nästa auktion 25/11
  slutpriser 28/10
Auktion: Sön 25/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Lämna anbud...
Visning: Fre 23/11 kl 12-19
Lör 24/11 kl 10-17
Sön 25/11 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Fat, tenn, kulhamrat, stpl Adolph Fredrik Moberg Jönköping 1826, dia 32 cm, pålödd upphängningsögla

Andersen, Michael, egen verkstad, Borholm, vas, glaserat lergods, sk Skönvirke, sekelskiftte 1900, reliefdekor av växtlighet, rinneglasyr i blått och brunt, sign, h 28 cm, smärre fotnagg o lagn

Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm

Råström, Erik för CG Råström, bägare, silver, slät, svagt konisk på låg fot, livet med graverad dekor av Hallands Vapen mm, stpl Stockholm 1952, h 18 cm, vikt 425 gr, ägargravyr under botten

Okänd designer för Belysia AB, skrivbords/vägglampa, teleskopmodell, vit plast

Armband, 18 k vitguld med 12 briljantslipade diamanter och 5 facettslipade safirer, tot vikt 12,2 gr

Ring, 18 k vitguld med 6 briljantslipade diamanter om 0,38 och facettslipad safir om 0,96 ct enl gravyr, stpl Smyckespecialisten Skandinavisk Ädelsten Varberg 1977, vikt 4,5 gr

Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 8 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 3,1 gr

Hänge med kedja, 18 k vitguld med 10 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 4,3 gr

Halssmycke, 18 k vitguld med 7 åttkantslipade diamanter och 8 facettslipade safirer, vikt 6,1 gr

Collier, odlade pärlor, lås i 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir

Ring, 20 k rödguld med facettslipad citrin (?), otydl sv stpl, vikt 8,2 gr

Klackring, 18 k rödguld med 1 åttkantslipad diamant, sv importstpl, vikt 2,5 gr

Ring, 18 k rödguld, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1888, vikt 5,2 gr, inv gravyr

Armband med löstagbara hängen samt 2 örhängen, förgyllt silver (och metall?), Ryssland, 1900-talets 2 hälft, dekor av emaljerade påskägg med vita stenar, tot vikt 44 gr

Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant, tot vikt 1,4 gr

Dosa, svarvad serpentinsten, 1800-tal, i form av ägg, h 6 cm

Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm

Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm

Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn

Saddlebag för åsna, sk Khorgin, semiantik/antik Yomut, l 100 cm

Kors, silver och 14 k rödguld med 10 facettslipade safirer och 1 rosenslipad diamant, Österrike-Ungern, 1900-talets början, h 2,5 cm, medf kedja, 18 k rödguld, kedja vikt 3,3 gr

Armring, sterlingsilver, vikingastil, ur Historiska Museets serie Historiska Smycken, stpl Bengt Hallberg Köping 1996, vikt 65 gr

Ring, 18 k vitguld med 36 briljantslipade diamanter om tot 0,38 ct och 12 carréslipade rubiner om 1,07 ct, vikt 6 gr

Ring, 18 k vitguld, besatt med 40 briljantslipade diamanter om totalt 0,60 ct samt 12 facettslipade rubiner om totalt 1,34 ct, vikt 6,6 gr

Ring, 18 k vitguld, rikt besatt med briljantslipade diamanter om totalt 0,58 ct samt 2 facettslipade smaragder om totalt 0,84 ct, vikt 6 gr

Ring 18 k röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om tot 0,09 ct och 2 droppslipade safirer, sv importstpl, vikt 5 gr

Okänd designer för Zsolnay, Pecs, hänge, lysterglaserat porslin, i form av gingkoblad, sign, h 5,5 cm

Vaxstapelställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinlöv, kinesicerande kvinna mm, h 15 cm

Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm

Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm

The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn

Rodian, Flemming, 6 st grafikmappar med 5 färglitografier vardera; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31, 32, 63, 68, 80 samt 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm

The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver

Okänd designer, lampetter, 1 par, palisander och frostat glas, h 21 cm

Taklampa, mässing och teak med 5 gulmöstrade glaskupor, h 56 cm

Blombord, teak och metall, 1960-tal, dia 47 cm, h 43 cm

Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage

Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm

Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 88 cm

Väggskåp, rödmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, inredning med hyllor, h 87 cm, renoverat, senare bemålning

Fat, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av palatsinteriör mm i polykroma emaljfärger, undersida med oid sign, dia 36 cm

Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, tot vikt 30 gr

Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, ur serien Harlekin från 1959, 19 x 19 cm

Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburkar 6 st porslin med teaklock, 'Arom', 3 m nagg el spricka, 1 lock sakn

Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat 11 + 18 st samt gräddkanna och sockerskål med lock, porslin, Mon Amie, design 1952,

Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet 2, sign EA o dat -77, 25 x 29 cm

Olson, Erik, litografi, 'Den heliga familjen, sign, dat 55 o numr 90/120, 40 x 22 cm

Olson, Axel, färgetsning, 'Dörr mot ljuset'. sign o numr (HC) 18/20, från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 38 x 52 cm

Olson, Axel, etsning, 'Vit vila'. signerad och numrerad (HC) 18/20, ur mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 36 x 49 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :