nästa auktion 28/9
  slutpriser 31/8
Auktion: Tors 28/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Lämna anbud...
Visning: Tis 26/9 kl 12-19
Ons 27/9 kl 12-19
Tors 28/9 kl 12-16

Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Björklund, Richard, olja, Stora Hammars Kyrka, Höllviken, sign o dat 1922, 51 x 39 cm

Raatevaara, Jussi, olja, mansporträtt - kopia efter äldre förlaga, sign o dat 1995, 41 x 31 cm

Linnqvist, Hilding, teckning, fåraherde i Chinon, sign o dat 1921, synl mått 30 x 47 cm, pappersreva

Hillgrund, Bertil. olja, hus i landskap, sign o dat 1964, 46 x 55 cm

Svipdag, Elin, olja, blomsterstilleben, sign, 65 x 51 cm

Mörner, Stellan, akvarell, komposition, sign, synl pappersstorl 34 x 47 cm, prov: Handelsbankens konstsamling

Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, hus i landskap, sign JWN o dat 1961, 38 x 53 cm

Larsson, Carl Oscar, olja, hus i landskap, sign o dat 1955, 27 x 35 cm

Hagedorn, Olsen, Thorvald, olja, utsikt över strandäng, sign o dat 47, 55 x 77 cm

Svensson, Roland, pastell, Gillöga, sign, synl mått 37 x 54 cm

Ax-Täckström, Erik, olja, sydländsk stadsbild med personer, sign o a tergo dat 48(?), 33 x 30 cm

Olson, Ove, olja, franskt landskap, sign o dat 1946, 33 x 41 cm

Lundgren, Eric, Hamnbild, Göteborg, sign, 46 x 66 cm

Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, sign o dat 1930, 60 x 50 cm

Reuterswärd, Oscar, teckning, Perspective Japonaise 264, sign, 30 x 22 cm

Okänd konstnär, olja, landskap, sign FS o dat 49, 34 x 63 cm

Dalí, Salvador, färgetsning på japanpapper, The Kiss ur Song of Songs från 1971, sign o numr 14/50, 40 x 25 (pappersstorl 66 x 50 cm), litt: Michler & Löpsinger 469

Morenno, Paco, blandteknik, sydländsk stadsbild, sign, synl mått 35 x 48 cm

Wiberg, Stellan olja, komposition, sign, 32 x 88 cm

Ekengren-Larsson, Astri, olja, kvinna i trädgård, sign o dat 1973, 52 x 72 cm

Buffet, Bernard, färglito med pochoir, Skyline of New York, tryckt sign o dat 1958, éditions DJ, pappersstorl 44,5 x 93,5 cm

Barks, Carl offset, Far far, down beneath the ground, sign, bildmått 19 x 24 cm

Okänd designer, 1950-tal, vägghyllor, 1 par, teak med mässingsmontage, l 40 cm

Ekman, Birger för Mjölby intarsia, tillskr, vägglampetter till 2 ljus, 1 par, intarsiainlagt trä och mässing, h 27 cm

Okänd designer för Einar Bäckström, bordslampa, delvis lackerad mässing och trä, 1950-60-tal, justerbar höjd

Okänd designer för GK Belysning, bordslampa, vitlackerad metall och orange plast, 1970-tal, etikettmärkt GK typ 2098, h 17 cm

Zach, Bruno, efter honom, skulptur, patinerad brons på serpentinsockel, 1900-talets 2 hälft, High Kick Dancer, gjuten sign, gjutarsign J Paris, h 53 cm

Sidenslips, Hermès

Sidenslips, Lanvin

Sidenslips, Fendi

Sidenslipsar, 4 st; Mickey & Co, i Santi, Robert & Talbott resp Venezia

Frank, Josef för Svenskt Tenn AB, Hortuskruka Röd, h 17 dia 22 cm, nagg

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, gredelin, ej testad

Behrmann, Adolf för Max Roesler, Rodach, vas, flintgods, 3-delad, omkr 1929, h 25 cm, Litt: avb s 68, Peters, Rolf, 'Max Roesler, Keramik zwischen Jugendstil und Art Déco', 1998

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, smörbytta samt skärbräda, stengods, Pyro Brun, design 1929, h 10 resp l 30 cm

Strid, Hardy, glasmosaik, sign, 12 x 22 cm

Lindberg, Stig för Gustavsberg, assietter, 8 st, porslin, Bodega, design 1972, dia 20 cm, medf 1 m nagg

Kakburkar, 4 st, lackerad aluminium, 1950-tal, tot h 29 cm, visst slitage

Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, sign MMF AB, 35 x 38 cm

Okänd designer för Guzzini, 1950-60-tal, bricka, plast, sign Creazioni Guzzini, dia 36 cm

Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, Gråviggen, sign AB MMF, efter 1942, 36 x 34 cm

Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, 'Täppan', sign MMF AB samt etikettsign, 34 x 37 cm

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, köksburkar, stengods, Pyro Brun, design 1929, i samtida trähylla, l 51 cm, slitage

Thing & Egeberg för Geog Jensen Living, oljelampa, rostfritt stål och glas, Elements, h 20 cm, i originalförp

Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, justerbar vinkel

Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i marmor, 'Danserskan' originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, sign o dat 1946, h inkl platta 35 cm, ngt instabilt monterad i sockel

Seest Pedersen, Poul för Le Klint, bordslampfot, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell 386A, h 28 cm, design 1981

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, dia 16 cm

Fantoni, Marcello, vas, chamotterat och delvis glaserat lergods, sign, h 25 cm, tillvekningsnagg vid fot

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods, sign, h 28 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :