nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Sön 16/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar.VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 16 DECEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 16TH OF DECEMBER

Visning: Fre 14/12 kl 12-19
Lör 15/12 kl 10-17
Sön 16/12 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, lös hylla, ek med 3 lackerade lådor, sk Desk Organizer, b 27 cm

Slagpris: 2 600

Krebs, Kai, tillskr, terrin med lock, glaser stengods, sign KK o dat 1988, l 30 cm

Slagpris: -

Thekanna på réchaud, nysilver, sekelskiftet 1900, h 35 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Rörstrand, vas, glaserat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, h 38 cm, obet mynningsdef

Slagpris: -

Okänd designer för Åfors, vas, rutslipad kristall, Carré, sign, h 20 cm

Slagpris: 100

Svensson, Birgitta, vas, delvis bemålat stengods, sign, h 32 cm

Slagpris: 200

Okänd designer i Glössners art, vägglampett, glas med mässingmontage, etsad dekor av dansande kvinna, h 27 cm

Slagpris: 350

Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 2 dörrar och 4 lådor, l 170 cm

Slagpris: 4 800

Okänd designer, 1960-tal, sideboard, ek, front med 2 + 1 dörrar och 3 lådor, l 170 cm

Slagpris: 1 300

Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak och bok, front med 2 skåpsdörrar, inredning med lådor, b 105 cm

Slagpris: 2 000

Okänd designer för DUX, 1960-70-tal, soffa, krom med röd läderklädsel, l 200 cm, solblekt

Slagpris: -

Okänd designer, sannolikt för Louis Poulsen, golvlampa/uplight, patinerad metall, 1930-tal, modell snarlik 'The Bridge Lamp', h 174 cm

Slagpris: 3 400

Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bok med ljusbrun läderklädsel

Slagpris: 400

Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972

Slagpris: -

Begge, Alexander för Casala, barnstol, röd plast, Casalino, stapelbar, design 1970, h 52 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1970-tal, serveringsvagn, fur, l 80 cm

Slagpris: -

Kasiulis, Vytautas, färglito, handkolorerad(?), Flykten till Egypten, sign o numr 69/210, 20 x 29 cm

Slagpris: 400

Bordsnurra, teak med 10 glasburkar, Digsmed modell 002, brännstpl, Danmark, 1950-60-tal

Slagpris: 400

Stegpall, bok, 1900-talets mitt el 2 hälft, skador

Slagpris: -

Massoni, Luigi för Guzzini, sängbord/bricka, vit plast, Jolly, l 58 cm

Slagpris: -

Teacaddy, sterlingsilver, driven dekor av Dionysosprocession, stpl George Nathan & Ridley Hayes Chester 1900, h 8,5 cm, vikt 84 gr

Slagpris: 1 000

Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten

Slagpris: 200

Dosa, poppelrot, 1910-20-tal, lock med silverinramad akvarell förställande ung kvinna med blomster, denna 5 x 3,8 cm, skrin l 12 cm

Slagpris: -

Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad' stpl C: Norman (Falun) 4/1 1787, l 13 cm, smärre hål

Slagpris: 400

Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Fredrik VIII 1908

Slagpris: 1 200

Medalj, bronse, England 1700-talets mitt, dekor av Fredrik den Store samt text Frederick King of Prussia, avers med örn samt text Protestant Defender 1757, slagen som stöd åt Preussens allians mot Frankrike, dia 38 mm

Slagpris: -

Sorgesmycke/collier, sk dog-collar, förgylld mässing och agat, 1800-talets slut, l 31 cm, i originalask från Gustaf Wikström Göteborg

Slagpris: 350

Brosch, förgylld mässing, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av pärla samt porslinplaketter med målad porträtt av 2 flickor, l 5 cm

Slagpris: 100

Luktdosa, argent haché, rokoko, 1700-talets 2 hälft, driven dekor av rocailler mm, h 5 cm, bristn

Slagpris: 450

Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr

Slagpris: 300

Armband samt brosch, silver med tot 11 infattade sk nödmynt, broschens fäste def

Slagpris: 450

Okänd designer, Swedish Grace, 1910-20-tal, korkskruv, tenn och smide, dekor av sjöjungfru, h 11 cm

Slagpris: 900

Herrfickur, silver, Omega, sekelskiftet 1900, urtavla märkt Alfr Lindström Laholm, dia 5 cm

Slagpris: 200

Manschettknappar, 1 par, platina med cabochonslipade safirer (?), otydl sv stpl 1945, h 13 mm, tot vikt 9,8 gr

Slagpris: 1 000

Halskedja, 850/1000 platina, oid stpl, l 40 cm, vikt 3,7 gr

Slagpris: 500

Valo, Jorma för Valo-Koru, hänge, sterlingsilver, gjuten dekor av kulor mm, Åbo/Turku 1972, dia 5 cm, vikt 17 gr

Slagpris: 450

Kravattnål, 18 k rödguld med sötvattenspärla, stpl Malmö 1906, l 6 cm, vikt 1,5 gr

Slagpris: 400

Brosch, 18 k rödguld, i form av nyckel, infattat glas/hårgömma, stpl Carl Tengstedt Göteborg verks 1819-62, l 22 mm, vikt 0,7 gr

Slagpris: 250

Brosch, 14 k rödguld med facettslipad ametist, ant USA, art-déco, 1920-tal, l 35 cm, vikt 1,9 gr

Slagpris: 400

Collier(?)/châtelaine, hårarbete med förgylld silverbeslag, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat hänge i 18 k rödguld, l 35 cm

Slagpris: 100

Collier, 14 k rödguld och silver med 4 gammalslipade diamanter samt 7 facettslipade smaragder och 15 dito safirer, 1900-talets början, l 41 cm

Slagpris: 11 000

Ring, 14 k rödguld med 5 facettslipade smaragder och 22 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 18 mm, vikt 1,8 gr

Slagpris: 1 700

Carmoséring, 18 k rödguld och silver med infattade paste el bergkristall, 17-1800-tal, vikt 3,5 gr

Slagpris: 450

Brosch, delvis förgyllt silver med 1 gammal- och 15 facettslipade diamanter, 1800-talets mitt, l 5,5 cm

Slagpris: 1 200

Flickarmbandsur, silver med markasiter, Schweiz, art-déco, 1920-tal, glas med skyddande gallerlucka

Slagpris: 150

Hänge, 18 k vitguld el platina med 12 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad akvamarin, otydl stpl, medf kedja 18 k vitguld, tot vikt 5,5 gr

Slagpris: 6 000

Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, vardera med 1 cabochonslipad och 3 kulslipade opaler samt 'brickor' i rosenkvarts, h 7 cm, tot vikt 23 gr

Slagpris: 1 000

Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med baguetteslipade akvamariner, stpl AB Juvelfabriken Stockholm 1948, h 2 cm, tot vikt 4,7 gr

Slagpris: 700

Brosch, 18 k rödguld med 40 rosen- och 8 åttkantslipade diamanter samt (konst?)pärlor, sv importstpl, dia 4 cm, vikt 22,6 gr

Slagpris: 1 000

Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 40 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct samt 2 facettslipade safirer, h 18 mm, tot vikt 8 gr

Slagpris: 6 500

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :