nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Krucifix, brons, Ryssland 17-1800-tal, spår av emalj, h 28 cm, litt: avb Jeckel s 171

Slagpris: -

Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, skål, glas, sk 'Dobbeltskål', dekor i vitt underfång, handsign o dat 1982, dia 25 cm

Slagpris: -

Bordsur, palisander med brännförgyllda beslag, Frankrike, Louis XV, 1700-talets 1 hälft el mitt, dekor av amoriner mm, h 26 cm, smärre def

Slagpris: 1 000

Orup, Bengt för Johansfors, skål, delvis blåtonad glasmassa, sign, h 13 cm

Slagpris: 150

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur, handsign, h exkl träsockel 35 cm

Slagpris: 1 600

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av blommor, handsign, h 26 cm

Slagpris: 800

From, Niels Erik, egen verkstad Nakskov, verks 1944-2009, hänge, sterlingsilver, blomformad, dia 4,5 cm

Slagpris: 200

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, personer vid hus, 29 x 36 cm

Slagpris: 900

Högardh, Edward, tillskr, olja, 1900-talets början, landskap med borg, 52 x 38 cm

Slagpris: 1 100

Högardh, Edward, olja, landskap med fors, sign o dat 1915, 54 x 39 cm

Slagpris: 700

Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt

Slagpris: -

Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 66, 37 x 42 cm

Slagpris: 100

Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 160 cm

Slagpris: 150

Matservis, flintgods, Johnson Brothers, Dubarry, 1900-talets 1 hälft

Slagpris: 500

Årsur, mässing i glaskupa, 1900-talets 2 hälft, tot h 31 cm

Slagpris: -

Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm

Slagpris: -

Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm

Slagpris: -

Böcker, 'Min skattkammare', 10 bd, 1900 talets mitt, slitage

Slagpris: 100

Matta, old/semiantik Guldafghan, 240 x 170 cm

Slagpris: 350

Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, kopparstick, Den Heliga Familjen, synl pappersstorl 33 x 40 cm, beskuren

Slagpris: 200

Parti krus, sten- och lergods, mestadels Höganäs, skador finns

Slagpris: 300

Kaffeservisdelar, flintgods, 1 låda, Royal Crown Derby, England, 1900-talets 1 hälft,

Slagpris: 300

Mandolin, Levin, l 63 cm, skador

Slagpris: 300

Knappdragspel, 1900-talets 1 hälft, h 23 cm

Slagpris: 250

Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm

Slagpris: -

De Rubeis, Jean Jacques efter Fantect, Caesar, kopparstick, Eva blir havande och förder Kain och hans bror Abel, synl pappersstorl 35 x 42 cm

Slagpris: 100

Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm

Slagpris: -

Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm

Slagpris: -

J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm

Slagpris: -

Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage

Slagpris: 100

Kalejdoskop, svartlackerad papp, 1800-talets slut, h 21 cm

Slagpris: 300

Pringle, William J, tillskr, olja, springerspaniel stötande morkulla, a tergo etikett, 29 x 37 cm

Slagpris: 2 000

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, hamnbild med kalvarie, otydl sign o dat 1907, 31 x 50 cm

Slagpris: 150

Speldosor, 2 st, trä, 1900-talets mitt, flygelformade, l 18 resp 19 cm

Slagpris: 250

Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, utsikt över Arildsläge (från nuvarande Café Webers), 57 x 84 cm

Slagpris: 1 400

Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm

Slagpris: -

Pistol, slag- från flintlås, Frankrike, Pistolet modèle An XIII (1805), senare konverterad, l 36 cm

Slagpris: 1 700

Reseljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets mitt, dia 10 cm

Slagpris: 100

Leksaksbil mm, bemålat trä, Dansk Legetöjfabrik, 1940-tal, grisbil med gengasaggregat samt portabel, uppfällbar stia med grisar, bil l 53 cm, slitage

Slagpris: 200

Jaktväskor, 2 st, läder, 1900-talets 2 hälft, 1 med fågelsnaror,

Slagpris: 200

Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm

Slagpris: -

Agnell, Olle, olja, Hemmakväll 1, sign, 90 x 76 cm

Slagpris: 400

Kopp med fat, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, fat dia 12 cm

Slagpris: 250

Thekopp med fat, porslin, ant Frankrike, empire, 1800-talets början, polykrom och förgylld dekor, fat dia 15,5 cm

Slagpris: 300

Terrin, porslin, Kina Qianlong el Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor, flätade hänklar, l 33 cm, lock sakn

Slagpris: 400

Kaffekopp med fat, silver, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av flätad lagerstav, fat dia 13 cm, tot vikt 165 gr, ngn smärre buckla

Slagpris: 500

Stickert, i balja, mässing och stål, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor i Bérainornamentik, damaskerad klinga, tot l 19 cm

Slagpris: 700

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skissblock med blyertsteckningar och akvareller; sagoillustrationer mm, bladstorl 13 x 22 cm

Slagpris: 300

Stop, fajans med tennmontage, 1700-talets 1 hälft, dekor i koboltblått, sign P, möjl Potsdam, h 14 cm

Slagpris: 1 400

Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :