, skuret och bemålat trä, modern tillv, fåglar, l 28 - 42 cm

Slagpris: -

Golvlampa, metall, Belid, 1900-talets 2 hälft, h 132 cm

Slagpris: 100

Engblom, Sven, olja, Aftonstämning, Kyrkesund, sign o dat 1944, 37 x 47 cm

Slagpris: -

Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm

Slagpris: -

Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm

Slagpris: -

Läsbord, krom och alm, justerbar höjd

Slagpris: 500

Okänd konstnär, olja, Tjäderlek - kopia efter Bruno Liljefors, otydl sign, 43 x 61 cm

Slagpris: 100

Fettah, Jacques, färglito, komposition, sign o numr 3/30, pappersstorl 72 x 57 cm

Slagpris: 100

Matsalsmöbel, 7 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, 6 stolar samt matbord med 1 ofanerad iläggsskiva, tot mått 229 x 111 cm

Slagpris: 100

Terasaki, Kôgyô, träsnitt, A Chinese Beauty, stplsign, synl pappersstorl 29 x 19 cm

Slagpris: 150

Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm

Slagpris: -

Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm

Slagpris: 250

Lindberg, Garibaldi, etsning, I Skogen, sign, synl pappersstorl 29 x 23 cm

Slagpris: 100

Lindberg, Garibaldi, etsning, I vårbrytningen, sign, synl pappersstorl 29 x 38 cm

Slagpris: 100

Lindberg, Garibaldi, etsning, Skogsrå, sign m dedikation o dat 1926, synl pappersstorl 37 x 30 cm

Slagpris: 100

Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm

Slagpris: -

Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm

Slagpris: 150

Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm

Slagpris: 200

Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, Väsby - ur IKEA:s 1700-talsserie, lösa kandelaberarmar (1 def), h 38 cm

Slagpris: 700

Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm

Slagpris: -

Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, 'Colombe', sign o dat 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57, ngt gulnad

Slagpris: 1 300

Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm

Slagpris: 100

Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka

Slagpris: -

Stekfat, flintgods, Copeland 1833-47, dekor i Willowmönster, l 60 (!) cm, kantlagning

Slagpris: 100

Matbestick, 36 del, silver, 12 + 12 + 12 knivar, skedar resp gafflar, stpl C G Hallberg Stockholm, initial E, tot vikt exkl knivar 1745 gr

Slagpris: 4 600

Sparre, Louis, efter honom, färglito, Stånddrabantens hus, Jungfrugatan, sign i stenen, ed Paul Heckscher Stockholm, synl pappersstorl 30 x 24 cm

Slagpris: -

Orup, Bengt för Johansfors, glas, 4 st, Strikt, design 1953, h 18 cm

Slagpris: 450

Dessertskedar, 4 st svensk spetsig samt strösked engelsk snäckmodell, silver, tot vikt 175 gr, ägargravyr, bristn

Slagpris: 400

Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, grönglaserat stengods, sign, h 4 - 8 cm

Slagpris: 350

Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, vas, orangefärgad glasmassa, sign GN o dat 1968, h 13 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracqueléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm

Slagpris: -

Juntroopamai, Maitree, olja på löv(!), man med pipa, sign o dat 1978, 41 x 30 cm

Slagpris: -

Bohlin, Karl, olja, afton i fjällen, sign, 20 x 31 cm

Slagpris: 150

Molitor, Oscar, olja, Vår, sign, 33 x 41 cm

Slagpris: 300

Okänd konstnär, olja, Navajo women, sgn G William, 32 x 24 cm

Slagpris: 100

Kohlmann, Ejnar, olja, fäbod, sign, 31 x 24 cm

Slagpris: -

Benesch, Josef Ferdinand, färgetsning, blomstermarknad på Platz Am Hof, Wien, sign, synl pappersstorl 40 x 30 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, färgträsnitt, Neptunus, otydl sign o dat 1939, synl pappersstorl 39 x 32 cm

Slagpris: -

Rhode, Christian, vårplöjning, sign, 27 x 33 cm

Slagpris: -

Bonniér, Olle, färglito, Blått anslag, sign, dat 54 o numr 235/310, synl pappersstorl 52 x 44 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm

Slagpris: -

Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 15 cm

Slagpris: 800

Okänd konstnär, etsning, komposition, otydl sign, betitlad o numr 16/30, 25 x 16 cm

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :