nästa auktion 16/12
  slutpriser 25/11
Auktion: Sön 30/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER

Visning: Fre 28/9 kl 12-19
Lör 29/9 kl 10-17
Sön 30/9 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ringar, 5 st samt hänge, 18 k rödguld, tot vikt 18,6 gr

Slagpris: 4 400

Ring, 14 k rödguld med facettslipad hematit, otydl finska stpl 1930-tal, vikt 2 gr

Slagpris: 200

Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, ring 18 k rödguld med carréslipad bergskristall, stpl Stockholm 1950, vikt 2,5 gr

Slagpris: 450

Ring, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1955, vikt 4,7 gr

Slagpris: 900

Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, tot vikt 1,3 gr

Slagpris: 300

Damarmbandsur, 14 k rödguld, länk i förgylld metall, dia 21 mm

Slagpris: 400

Herrarmbandsur, stål, 1960-tal, Sully Special Automatic, 30 juvelers verk, vattentät, dia 35 mm, glas ngt repigt

Slagpris: 350

Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Omega, dia 37 mm, bruksslitage

Slagpris: 700

Pastejbestick, 1 par, delvis förgyllt silver, dekor av blommor, stpl Kultateollisuus Oy, Åbo 1968, tot vikt 73 gr, l 17 resp 18 cm, initialer L & L A

Slagpris: 200

Parti theskedar mm, silver, Finland, 1900-tal, tot vikt 115 gr

Slagpris: 300

Bordsbestick, 12 + 12 + 12 st, nysilver, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl C M Cohr/Atla

Slagpris: 1 400

Ring, 18 k röd- och vitguld med cirka 160 åttkantslipade diamanter om tot cirka 3 ct, vikt 8,6 gr

Slagpris: -

Ljusstakar, 1 par, silver, empire, lyrformad stam på delvis godronnerad fot, stpl Magnus Fryberg Jönköping 1834, h 14 cm, fylld fot,1 med tennlagn

Slagpris: 600

Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,35 ct och 6 åttkantslipade- och 12 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,45 ct, vikt 6,7 gr

Slagpris: -

Hänge med kedja, 18 k rödguld, dekor av fotboll, tot vikt 6,3 gr

Slagpris: 1 300

Ring, 14 k rödguld med 1 oval facettslipad persikofärgad spinell om cirka 1,7 ct och 6 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,2 gr

Slagpris: -

Hänge med kedja, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med pärla, tot vikt 4,1 gr

Slagpris: 1 100

Örhänge, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 27 briljant- och 4 princesslipade vita och gula diamanter om tot cirka 2 ct, tot vikt 8,1 gr

Slagpris: -

Armband, 4 st samt halsband, silver, tot vikt 80 gr

Slagpris: 200

Hänge, 18 k vitguld med 60 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,15 ct, hjärtformat, vikt 6,2 gr

Slagpris: -

Parti silver; etuier, skedar samt gaffel, 18-1900-tal, tot vikt 365 gr

Slagpris: 800

Hänge med kedja, 14 k vitguld med cirka 45 åttkantslipade diamanter om totalt omkr 1 ct, tot vikt 4,5 gr

Slagpris: -

Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, rokoko, 1700-talets mitt, balusterformad ryggbricka, dekor av musselskal, bruksslitage, framben kompletterade

Slagpris: 3 600

Armlänk, 14 k rödguld med 41 briljantslipade diamanter om tot cirka 4 ct, vikt 13,1 gr

Slagpris: -

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1812

Slagpris: 1 100

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1816

Slagpris: 500

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1814

Slagpris: -

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1818

Slagpris: -

Slagpris: 600

Armlänk, 14 k röd- och vitguld med 55 briljantslipade diamanter om tot cirka 3,8 ct, vikt 12,5 gr

Slagpris: -

Armbandsur, förgylld metall, helt besatt med färgade stenar, Jules Jürgensen, 1900-talets slut, i originaletui

Slagpris: -

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1830

Slagpris: -

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843

Slagpris: -

Slagpris: 450

Slagpris: 900

Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander II 1878

Slagpris: 800

Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782

Slagpris: 150

Larson, Lisa, figurin, glaserat stengods 'Charlotta', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm

Slagpris: 1 200

Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm

Slagpris: 700

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 16 cm

Slagpris: 800

Utgår

Slagpris: -

Lundgren, Bertil för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i spräcklig glasyr, sign, h 7 cm

Slagpris: 100

Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), kanna/vas med hänkel, fajans, , dekor i blått och svart mot vit fond, sign, h 19 cm

Slagpris: 200

Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 2 st, glas, Festivo, etikettsign, h 12 resp 14 cm

Slagpris: 250

Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, vitglaserat lergods, modellnr 24, sign, h 49 cm, smärre glasyrnagg

Slagpris: 1 000

Nattkommod, bonad fur, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, front med låda samt skåpslucka, kannelerade ben, h 75 cm, renoverat

Slagpris: 2 400

Rök/thebord, hardwood, Indien, 1900-talets 1 hälft, heltäckande skuren dekor, skyddande glasskiva, l 64 cm

Slagpris: 100

Tomlinson, Herbert, gouache, arabiskt kustparti med man på kamel, sign, synl pappersstorl 59 x 24 cm

Slagpris: 250

Taklampa till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 50 cm

Slagpris: 1 100

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj med fotpall, böjträ med beige skinnklädsel, Lamino, design 1951

Slagpris: 4 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :