Hallands Auktionsverk AB
adress Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad   tel 035-15 69 00   fax 035-15 69 05
web www.hallandsauktionsverk.se   mail info@hallandsauktionsverk.se
  nästa auktion 16/12    
  slutpriser 25/11    
Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
 
Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:    
   
 
Utrop: Nästa sida...     Endast :

101

Samling av 9 + 1 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, dublett av Mercurius, Phoebus med upphängningshål

Slagpris: 800


102

Wendt, Wilhelmina, efter henne, hängsmycke, isolit med silverintarsia, dekor av kameler, stpl Perstorp AB 1955, h 4 cm

Slagpris: 500


103

Ring, 18 k rödguld med facettslipad, röd glasfluss, driven blomdekor, stpl Gustaf Grönvall Stockholm 1838, vikt 2,6 gr

Slagpris: 700


104

Gillgren, Sven Arne för GAB, såsskål på fat, silver, slät modell, stpl Stockholm 1951, l 17 cm, tot vikt 560 gr

Slagpris: 3 400


105

Amulett, jade, Kina, Qing, 18-1900-tal, genombruten dekor, svartsilkeband med koppartråd, dia 5,5 cm

Slagpris: 250


106

Skopa, brons, indopersisk bronsålder, l 14 cm, kraftigt korroderad

Slagpris: 250


107

Spänne, järn och rödguld, Kina Han (206 fKr - 220 eKr), i etui, enl påteckning inköpt 1950, l 9 cm

Slagpris: 250


108

Amulett, förgyllt silver, barock, 1600-talets 1 hälft, dekor av Gustav II Adolf, avers med kungens krönta namnchiffer, h 16 mm, ögla sakn

Slagpris: 700


109

Kavajnål, emaljerad metall samt tändsticksfodral, läder, minnen från H55, Hälsingborgsutställningen 1955 (H55), l 4 resp 6 cm

Slagpris: 100


110

Matservidelar, flintgods, Johnson Brothers, dekor i Willowmönster

Slagpris: 1 600


111

Arnold, Hans, blandteknik, Pan spelar flöjt, sign, 19 x 19 cm

Slagpris: 1 000

-

112

Papa, Johann, olja, Morgensonne, sign, 29 x 24 cm

Slagpris: 300


113

Dall' Olio, Luca, färglito, surrealistiskt, landskap, sign o numr 74/99, synl pappersstorl 59 x 44 cm

Slagpris: -

-

114

Olson, Bengt, förglito, komposition, sign o numr 77/125, synl pappersstorl 50 x 68 cm

Slagpris: -

-

115

Tigersted, Helny, olja, landskap, sign o dat 46, 47 x 53 cm, a tergo oljeskiss

Slagpris: -

-

116

Gräddkanna, silver, sengustaviask, kaskformad med dekor av Medusahuvuden, stpl Carl Magnus Ryberg Stockholm 1813, h 11,5 cm, lagning vid hänkelfäste

Slagpris: 900


117

Parfymflacon, glas i silverfodral, oid utl stpl, h 6 cm

Slagpris: 600


118

Parti silver; askfat, glas med silvermontage, fotoram, ljusstake, skedar mm

Slagpris: 900


119

Linder, Harald, egen verkstad, Uddevalla, smörknivsställ, 4 st, tenn, art-déco/funkis, omkr 1930, dekor av stiliserade lejon, stpl, l 8 cm

Slagpris: 100


120

Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 6,5 cm

Slagpris: 100


121

Dahmen, Karl Fred, färgakvatint med carborundum, komposition, sign o numr 72/100, 17,5 x 14,5 cm

Slagpris: 300

-

122

Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm

Slagpris: -

-

123

Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm

Slagpris: -


124

Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, Flora Danica, Armeria Maritima, dia 26 cm, lagning

Slagpris: 600


125

Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm

Slagpris: -

-

126

Länsfåtölj, skuren och bonad ek med rottingklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900

Slagpris: 350


127

Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm

Slagpris: 250


128

Hösel, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, tax, modllnr 240, design omkr 1925, l 24 cm

Slagpris: 800


129

Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, fågel på gren, modellnr k204, h 22 cm

Slagpris: 800


130

Oeme, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, and, modellnr 211, sign o dat 1949 i godset, h 16 cm

Slagpris: 800


131

Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2262, h 20 cm

Slagpris: 600


132

Okänd designer för Royal Copenhagen, skulptur/skål, delvis blåglaserat stengods, etikettsign AT (Anne-Marie Troll?) o numr 22464, dia 11 cm

Slagpris: -


133

Skulptur, konststen, Ho Chi Minh, ant Kina, modern tillv, h 13 cm

Slagpris: 150


134

Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, flintgods, 'Sgraffitto', dekor av blad i mörkblått mot turkos fond, sign o dat 1924, h 8 cm, hårspricka

Slagpris: -


135

Okänd designer för ABO Randers, vägglampa med magnetfäste, sk Kuglelampe, grönlackerad plåt, dia 11 cm

Slagpris: -


136

Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm

Slagpris: -


137

Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm

Slagpris: -


138

Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm

Slagpris: -


139

Okänd designer, vas/flaska, glas, dekor i grönt underfång, h 29 cm

Slagpris: -


140

Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, komposition, h 22 cm

Slagpris: 250


141

Grün, Hugo, egen verkstad Köpenhamn, miniatyrkanna, sterlingsilver, h 11 cm

Slagpris: 200


142

Resebestick, i par, silver med stålblad, barock, 16-1700-tal, släta, rundade skaft, oid smedmärke på klinga, l 14 resp 18 cm

Slagpris: 2 800


143

Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad

Slagpris: 250

-

144

Vaser, 1 par, grönglaserat flintgods, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, oid sign, h 20 cm

Slagpris: 300


145

Eldh, Carl, skulptur, gips, ’Brita’, sign, h 21 cm

Slagpris: 300

-

146

Friesendahl, Halvar, skulptur, patinerad brons, sittande akt, sign o dat 1917, otydl gjutarstpl, h 11 cm

Slagpris: 600

-

147

Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, kvinnor och ung pojke, a tergo bet William Lee Hankey, 62 x 50 cm

Slagpris: 1 900


148

Okänd konstnär, relief, terrakotta, Fältmarskalk Bernard Montgomery, sign TÜT (?), h 20 cm

Slagpris: 400


149

Malmeström, Akke Hugh, olja, Kantsbergs fäbodar, sign o dat 45, 50 x 60 cm

Slagpris: 200

-

150

Öronlappsfåtölj, bonat trä med djuphäftad klädsel, modern tillv

Slagpris: -


Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :