nästa auktion 16/12
  slutpriser 25/11
Auktion: Sön 25/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fre 23/11 kl 12-19
Lör 24/11 kl 10-17
Sön 25/11 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel vänster, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm

Slagpris: 700

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel höger, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm

Slagpris: 700

Samekniv, helhorn med detaljer i masur, glödristad, dekor, sign ET för Erik Tuolja, Porjus (1915-78), tot l 21 cm

Slagpris: 600

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, ur serien Stora Zoo från 1965, höjd 26 cm

Slagpris: 1 000

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, giraff, från serien Stora Zoo 1959, h 37,5 cm

Slagpris: 1 300

Larson, Lisa för Gustafsberg, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, l 30 cm

Slagpris: 1 000

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Älg, från serien Stora Zoo 1957, h 25 cm

Slagpris: 1 100

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm

Slagpris: 600

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Bulldog Midi, från serien Kennel 1972, h 13,5 cm

Slagpris: 700

Okänd designer för Höganäs Keramik, skulptur, glaserat stengods, Uggla, oid sign, h 17 cm

Slagpris: -

Thore, Carl (pseudonym för Sigurd Lindkvist) för Granhaga, taklampa, delvis violettlackerad aluminium, Trava, h 17 cm

Slagpris: 300

Persson, Inger för Rörstrand, ljusstake, glaserat stengods, POP, 1960-tal, sign, h 18 cm

Slagpris: 300

Backström, Monika för Kosta, vas, polykrom glasmassa, osign, h 23 cm

Slagpris: 100

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, brunlackerad aluminium, modell BN25, etikettsign, h 30 cm

Slagpris: 300

Okänd designer för Fåglavik, 1960-70-tal, bordslampa, delvis orangelackerad aluminium, gul glaskupa med luftbubblor, h 36 cm

Slagpris: 300

Servisdelar, porslin, sk äggskalsporslin, Japan, ant Taishô, polykrom dekor av tranor mm, oid sign

Slagpris: -

Puggaard, K, gouache, förlaga till bokomslag, Korsordsgåtan, sign, 37 x 54 cm

Slagpris: 600

Ström, PO för IKEA, golvlampa, gullackerad metall med vit plastkupa, Lins, 1960-70-tal, h 110 cm, smärre slitage

Slagpris: 150

Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm

Slagpris: -

Fåtölj, rotting, 1900-talets 2 hälft, påfågelmodell

Slagpris: 1 100

Armstol, rotting, 1900-talets 2 hälft

Slagpris: -

Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage

Slagpris: 2 200

Tandläkarborr, smide och krom, sekelskiftet 1900, pedaldriven, justerbar höjd, drivrem sakn

Slagpris: 400

Matta, semiantik/antik Shirvan (?) galleri, 295 x 105 cm

Slagpris: -

Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin, Picknick samt Pomona, ca 20 delar

Slagpris: 1 500

Dragspel, Paolo Soprani, i låda

Slagpris: 1 400

Parti serietidningar, 91:an, 2 lådor

Slagpris: 100

Morales Schildt, Mona för Kosta, skulptur, 'Rumssmycke', glas, slipad dekor av klocka samt dekor i rött och orange underfång, sign, 4,5 x 5,5 x 6 cm

Slagpris: 400

Ericsson, Estrid & Trägårdh, Björn för Firma Svenskt Tenn, handspegel, tenn med mässingslindat handtag, l 22 cm, initialer AO

Slagpris: 3 400

Ordenstecken, silver och emalj; Kungliga Svärdsordens Svärdstecken

Slagpris: 350

Andrieu, Bertrand, medalj, bronserat bly (?), Bonaparte Premier Consul... samt Batallie de Maringo le XXV Prairial L'An VII (14 juni 1800), dekor av Napoleon i profil, bataljscen mm, dia 6,8 cm, i original maroquinetui

Slagpris: 1 100

Medaljer, 3 st, bronserad, försilvrad resp förgylld metall, Ungersk militär veteranförbund, i originaletuier, miniatyrer medf

Slagpris: 100

Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Storkorstecken av Spanska Civilförtjänstorden (Al Merito Civil), i etui från Cejalvo Madrid (kraschen medf ej)

Slagpris: 1 300

Ordenstecken, silver och emalj, Kommendör av Saudiarabiska Kung Abdulaziz Orden, i etui (kraschan medf ej)

Slagpris: 1 600

Ordenstecken, Österrikiska Republikens Stor hedersdekoration i silver med ordensband, i etui från Anton Reitterer Wien, (kraschan medf ej)

Slagpris: 1 300

Ordenstecken, förgyllt silver, Storkorstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (kraschan medf ej)

Slagpris: 350

Ordenstecken, förgyllt och emaljerat silver, Kommendörstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (kraschan medf ej)

Slagpris: 350

Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, i etui med miniatyr (kraschan medf ej)

Slagpris: 1 000

Bältespänne, förgylld brons, polerat stål och pärlemor, empire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dia 7 cm

Slagpris: 100

Bok, Den Swenska Psalmboken, Östlund & Berling Norrköping 1848, i samtida, präglat och bemålat läderband med mässingsbeslag

Slagpris: -

Relief, gips i mässingsmonter, sekelskiftet 1900, Madonnan, 8 x 7 cm

Slagpris: 350

Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal, i form av knästående, bedjande man, h 30 cm

Slagpris: 2 000

Praktpokal, nysilver, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, ägargravyr o dat 1893, h 46 cm

Slagpris: 1 000

Skrin/resekista, massiv mahogny med bronsbeslag, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 44 cm

Slagpris: -

Holm, Åke för Höganäs, golvvas, lysterglaserat lergods, Swedish Grace, omkring 1920, dekor av växter, sign, h 34 cm

Slagpris: 500

Kanonkula/granat, gjutjärn, 1600-tal, avfyrad under slaget vid Halmstad (Fyllebro) 17/8 1676, funnen på gården Knölen, Fyllinge 2:15 och 2:16, kal 80 mm

Slagpris: 3 200

Uppläggningssked, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl Stockholm 1944, l 21 cm, vikt 100 gr

Slagpris: 1 100

Guldmynt, 5 kronor, Gustav V 1920, 2,24 gr .900 guld

Slagpris: 800

Flintyxa, lösfynd från yngre stenålder, l 11 cm

Slagpris: 300

Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, silver med facettslipad bergskristall, stpl Stockholm 1942, l 7 cm

Slagpris: 700

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :