nästa auktion 25/11
  slutpriser 28/10
Auktion: Sön 30/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER

Visning: Fre 28/9 kl 12-19
Lör 29/9 kl 10-17
Sön 30/9 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Okänd italiensk (?) konstnär, 1920-30-tal, olja, Diana/Artemis, synl storl 74 x 39 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak på svärtad fotställning med mässingsskodda fötter, 2 dörrar samt fast mittsektion, denna med intarsiadekor, l 161 cm

Slagpris: 500

Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad björk med teaksits

Slagpris: 200

Fagerström, Hans, färglitografier, 1 par, Fågelholmen Steninge, sign, numr 83 resp 84/745, 41 x 57 cm

Slagpris: 100

Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm

Slagpris: -

Okänd designer, 1960-tal, armstol, bonad bok med röd konstläderklädsel

Slagpris: 200

Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel

Slagpris: 500

Sjömanskista, lackerat trä, sekelskiftet 1900, l 92 cm

Slagpris: 400

Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, vilande föl, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm

Slagpris: 200

Stol, bonat böjträ med flätad rottingsits, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, brännstpl, sits bytt

Slagpris: 450

Soffa, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 164 cm

Slagpris: 300

Canapé, svarvad valnöt med heltäckande klädsel, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, l 176 cm, slitage

Slagpris: 100

Bergère, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900

Slagpris: 1 000

Collier, nefrit, l 220 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Studioglas Strömbergshyttan, skål, rosa glasmassa på fotklack i klarglas, dekor av invälsade färgfält, sign o dat 1994, h 15 cm

Slagpris: -

Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, efter henne, figurin, bemålat flintgods, pojke i träd, h 17 cm

Slagpris: 300

Dolk, smide med mässingsskaft, barock, 1700-talets början, graverad akantusdekor, blad med stämplade hjärtan, gravyr 'ANNO 1710 AGS', l 16 cm, blad nedslipat

Slagpris: 2 200

Folkdräkt för flicka, ylle och siden, Leksand

Slagpris: 450

Skålfat, silver och emalj, stpl Sören Georg Kjeldsen Köpenhamn, verks 1943-63, dia 12 cm, ägargravyr

Slagpris: 350

Skruvstäd, gjutjärn, Boley, 1900-talets 1 hälft

Slagpris: 100

Hänghörnskåp, skuret och svärtat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, dekor av akantus, h 83 cm

Slagpris: 700

Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm

Slagpris: -

Lockstop, glaserat lergods, Höganäs, initialer LSS resp HPD och datering 1872, tot h 19 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Åfors, likörservis 6 del, karaff med propp samt 5 glas, svart resp grön glasmassa, etikettsign, karaff tot h 17 cm

Slagpris: 100

Figurgrupp, delvis bemålat porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, vinskörd, h 16 cm

Slagpris: 1 600

Lockurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 18 cm, obet nagg

Slagpris: 600

Prydnadsvaser, 1 par, skuren alabaster, barockstil, Italien, sekelskiftet 1900, h 67 cm; prov: hemtagna av svensk sjökapten i samband med jordbävningen i Messina 1908

Slagpris: -

Symaskin, Husqvarna 705H

Slagpris: 600

Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj med fotpall, mintgrön konstläderklädsel på kromat underrede

Slagpris: -

Luktdosa, sk svampdosa, silver, 1700-talets slut, profilerad kant, driven blomdekor, otydl sv stpl 1794, dia 5,5 cm, senare ägargravyr samt hål i botten

Slagpris: 1 100

Visitkortsetui, serviettringar mm, silver, tot vikt 175 gr

Slagpris: 450

Parti smycken, klockor, bijouterier mm

Slagpris: 250

Parti nysilver mm, bl a fickplunta, tenn, 17-1800-tal

Slagpris: 200

Silvermynt, 1 Daler Gustav II Adolf Stockholm 1617, typ II, möjl spår av hängning

Slagpris: 6 500

Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik 1770

Slagpris: 1 900

Silvermynt, 1 Riksdaler, Adolf Fredrik 1769

Slagpris: 2 600

Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Gustav III 1774

Slagpris: 1 500

Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1781

Slagpris: 1 600

Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776

Slagpris: 1 200

Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1795

Slagpris: 2 000

Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1796

Slagpris: 2 400

Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1806

Slagpris: 2 800

Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1845

Slagpris: 1 600

Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846

Slagpris: 1 100

Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt, Oskar I 1859

Slagpris: 1 800

Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1864

Slagpris: 3 400

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm

Slagpris: -

Boethius, Lars, olja, kustparti, sign o dat 1957, 33 x 41 cm

Slagpris: 100

Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm

Slagpris: -

Lund, C (Carl?), olja, bokskog med bäck, sign o dat 1890, 90 x 101 cm, smärre dukskador

Slagpris: 450

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :