nästa auktion 29/7
  slutpriser 28/6
Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Nya föremål tillkommer var vardag. Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale, new items are added every Weekday. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Lämna anbud...
Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Samling av 9 + 1 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, dublett av Mercurius, Phoebus med upphängningshål

Wendt, Wilhelmina, efter henne, hängsmycke, isolit med silverintarsia, dekor av kameler, stpl Perstorp AB 1955, h 4 cm

Ring, 18 k rödguld med facettslipad, röd glasfluss, driven blomdekor, stpl Gustaf Grönvall Stockholm 1838, vikt 2,6 gr

Gillgren, Sven Arne för GAB, såsskål på fat, silver, slät modell, stpl Stockholm 1951, l 17 cm, tot vikt 560 gr

Amulett, jade, Kina, Qing, 18-1900-tal, genombruten dekor, svartsilkeband med koppartråd, dia 5,5 cm

Skopa, brons, indopersisk bronsålder, l 14 cm, kraftigt korroderad

Spänne, järn och rödguld, Kina Han (206 fKr - 220 eKr), i etui, enl påteckning inköpt 1950, l 9 cm

Amulett, förgyllt silver, barock, 1600-talets 1 hälft, dekor av Gustav II Adolf, avers med kungens krönta namnchiffer, h 16 mm, ögla sakn

Kavajnål, emaljerad metall samt tändsticksfodral, läder, minnen från H55, Hälsingborgsutställningen 1955 (H55), l 4 resp 6 cm

Matservidelar, flintgods, Johnson Brothers, dekor i Willowmönster

Arnold, Hans, blandteknik, Pan spelar flöjt, sign, 19 x 19 cm

Papa, Johann, olja, Morgensonne, sign, 29 x 24 cm

Dall' Olio, Luca, färglito, surrealistiskt, landskap, sign o numr 74/99, synl pappersstorl 59 x 44 cm

Olson, Bengt, förglito, komposition, sign o numr 77/125, synl pappersstorl 50 x 68 cm

Tigersted, Helny, olja, landskap, sign o dat 46, 47 x 53 cm, a tergo oljeskiss

Gräddkanna, silver, sengustaviask, kaskformad med dekor av Medusahuvuden, stpl Carl Magnus Ryberg Stockholm 1813, h 11,5 cm, lagning vid hänkelfäste

Parfymflacon, glas i silverfodral, oid utl stpl, h 6 cm

Parti silver; askfat, glas med silvermontage, fotoram, ljusstake, skedar mm

Linder, Harald, egen verkstad, Uddevalla, smörknivsställ, 4 st, tenn, art-déco/funkis, omkr 1930, dekor av stiliserade lejon, stpl, l 8 cm

Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 6,5 cm

Dahmen, Karl Fred, färgakvatint med carborundum, komposition, sign o numr 72/100, 17,5 x 14,5 cm

Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm

Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm

Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, Flora Danica, Armeria Maritima, dia 26 cm, lagning

Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm

Länsfåtölj, skuren och bonad ek med rottingklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900

Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm

Hösel, Erich för Meissen, figurin, blnc-de-Chine, tax, modllnr 240, design omkr 1925, l 24 cm

Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, fågel på gren, modellnr k204, h 22 cm

Oeme, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, and, modellnr 211, sign o dat 1949 i godset, h 16 cm

Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2262, h 20 cm

Okänd designer för Royal Copenhagen, skulptur/skål, delvis blåglaserat stengods, etikettsign AT (Anne-Marie Troll?) o numr 22464, dia 11 cm

Skulptur, konststen, Ho Chi Minh, ant Kina, modern tillv, h 13 cm

Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, flintgods, 'Sgraffitto', dekor av blad i mörkblått mot turkos fond, sign o dat 1924, h 8 cm, hårspricka

Okänd designer för ABO Randers, vägglampa med magnetfäste, sk Kuglelampe, grönlackerad plåt, dia 11 cm

Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm

Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm

Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm

Okänd designer, vas/flaska, glas, dekor i grönt underfång, h 29 cm

Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, komposition, h 22 cm

Grün, Hugo, egen verkstad Köpenhamn, miniatyrkanna, sterlingsilver, h 11 cm

Resebestick, i par, silver med stålblad, barock, 16-1700-tal, släta, rundade skaft, oid smedmärke på klinga, l 14 resp 18 cm

Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad

Vaser, 1 par, grönglaserat flintgods, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, oid sign, h 20 cm

Eldh, Carl, skulptur, gips, ’Brita’, sign, h 21 cm

Friesendahl, Halvar, skulptur, patinerad brons, sittande akt, sign o dat 1917, otydl gjutarstpl, h 11 cm

Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, kvinnor och ung pojke, a tergo bet William Lee Hankey, 62 x 50 cm

Okänd konstnär, relief, terrakotta, Fältmarskalk Bernard Montgomery, sign TÜT (?), h 20 cm

Malmeström, Akke Hugh, olja, Kantsbergs fäbodar, sign o dat 45, 50 x 60 cm

Öronlappsfåtölj, bonat trä med djuphäftad klädsel, modern tillv

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :